Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çocuklara cinsel eğitim verilmeli mi? Sınırları nelerdir?

freud çocuklara cinsel eğitimin verilmesi gerektiğini söylüyor bencede bir miktar verilmeli ama kaç yaşında ve ne düzeyde verilmeli bu eğitim? yada verilmelimi?Düzenle
Kesinlikle verilmelidir. Bir çocuğun kendini tanıması, bilmesi kadar doğal başka ne olabilir ki? Fakat bu noktada karanlık düşünceleri biraz olsun aydınlatmakta fayda var...

Bir çocuğa verilen cinsiyet eğitimini, yetişkin zekasıyla düşünmek fazlasıyla saçmalık olur. Toplum geneli olarak hala iki noktada yanlış düşüncelerimizin üzerinde duruyoruz; cinsel eğitime yetişkin gözüyle bakmak ve cinsiyet eğitimini sadece üreme olarak düşünmek.
Öncelikle kafamızdan söküp atmamız gereken noktalar bunlardır. Bir çocuğun üreme, cinsiyet farklılıkları ve doğum hakkındaki soruları sadece masumca ve tamamiyle öğrenmeye yönelik sorulardır. Yani bir çocuğun 'kardeşim nasıl oldu?' veya 'çocuk nasıl yapılır?' gibi soruları ile 'limon neden ekşidir?' sorusu arasında hiçbir fark yoktur.

Toplumuzda çocukların bu gibi sorularına veremediğimiz cevaplar, en başta bizim böyle bir eğitim almadığımızdan kaynaklanıyor. Doğal olarak bu tür sorulara veremediğimiz cevaplar, çocukları bu konuları öğrenmek adına daha başka yollara yönlendirmektedir. Çocuğun, bilinçsizce kendi arkadaşlarından, konu ile ilgili yayınlardan, daha açık bir dille onun için uygunsuz yollardan birçok yalan-yanlış bilgiler edinmesi her şekilde o çocuğun zararına olacaktır.

Cinsel eğitimin amacı, çocuğun cinsiyetine göre davranışları olağan ve sağlıklı bir şekilde bunu kazanmasıdır. Cinsel eğitim, o küçük masumları kirletmez. Aksine bunu bu şekilde düşünen yetişkin zihniyetler kirlidir!

Bir çocuğun anlama mekanizması, bilindiği gibi zaten bir yetişkin seviyesinde değildir. Bunun için çocuklara verilen cinsel eğitimde korkulacak, telaşlanacak veya @ilgincadam gibi sinirlenecek bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Unutmayın, bir çocuğun elinden merak duygusunu asla alamazsınız!

Bildiğim kadarıyla bir çocuk cinsiyetini tam olarak 3 yaşında tamamiyle kavramaya başlıyormuş. 3 yaşından önceki dönemlerdeki bir erkek çocuğunun kadınlara olan ilgisi veya bir kız çocuğunun erkeklere olan ilgisi sadece içgüdüsel olarak gerçekleşen olaylar bütünüymüş. -buradaki ilgiden kastım; erkek çocuklarının annelerine veya kız çocuklarının babalarına olan düşkünleri vb.-Yetişkinler olarak üzerine düşülmesi gereken konu ise bir çocuğun cinsellik konusu altında karşılaştıkları soruları en olağan ve çocuk için en uygun bir dille anlatmaktır. Sorulardan kaçmak, sorular karşısında o masum çocuğa kızmak veya yaşının uygun olmadığını belirtmek... bunların hepsi o çocuğun sanılanın aksine yararına değil, zararınadır.

Bir anı da benden olsun...
Çocuğun nasıl yapıldığını öğrendiğim zaman henüz ilkokula gidiyordum. Belki yeni başlamış, belki 2. sınıfta falandım. O zamana kadar "seks" hakkında gerekli bilgileri edinmiştim bile... Kötü insanların yaptığı bir şeydi, seks günahtı çünkü ve kesinlikle ayıp bir şeydi. Ayıp ama aynı zamanda biraz komik ve eğlenceli bir şey... Büyük adam olmuşuz ya, biliyoruz. Belki arkadaşlarımdan, belki televizyondan, belki kısık sesli sohbetlerden; sonuçta öğrenmişiz. Sokakta top oynadığım arkadaşım, oyuna ara vermişiz, bakkaldan gazozlarımızı alıp apartmanın giriş merdivenlerinde oturuyoruz. Benden 2-3 yaş büyük. Konu açılmış bir yerden konuşuyoruz. O anlatıyor
, ben dinliyorum; böyle böyle diyor. Kulaklarıma inanamıyorum tabii ki. Ben bir günah ürünüyüm, annem, babam günahkarlar. Çevremdeki insanlar, arkadaşlarımın anneleri ve babaları, dayımlar, amcalarım, teyzelerim, çocuğu olan herkes bir anda çok iğrenç oluyorlar. Devam ediyor böyle... Annem sarılıyor bana bir gün, kaçıyorum. Babam bir şey söylüyor, korkuyorum. Yapamazlar yani, olamaz. Derken, diyorum ben böyle böyle diye. Utanıyorlar, sıkılıyorlar, olur mu hiç öyle bir şey diyorlar.
Anlatıyor babam, "Ben anneni sevdim, o beni sevdi..."
 • Paylaş
1

İlginc Adam, Aslında söylemek istediğim o kadar çok şey var ki, bu sefer bunu sessiz kalarak söylemek istiyorum. Yorumumdaki (-) notları kabul edebilirim ama şikayeti anlamış değilim. Şu an ki yorumumun havada kalacağına eminim ama en azından bir sebebinin olduğunu düşündürebilirim....
Saygılar...

Ergenliğe girdiği çağlarda 12-15 yaş arası dönemde çocuklara önce kendi cinsi ve karşı cins vücut yapılarıyla ilgili hem görsel materyalle hem sözel bilgi verilmeli. Çocuğun nasıl dünyaya geldiği ve korunma yolları anlatılmalı. Ayrıca çocuğa küçüklüğünden itibaren cinsel bölgelerinin olduğu bu bölgelerine temas eden insanları ailesine bildirmesi gerektiği cinsel istismardan korumak için söylenmeli.
 • Paylaş
2

Ayhan Şimşek, 15 yaş grubu çoğu çocuk kendi arşivini oluşturmaya başlamıştır bence:))

Sevgiseli, O yukarıda bahsettiğim eğitimin verilmediği durumda oluşabilen bir sonuçtur.

Çocuklardan önce kadın ve erkeğe cinsel eğitim verilse daha iyi olabilir. Üniversitede hocam anlatmıştı, doğuda bir yerde sağlık ocağında çalışıyor, karı-koca sürekli gelip gidiyorlar çocukları olmuyor, 2 senedir evliler, ellerinde raporları, üremeleri için herhangi bir problem yok. Hocam bir gün merak etmiş nasıl ilişkiye giriyorsunuz gösterin demiş, utanmışlar sıkılmışlar en sonunda göstermiş adam, bebek karından çıktığı için penisi göbek deliğine sokmaya çalışıyormuş. Bi de birileri anlatmıştı uzun zaman oldu; adam kadını ' hymen ' adı verilen ve mikroplardan korumaya yarayan vajinal hijyeni tam olarak sağlamayı öğrendikten sonra işlevini kaybeden bir ' zar ' ı kanamadığı için terk etmiş.
Tabii çocuğa cinsel eğitim önemli. 10 yaşta sadece teorik olarak nedir, nasıl olur? 15 inde resimli görseller ile öğretilmeli.
 • Paylaş
Tabiki verilmeli cinsellik toplumda görüldüğü gibi kötü üstü örtülecek birşey değil buda sonuçta insanların bir nevi zorunda olduğu değerlerden biridir. Bilinçlenilmesi elbetteki toplumun cinsel sapkınlıklarının düzelmesinede katkı sağlar diye düşünmekteyim.
 • Paylaş
Yaş grubuna dair çok bir fikrim yok fakat ne olursa olsun DİNİ bakış açısıyla travmatik derecede korkutucu yaklaşımların şiddetle karşısındayım.
 • Paylaş
Çocuk başka, ergen başka. Çocuğa vermek bence gereksiz. Ergenlik döneminde ise verilmeli.
 • Paylaş

Çocuğun yaşına ve gelişim seviyesine uygun cevaplar verildiğinde aklındaki soru işaretleri giderilmiş olur. Ebeveynlerin bu konulardaki tutumları çocuğun kafasını daha çok karıştırabilir. Bu yüzden çocuğunuza sorduğundan fazlasını anlatmamalısınız.

 • Paylaş
Hergun tecavüzden ifade verenler, yeniyil gecesi kadinlari taciz edenler, kizlik zarı esnek diye karisini ilk gece bicaklayanlar, intihar eden hamile kadında dün cocuktu. Keşke bundan sonra bilinçli, "adamlar" anneligin gercekten nasil olduğunu bilen kadınlar olsa. Eğitimli öğretmenler zaten zamanida sinirida bilecektir.
 • Paylaş
Verilmeli tabi ki uygun ve düzeyli bir biçimde cocuk neyin ne oldugunu üstü kapalı öğrenip sokak jargonu ile detaylandırınca odun ayı gibi söylemlere maruz kalıyo karşı cınsi tarafından
 • Paylaş
Çocuklara cinsel eğitim elbette verilmelidir. Bu bir tercih değil, zorunluluktur. Çocukları, yani ham bireyleri o yaşlarda cinsel eğitimden yoksun bırakmak, onları çeşitli hurafelere inandırmak tüm hayatlarını doğrudan ve dolaylı şekilde etkileyen temel unsurlardan olmaktadır. Bugün taciz, tecavüz gibi toplumsal sorunların hat safhaya çıktığı ülkelere bakın, o ülkelerin bireylerine bakın, mutlaka ama mutlaka cinsel eğitimsizlik sorunu vardır.

Peki cinsel eğitimin sınırı var mıdır? Bana göre "sınır" dediğimin etmen, insan beyninin olgunlaşma düzeyi ile doğru orantılı olarak gelişen algılama kapasitesidir. Algılama kapasitesi, yaş kriterlerine sadık kalarak çocuk düzeyine uygun bilgi sürekli ve sistematik olarak verilmelidir. Cinsel eğitim, erken çocukluk döneminde başlayıp, yetişkinliğe kadar sürmesi gereken önemli ödevlerden biridir. Bir çok kurama göre, yetişkinlerde oluşan "saplantı" dediğimiz eksikliklerin temel sebebi, erken yaşlarda alınması gereken eğitimin eksikliğidir.
 • Paylaş
Çocuk diyoruz yaaa arkadaşlar, altını çizerek söylüyorum... Bir çocuğa nasıl cinsellik dersi verilir. Bu durum Lise ve sonrası için kabullenilecek bir olaydır belki ama bir çocuktan bahsediyoruz, bilmem farkında mıyız? Yoksa ben bu konuda geri kafalı cahil sınıfında mıyım? (size göre)

Bir çocuğun eğitimi çok önemlidir, özellikle ilk ve orta okul çağlarında kesinlikle bu çocuğun derslere yoğunlaşması gerekir. Oyun oynamak ve eğlenmek de en büyük haklarıdır. Çocuk yaşta akıllarına cinsellik ile ilgili bilgiler yerleştirmeye başlarsan, daha orta öğretimini tamamlamadan 'çocuk yaşta hamile kaldı' diye manşetleri okuruz artık. Lise çağlarında isteseniz de çoğuna dersleri ile ilgilenmeleri gerektiğini anlatamazsın zaten, aslında tek dertleri sevdikleri mesleğin peşinde olması gereken bu gençlerin kanları da dik akar. Gözleri fıldır fıldır dışarıda kendine eğlence ya da hoş vakit geçireceği çözümler üretene de, ne kadar engel olunabilir ki; bu durumda belki ihtiyaç bir seçmeli ders olması mantıklı gelebilir. Ama çocuk dediğinizde durum değişir. Şimdi bazı arkadaşlar 'Liseye giden birisi çocuk sınıfına girmiyor mu?' diye soru soracak olursa, şimdiden söyleyim 'evet, onlar artık çocuk değil ergen diyoruz'...

Bakış açılarına her zaman saygım vardır ama bu benim saygımı da aşar sevgimi de aşar, konu
çocuk olunca....
 • Paylaş
2

Mehmet Hilmi Tutumlu, yazdığım cevap şikayet edilmiş, kusura bakmayın istediğiniz tarzda cümleler kurunca siliniyor ki aslında banada yakışmıyor.
siz bi daha düşünün sorumu, niyetimi... ;)

İlginc Adam, Konusu bile beni böyle ürpertirken, gelecekte neler olabileceğinin altını çiziyim, sizde onu bir düşünün... İkinci sorunuz için cevabı da zaten önceden verdim...

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2262 Görüntülenme17 Takipçi12 Yanıt