Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çocuklar ve yetişkinler arasındaki sorunlar nelerdir?

Bence en büyük problem iletişimsizlik veya kopuk iletişim. Aslında çocuk yetiştirme konusunda çalışan bilimsel dallar da be sebepten "çocuğu anlamak" üzerine kurulu. Eğer bir çocuğun konuştuğu dili anlayabilirseniz, isteklerini, hedeflerini veya sorunlarının kaynaklarını daha iyi analiz etme şansınız olur. Bu analiz sizi davranış modelleri arasında doğruya da götürebilir yanlışa da.

O sebeple bence iyi ve doğru iletişim çift yönlü ve kesintisiz olmalıdır. İletişim ne kadar iyi olursa olsun, çift yönlü olmadığı ve kesintiye uğradığı sürece etkisini yitirir. Dolayısıyla günün sonunda anlayamaz, dinleyemez veya anlatamaz hale gelebilirsiniz.

Reel bir örnek olarak telefon konuşmasını bile baz alabilirsiniz. Eğer hat koparsa veya net değilse, söylenenler anlaşılmaz veya yanlış anlaşılır. Aynı şekilde, hiç telefonlaşmadığınız biri ile iletişiminiz zayıflar.

NOT: Bu soruya çok daha farklı ve bilimsel noktalara değinerek yanıt verenler olacaktır. Ben sadece önemli gördüğüm bir noktadan bahsetmek istediğimi belirteyim.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

331 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt