Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çocuk yaşta evliliğin kişiye etkileri nelerdir?

Çocuk yaşta evlilikler gelişmişliği az olan ülkelerde yaygın olarak görülür. Bizim ülkemizde bu ülkelerden biridir. Erken yaşta evlilikler; ekonomik yetersizlikler, yanlış dini inançlar, gelenekler, eğitimsizlik, kadın statüsünün düşük olması ve toplum baskısı gibi bir çok nedenden dolayı ortaya çıkıyor.

Çocuk yaşta evliliklere adölesan evlilik bunun beraberinde adölesan cinsellik gebelik olarak bakmak gereklidir. Zihniyetin anormalliğinden çok fizyolojik anormalliklere yol açacak bir durumdur.

Adölesan dönemi 10-19 yaşları arasına denk gelmektedir. Bu dönemde biyolojik, sosyal ve psikolojik bir çok gelişme yaşanır. Gelişmesini tamamlamamış birinin evlilik yapması ve gebe kalması bizim risk grubumuzu oluşturmaktadır.

 • Çocukların cinsellik bilgileri ve aile planlaması hakkında yeterli bilgisinin olmaması bakabileceğinden daha fazla çocuk sahibi olmasına yol açar.
 • Adölesan gebelerin doğum ve doğum sonra yaşamlarını yitirme riskleri diğer gebeliklere oranla 2-5 kat daha fazladır. Kanama ve enfeksiyon riski yüksektir.
 • Genellikle yetersiz bir yaşam süren adölesan gebelikte de beslenme ve gerekli doğum öncesi izlemi yeterli alamayacaktır. Bu da fetus sağlığını iyi değerlendirmeye ve sağlıklı olmasına engel olacak bir faktördür.
 • Anatomik olarak tam gelişmemiş gebe; doğumda baş-pelvis uyumsuzluğu yaşacaktır. Normal doğum olduğundan daha zor ya da olmayacaktır.
 • Annelerde servikovajinal enfeksiyonlar, preeklampsi, eklampsi, perine yırtığı, epizyo açılması daha fazla tespit edilmiştir.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBE) açısından da daha fazla risk altındadırlar. Bunun nedeni hem genital olgunlaşma tamamlanmadığından koruyucu bariyerlerin yetersiz olması, hem de bu yaş grubunda CYBE ve korunma konusunda bilgi eksiği bulunmasıdır.
 • Erken membran rüptürü ( Amniyon kesesinin erken açılması), prematüre bebek, gelişme geriliği olan, düşük doğum ağırlıklı bebek açısından da risk fazladır.

Gebeliğin getirdiği yükleri taşıyabilmesi için hem fizyolojik hem anatomik hem de psikolojik açıdan bir anne adayının hazır olması gereklidir. Bu 3 faktör kim ne derse desin hiç bir çocuk için sağlıklı değildir. Başa çıkma yöntemlerini bilmediği için de ruhsal problemler daha fazla görülecektir.
 • Paylaş
Küçük yaşta çok aşık olduğunu düşünüp, onsuz ölürüm sanıp evlenmeyi seçenler aslında daha okadar yolun başındadırlar ki, düşünceleri bakir, saf ve iyi niyetlidir. Karşısındakinin hatasını, yalanını, yanlışını fark etmez, stres eşiği her türlü soruna katlanacak kadar yüksektir. Dolayısıyla farkında olmadan olumsuzluklar yanlışlıklar büyür de büyür. Bunlara zamanında müdahale edecek analize ve güce sahip olmadığından, büyüdüğünde ve olanlara dayanamaz hale geldiğinde artık çok geçtir.
Eğer çocuk sahibi olurlar ise, daha kendisi bir çocuk olduğundan cocugu ile ilgilenmez, önceliği kendisi olur, kendi istekleri, hevesleri peşinde koşar. Hiçbirzaman çocuğun istediği anne-baba rolune sahip olmaz, çocukla arkadaş olur. Bu arkadaşlık başlangıçta iyi ve eğlenceli gibi gözükse bile uzun vadede doğru değildir. Çocukların bir arkadaşa değil gerçek birer anne-babaya ihtiyaçları vardır.
Ayrıca evlenerek vazgeçtikleri eğitim yada iş fırsatları da ömür boyu daha düşük bir standartta yaşamalarına neden olacaktır
 • Paylaş
Çocuk yaşta evlenmek, büyüdüğünü sanıp aslında hayata dair hiç bir tecrübesi deneyimi olmaması ve evlenip de hatalar zincirinin peş peşe arkasından gelmesi demek. Hayatının baharında bütün geleceğini yaşamını onunla bir ömür geçireceğini sandığı kişinin ellerine sunması demek. Daha kendisi büyümeden çocuk sahibi olması ve onunla birlikte büyümeye çalışması demek.Bazen çok nadir de olsa doğru kişi ile karşılaşan şanslı bireyler de olmuyor değil ama bu o kadar çok az bir ihtimal ki geleceğini şekillendirmeden kariyerini oturtturmadan ayaklarının üzerinde sağlam adımlarla durmadan küçük yaşta yapılan evlilikler genelde sonu hüsranla sonuçlanıyor.
 • Paylaş
Evliliyin kucuk, ya da buyuk yasda yapilmasinin bir farki yoktur, bence. Eyer kucuk yasda olan bir kadin ve ya erkek psikolojik, ya da fiziksel olarak evlenmeye ihtiyac duyuyorsa, neden olmasin. Tabi bu kisinin isteyine bagli olmali. Yani mecburen olmamali. Eyer kisi kucuk yasda evlenmeye ihtiyac duyuyorsa ve evlenemiyorsa, o bu ihtiyaclarini baska, dogru olmayan yollarda aramak zorunda kalacaktir.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

287 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt