Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çocuğuma piyano eğitimini kaç yaşında aldırmalıyım? Ne gibi katkıları olacaktır?

Genel olarak müzik ve dans eğitimlerine erken yaşlarda başlamak avantajlıdır. Piyano içinde çocuğun tuşlara basma yetisinde olduğu yaşlar kabul edilmektedir. Bu çocuklar için farklılık gösterir.

Eğitimcilerin yaptıkları araştırmalarda; insanın en yoğun ve en hızlı öğrenme çağının 0-8 yaş arası olduğunu ortaya koymuştur. Bu yaşlar arasında verilen eğitim, çocuğun doğuştan var olan yeteneklerinin ve kişilik yapısının gelişmesinde büyük bir öneme sahiptir. Bu yaşlarda kazanılan alışkanlıklar ve beceriler, sosyal iletişim, inanç ve değer yargıları, çocuğun sonraki kişilik yapısını biçimlendirmektir.

Ne gibi katkıları olacaktır?
  • Piyano çalmak hem sağ hem sol ele aynı anda farklı komutlar vermeyi gerektirdiği için çocuğun zeka gelişiminde %50 oranında daha fazla bir gelişme sağlar.
  • Fen, matematik ve geometri konularında gelişmesini sağlamanın yanı sıra, problemlere daha geniş açılardan yaklaşmasını sağlar. Bu görüşü Einstein' da savunur.
Piyano

  • Piyano çalmak sayesinde gelişen el-göz koordinasyonu; yazı yazmada kolay öğrenme, güzel el yazısı yazma yeteneği sağlar.
  • Parça çalmayı takip etmek, konsantrasyon ve odaklanmayı geliştirir. Aynı zamanda okuduğu notayı doğru olarak çalmak ve doğru tempoyu bulmak dikkati arttırır.
  • Piyano eğitimi aldırmak isteyenler aileler çocuklarının ileri de iyi bir piyanist olma seçeneğini düşündükleri gibi bunun dışında tüm hayatlarına sağlayacak katkıları bilmeleri gereklidir. Bu eğitimi alan çocukların sanata, hayata olan bakış açısı farklı olacaktır. Kendilerine daha öz güvenli olup, başarıya daha yakın olduklarını hissetmelerini sağlayacaktır.


Piyano
  • Paylaş
Çocuğunuz hangi müzik aletini seviyorsa onu çaldırın.Ama çocuğunuzun müzik kulagı varsa ya da piyano çalmayı seviyorsa çocuğunuz kolları tuşlara rahat uzanması bakımından biraz uzun olmalı çocuğunuzu piyanoya 9-10-11 yaşları arası başlatmanız ideal olacağını düşünüyorum.
  • Paylaş
6-7 yaşlarında olabilir. Bu sadece piyano değil. Diğer müzik aletleri içinde geçerli.
  • Paylaş
1

Nafiye Doğru, Dört yaşından sonra tabi çocuğun ilgiside varsa en uygun enstrüman piyano

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

548 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt