Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çocuğu ateşli havale geçiren anne baba ne yapmalı?

Anne baba için ateşli havaleye tanık olmak korkutucu bir deneyimdir ancak bu nöbetler aslında sağlık açısından ciddi bir tehlike oluşturmaz, beyin ve vücutta hasar bırakmaz.

Ateşli havalede ateşin yüksekliği tek başına bir tehlike sayılmamalıdır. Basit enfeksiyonlar çok ciddi hastalıklardan daha yüksek ateşe neden olabilir.

Ateş 3 aylık ve daha küçük bebeklerde hemen uzmana gösterilmeyi gerektiren bir durumdur. Daha büyük çocuklarda ise eğer uyku ve solunum normalse, yemek yiyebiliyor, hareket edip oynayabiliyorsa ateşli havale tehlikeli sayılmaz.

Ateş 24 ile 48 saatten daha uzun sürdüyse, çocukta şiddetli baş ağrısı, huzursuzluk, nefes alma zorluğu gibi belirtiler görüldüyse acilen doktora göstermek gerekir.

Havale geçiren çocuk öncelikle yere yatırılmalı ve yanından ayrılınmamalıdır. Çocuğun ağzını açmaya, dişlerinin arasına bir madde sokmaya çalışmak doğru değildir. Başı yana çevrilir böylece boğulma ihtimali ortadan kaldırılmış olur. Vücudunu sıkabilecek giysiler çıkartılır veya gevşetilir.

Nöbet birkaç dakika içinde son bulacaktır, bu süreci sabırla beklemek gerekir. Nöbet sonrası ateşi düşürmek için çocuğa ateş düşürücü bir ilaç verilebilir. İlk ateşli havale nöbeti sonrası bebeğin doktora gösterilmesi, sağlık takibi için önemlidir. Doktor ilk nöbetin nedenini belirler ve tedaviye başlanır.

Havalenin birkaç dakika içinde durmaması halinde ise çocuğu hemen hastaneye götürmek gerekir. Hastanede çocuğun solunum yolları temizlenir, oksijen, makattan ilaç verilir, serum takılarak rahatlatılır. Ateşin neden kaynaklandığının belirlenmesi için tetkikler yapılır ve tedaviye başlanır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

318 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt