Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çocuk ya da bebeklerde diş fırçalamaya ne zaman başlanmalıdır?

İlk dişler görülmeye başlandığında dişler fırçalanmaya başlanmalıdır aslında. Ki buda 6-8 aylık bir bebekte olacaktır.Sabah kahvaltısı sonrası ve gece yatmadan önce bir tülbent ya da temiz bir bezi ıslatarak silinip temizlik gerçekleştirilebilir.

Sorudaki diş fırçalama ise,arka dişlerin çıkmaya başlanmasından sonra gerçekkeşmelidir ki bu da 2.5-3 yaşlarına gelir.
  • Paylaş

dusuncekutusu.com/index.php/bir-cocuk-kac-yasindan-itibaren-dislerini-fircalayabilir/

2-2,5 yaşından itibaren bunu çocuk öğrenebilir. Bunun için dişlerinizi çocuğun önünde fırçalayın, sizi taklit etmeye çalışacaktır. Başlangıçta belki de çok başarılı olamayacaktır. 5 yaşına kadar kendisinden dişlerini iyi fırçalamasını beklemeyin. Bu işlemi tamamlamak size düşecektir, böylece diş çürüklerinin başlangıcı ve belirtisi olan siyah lekeleri de görmüş olacak­sınız.

Fırçalama biçimi en az diş macunu kadar önemlidir: İki dakika süre­since yukarıdan aşağıya, önler ve arkalar titizlikle fırçalanmalıdır.

Günümüzde flüor’un diş çürüklerini önleyen bir madde olduğu tartışma götürmez bir gerçektir. Flüorlu diş macunlarının kullanımı giderek yaygın­laşmaktadır. İlk aydan itibaren, hekim, flüor haplarının kullanılmasını önermektedir (bunlar ağızdan düzenli olarak verilir).

Bebek Sağlığı

Anormal bir durum fark etmediyseniz de, 3 yaşından itibaren, çocuğu­nuzu yılda bir defa dişçiye götürmelisiniz: Çürük bir diş ağıza zarar verebi­leceği gibi vücudun herhangi bir noktasına da etki etmektedir. İştah ke­silmesi, nedeni belirsiz ateş gibi ciddi sorunlara neden olabilir.

Çocuk çiğneme yaşına ulaştığında, diş sağlığı için çiğneyebileceği besin­ler verilmelidir. Bu demektir ki çocuğu ağızda kolay eriyen ezme türü yiye­ceklere mahkum etmektense, ona elma, çıtır ekmek gibi sert besinler ver­meliyiz.

Gördüğünüz gibi sağlıklı dişlere sahip olunması için erkenden hazırlık yapılmalıdır. Dişlerde seyreklik, sıralama gibi estetik bozukluklar varsa ve tedavi ettirmeyi düşünüyorsanız 10 yaşından sonraya bırakın.

Dikkat : Şeker, tatlı yiye­cekler çocuğun dişlerinin birinci düşmanıdır. Dişlere yapışır ve ilerde çürümelere yol açan asitli maddeler ihtiva ederler. İki öğün arasında verilen şekerler diş sağlığını bozar ve en yoğun çürümelere neden olan şekerler yatmadan önce verilenlerdir.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

682 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt