Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çobanlar neden KEPENEK giyerler?

Çobanlar dünyanın başka ülkelerinin de KEPENEK benzeri kıyafet kullanıyorlar mıDüzenle
Bu ilginç soru bende merak uyandırdığı için Google'da arattım. Kepenek keçeden yapılıyormuş yani en basit ifadesiyle koyun tüyünden. Çobanın koyun tüyünden giyinmesi de çok mantıklı kırpılan tüyü değerlendiriyor adam. Yaygın olmasının sebebi de kullanışlı olmasıymış . Güzel bir açıklama da buldum:

"En çok kepenek yaparız. Kepenek çobanların en birinci yardımcısıdır. Çünkü yazın üzerine atar gölge olur, kışın üstüne oturur, yağmurda giyer. Katiyen su ve nem geçirmez. Beyaz ve mor yünden yaparız. Dikişsiz türü dikişli kepeneğe göre daha kıymetlidir ve yapımı ustalık ister. Eğer çoban kepeneğini iyi pişirirsen kurşun atsan geçirmez."

Yazının tamamı için: 40ikindi.com/tasarim/oku.php? İd=2697

Yabancı ülkelerde var mı diye de arattım benzer resimler çıktı, sanırım var. Görsellerde aratmak için anahtar kelimeler:

koyun: sheep
keçe: felt
çoban: shepherd
kepenek: shepherd's felt cloak
  • Paylaş
6

Hakan, Hani böyle büyük, gösterişli iri yarı bir kıyafet ya, acaba uzaktan görünmek, iri durmak, yabani hayvanlara göz dağı vermeyi istemek gibi sebepleri de varmı diye merak ettim.

Bazarov, Ben goremedim oyle bir aciklama ama belki bir sebep de odur mantiksiz gorunmuyor.

Hakan, Wuhuuuu :-) stüdyoda gerginlik :-):-)

Hakan, Kaan tarım dışı istihdam mı çarpı seni dostum. Soru ney, ne cevap vereceğiz, metinde soru yok ki.

Hakan, Soru yok. Hedef yok cevap istiyon dostum ya. :-):-)

Bazarov, Tamam bu kez de seni dinleyip sileyim ama şu "cilala, parlat" modundan sıyrılırsak iyi olacak diye düşünüyorum :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3371 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları