Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çocuğumun girişimci olarak yetişmesi için neler yapabilirim?

Çocuğunuzu, kendi istediklerinin ne olduğunu bilecek şekilde ve o bilinçte yetiştirmeniz daha doğru olacaktır bence, ailelerin amaç ve isteklerinden öte yetişen ve büyüyen kişinin isteklerinin bilincinde olması önemli. 

Tabi ki yol gösterilecektir, ama direk böyle bir amaca yönelik bir yetiştirme tarzı olmamalı bence. Bu süreçte bunu yaptıracağım, hedefliyorum derken çocuğun bakış açısında yapmaya çalıştığınız şeylerin ters tepebileceğini de unutmamak lazım. Her şeyden öte siz empati kısmını en iyi şekilde yapmalısınız ve kararlarının bilincine varan bir birey yetiştirmeli, onu bir kalıba sokmaya çalışmamalı. Kendi yolunu öyle yada böyle buluyor insanlar, ulaşamasalar da ne olmak istediklerinin farkına varıyorlar, bu süreyi şekil vermeye onu bir şeylere itmeye çalışarak şansınız varsa kısaltırsınız ama o kadar şanslı olmuyor çoğu kişi, durum ters teperse çocuğun hayatı yaşamını devam ettirmek üzerine kurulu bir hal alacaktır. 

Bence bir şeyleri yapmadan önce bu tarz şeyleri iki kere düşünmek lazım. Bir birey yetiştirmek o kadar kolay ve düşündüğümüz gibi olmuyor, ben özellikle Cem bey'in özgür olmayı öğretmek durumunu ve olayını anlayamadım açıkçası. Özgür olmak öğretilecek bir şeyden öte, kişinin kendi iradesini, sınırlarını kararlarıyla ve düşünerek çizdiği bir kavram olmalı bence, bunu da kişi yaşadıkça kendi anlamdırmalı kalıplara dayamamalıyız bence. 

Kısacası özgür olmak öğretilecek bir şey olmamalı ki benim kişisel düşünceme göre de olamaz.
  • Paylaş
Özgür olmayı öğretmenlisiniz. Özgüvenini kırmamalısınız. Ayrıca bir şeye sahip olması için emek gerektiğini öğretiniz. Örneğin bir gofret almak için yarım gün tamircide çalışsın.
  • Paylaş
4

Bekir Çiçek, örneğiniz hoşuma gitti...

Cem Deyupoğulları, eyvallah..bir de işletme okuyan birinden girişimcilik dersleri var.onu alıp bilgilenebilirsiniz.

Bekir Çiçek, kendim iktisat okuyorum. öncelikle kendim öğrenmem lazım sanırm...

Hakan Köse, Bir gofret için yarım gün çalışmasın, o olmamış bence, ancak diğer yazdıklarına katılıyorum.. :)

Pek sonradan kazanılacak bir yetenek olduğunu sanmıyorum. Ancak var olanı ortaya çıkarabilirsiniz. Bunun için ise çocuğa bir çok alanda fırsat tanınmalıdır ki hangi alanda yetenekli olduğu ortaya çıksın...
  • Paylaş
Cumhurbaşkanı olun, 15 yaşında kendi şirketini kursun (: istanbulolay.com/2309-cumhurbaskani-abdullah-gulun-oglu-18-y...
  • Paylaş
Çok küçük yaşta aşıya başlamanız lazım.
  • Paylaş
2

Bekir Çiçek, aşıya katmam gerekenler nedir acaba =)

Özden Alperen Çal, Güven, umut ana maddeler sanırım :)

İzlemeniz gereken video aslında tam olarak şu diye düşünüyorum, şahsen ben çok beğendim :)

ted.com/talks/lang/tr/cameron_herold_let_s_raise_kids_to_be_...
  • Paylaş
Elbette büyümesini bekleyip, üstüne kravat ceket giydirip, avucuna bir deste para vererek "Hadi oğlum sen bu işi yap" diyebilirsiniz en basiti :) Tabi bu bilinçli bir eğitim olmaz. Bunun için çocuğunuzun girişimci bir karaktere sahip olması gerekir. Asıl soru da çocuklar nasıl girişimci karaktere sahip olur? Bu da cevabı basit bir soru: Özgüveni sağlayarak yetiştirmek. Bugün birçok girişimcinin özgüvenine bakın hepsi de kendinden emindir. Fakat toplumumuzda özgüven aksine hiç dikkat edilmeyen bir unsur ve aslında çok cevherimiz varken işlenmiyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1203 Görüntülenme12 Takipçi7 Yanıt