Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çocuklar neden anne ve babaya benzer?

Herkesin bildiği gibi çocuk, annedeki yumurta ve babadaki sperm hücresinden oluşmaktadır. Bu hücreler de vücudumuzdaki diğer tüm hücreler de olduğu gibi genetik kod taşınmaktadır. Genetik kod çevresindeki maddelerle etkileşerek hücrelerin, dokuların ve organların yapıldığı proteinin yapılanmasını yönlendirir.

İşte bu anne ve babadaki genler oluşan zigot hücresi ile birleşirler. Zigotun yumurta ve spermin birleşmesinden elde ettiği gerçek yapıya genotip denilir. Göz rengi, kan grubu gibi özellikler genotipi oluşturur. Fenotip ise canlının görünüşüdür. Şöyle ki bir çocuğun annesi mavi gözlü babası kahverengi gözlüyse bu çocukta hem mavi hem de kahverengi genler mevcuttur ancak bu genlerden hangisi daha dominant ise o çocukta gözükür. Yani fenotipi oluşturan genlerdir. Çocuktaki genler anne ve babanın oluşturduğu genlerdir. Bu nedenle benzerlik vardır.


Bir çocuğun tüm fenotip özellikleri anne ve babasından geçer. Bir örnekle açıklayalım.

Çocuk

Anne heterozigot dominant, baba ise homozigot resesiftir. Yani anne siyah saçlı ancak genlerinde onun da anne ve babasından geçen sarı saç geni mevcut ancak siyah saç sarı saça daha baskın bir gen olduğu için anne siyah saçlıdır. Baba ise siyah saç gibi daha baskın bir gene sahip olmadığı için sarı saç fenotipine sahiptir. Genetikte ki en kabaca hesap olan çaprazlama yöntemi ile çocuğun yüzde 50 sarı saçlı yüzde 50 siyah saçlı fenotipe sahip olacağı görülür.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

780 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları