Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çocuklar hangi öğrenme teknikleriyle daha kolay öğrenir?

Çocuklar üzerinde en etkili yöntem görselleştirme ve aktif öğrenme teknikleridir.

Görselleştirme, çocuğa bilgiyi canlı bir şekilde ilgi çekici görsellerle (fosforlu, yanan sönen materyaller, renkli kağıtlar) sunmaktır.

Bu anlamda; çocuk ders çalışırken konunun ana hatlarının renkli kalemlerle çizilmesi de çocuklar için etkin bir yöntemdir.

Genel olarak kullanılan yöntem anlatımdır, fakat yapılan gözlem ve incelemelerde çocukların görsel algılarının öğrenme evresinde çok daha açık olduğunu ve renkli objeler kullanımı ile öğrenim sürelerinin oldukça kısaldığı anlaşılmıştır.

Ayrıca deneysel öğrenme olarak nitelendirilen aktif yaşantıyı da içine alarak, çocuğun öğrendiği bilgileri hayatına entegre ederek, günlük hayatında sıklıkla kullanabileceği deneyim fırsatları vermekte oldukça önemli bir husustur.
  • Paylaş
Bu sorunun cevabı her derse göre değişir. Ben İngilizce açısından cevap veriyorum.
  1. Yazı Yazma: Öğrenciler İngilizce yazı yazma alışkanlığı edinirlerse kendi oluşturdukları yazının içindeki gramer kuralları ve kelimeleri asla unutmazlar.
  2. Okuma: Çocuklar basit İngilizce kitaplarla İngilizce okumaya başlangıç yapmalıdır. Mesela ben okumayı öğrendiğimde başlamıştım. Sonradan hep rahat etmiştim.
  3. Dinleme: Dinleme, İngilizce konuşmak için en önemli tekniktir. Her yaş grubundaki öğrenci için kaynak bulmak mümkün. Ben derim ki çocuklar ne kadar erken başlarsa o kadar iyi. Basit masallar, hikayeler çok faydalı. Çocuğun ilerde İngilizce düşünebilme yeteneğini arttırıyor. Daha büyük yaş grupları içinse televizyon, film, dizi, müzik her şeyi İngilizce dinlemelerini tavsiye ederim.
  • Paylaş
Eğlendirici yöntemlerdir.
-Bu resimli hikayeler
-Renkle kalemlerle yazı yazmayı
-
Onları yaptıklarından dolayı tebrik etmek, onlara aferin demek
Onları ödüllendirmek
  • Paylaş
İnsan doğuştan merak duygusu ile doğduğundan özellikle çocuklarda ilk dönemlerde bu oldukça fazladır. Genelde sürekli sorular sorarlar ve bazen bu yetişkenlerin tepkisini çekebilir. Çekmemeli. Her soru onların anlayabileceği güzel bir dille cevaplanmalı.
Çocuklarla iletişim kurarken onların zihinsel performanslarını artırıcı ve gelişmesine katkı bulunacak şekilde iletişim kurulmalı. Örneğin "Bana bisküvi verir misin? " yerine "Bana 3 tane bisküvi verir misin? " şeklinde bir diyolog onların sayıları daha rahat bir şekilde algılamasına ve öğrenmesine vesile olacaktır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

969 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt