Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çocuklar kardeşleriyle sürekli tartışırlar ve zaman zaman kavga edebilirler. Bu kavgalar ise bazen büyük bir sorun olabilir. Bu durumun nasıl önüne geçilebilir?

Genellikle kardeşler arası kavgaların sebebi kıskançlıktır. Böyle bir durumda anne babanın tutumu çok önemlidir. Çocuklar tartıştığında anne baba taraf tutmak yerine sorunun nedenini araştırmalı ve çocukların anlayacağı şekilde olması gerekenler çocuklara anlatılmalıdır. Bunun yanında "sen büyüksün, daha anlayışlı ol." "Sen küçüksün, ağabeyinin/ablanın dediğini yap" gibi yaklaşımlarda bulunmayın. Aksi takdirde, birbirlerini ezmeleri ya da üstünlük taslamaları için ellerine koz vermiş olursunuz. Çocuklar sevdikleri bir etkinliğin hemen öncesinde kavgaya tutuşurlar ise (nedeni ne olursa olsun), onlar kavgayı bitirmeden etkinliğe başlamayacağınızı söyleyin ve bekleyin. Bunun gibi bir çok yaklaşım kavgaya neden olabilir ancak anne-baba çocuklara rehberlik edip bireysel farklılıklarının da farkında oldukları sürece sorunlar ortadan kalkacaktır.
  • Paylaş
Kardeşler arasında kavga olması gelişimsel olarak çok normal bir davranıştır. Temelde kardeş kavgası sayesinde yetişkinlik döneminde kendisinden aciz birisine nasıl davranacağı veya güçlü birisine karşı kendisini nasıl koruyacağının bir çeşit antrenmanıdır. Genellikle çocuklar kavgadan sonra tekrar oynamaya başlar ve sonra tekrar kavga eder. Bu bir çeşit döngüdür. Kavga sınırlarında birbirine şiddetli fiziksel ve duygusal zarar verecek düzeye gelmemesi önemlidir.

Kardeşler arasında ömür boyu sürecek sevgi ve saygının tesis edilmesi anne ve babaların dikkatli, sevecen ve nötr davranması ile mümkündür. Özellikle anne babanın birbirlerine saygılı olması ve çatışmaması belki de en önemli noktadır. Çatışmalara olabildiğince karışmamak, mümkün olduğunca hakemlik yapmamak önemlidir. Bir kere müdahale etmeye başladığınızda, çocuklar her seferinde sizi dahil etmeye çalışır. Bu döngü giderek azalacağı yerde devam eder gider.
  • Paylaş
Çocuklar her ne kadar kardeş de olsa, aynı anne ve babadan da doğsa sonuçta farklı bireylerdir. Kişilikleri farklıdır. Ancak anne ve babanın tutumu da bu kavgalarda etkilidir. Her ne kadar anne ve babalara sorulduğunda hiç bir çocuğunu ayırmadıklarını söyleseler de durum böyle değildir. (Kardeşi olanlar bilir.) Ya küçüktür, ya zayıf, ya hasta... Mutlaka bir neden vardır ayrımda. Bu da kardeş kavgalarının en büyük nedenidir. Bu sadece küçükken değil büyüdüğümüzde de aynıdır. Ama bilmeliyiz ki her ne olursa olsun zorda kaldığımızda ilk yardımımıza koşacak olan yine kardeşlerimizdir.
  • Paylaş
Kardeşler arasında kavga olması çok normal çünkü onlar anne baba sevgisinde rakip gibi görüyorlar birbirlerini çocuklarınızın her birinin başka kişilikte birer birey olduğunu unutmayın onlarla konuşun. Karakterlerine uygun cümlelerle (ki siz çok daha iyi tanırsınız çocuklarınızı) kardeşliği ve aile bağlarının önemini anlatın ve davranışlarla gösterin. Onların önemli olduğunu hissettirin sizin için sevgi ve değerde eşit olduklarını gösterin...
  • Paylaş
Çocuklarımızı ya da kendimizi sürekli suçlamak problemin çözümünü zorlaştırır. Bütün kardeşler küçüklüklerinde az çok birbirleriyle kavga ederler. Fakat anne ve baba bilinçli yaklaştığı takdirde bu problem ileriki yıllarda devam etmez.
Bununla beraber aile geçimsizliği olan, stresli aile grubuna giren ve çocuklara baskı uygulanan ailelerde kardeş kavgalarına daha sık rastlanır. Durumun tamamen önüne geçilmez fakat izleyiciyseniz bir kaç önlem alınabilir. Hakem olmayın. Kıskançlığın kötü olduğunu zıt zamanlarda onlara tatlı bir dil ile anlatın. Onlara eşit değil adil davranın. Kıyaslama yapmayın ve asla şunu unutmayın; kardeş kavgaları belirli bir amaca hizmet eder. Bu deneyimlerden nasıl uzlaşacaklarını, kıskançlık ve içerleme duyguları ile baş edebilmeyi ve problemlerini sözcüklerle nasıl çözebileceklerini öğrenirler.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

933 Görüntülenme11 Takipçi5 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Kardeş çocukların birbirleri ile kavga etmeleri nasıl engellenebilir?

  • Kardeş çocukların kavga etmeleri normal midir?