Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çocuklara IQ testi nerede ve nasıl yapılıyor, belge veriliyor mu?

ÇOCUKLARINIZI, “ YÜKSEK IQ ” MANYAĞI YAPMAYIN
 • Çocuklarının yüksek IQ lu çıkmasını arzulayan birçok anne-baba görüyorum etrafımda.
 • Onları acı acı tebessüm ederek izliyorum.
 • Çünkü çocuklarının “zeki” çocuk olmasına kafayı takmışlar.
 • Halbuki; zeka ile yüksek IQ nun ne olduğunu bilemiyorlar…
 • Çocuğunuzun yüksek IQ lu olması, “zeki” olduğu anlamına gelmez.
 • Yüksek IQ nun zeka ile ilgisi yoktur. Çocuğunuzun yüksek IQ’ya sahip olması, başta size ve çevresine vede toplumuna “yararlı” olacağı anlamını taşımaz.
 • Yüksek IQ’ya sahip ve başarılı öğrenim hayatı geçiren bir çok insan, hayatta başarılı olamamaktadır. Ne iyi bir eş, ne mantıklı bir baba, ne babacan bir işveren, ne de başarılı bir yönetici olabilme garantileri yoktur.
 • IQ; ‘Temel Öğrenme Becerisi ve Yeteneği’demektir ki; çocuğa bunu kazandırmak anne-babaların elindedir, öğretmenin yada okulun değil... Ancak bu beceri ve yetenek; sadece IQ zeka türü ile olmaz. EQ: Duygusal zeka ve SQ: Ruhsal zeka, ile birlikte sağlanır.
Bu yüzden avazım çıktığı kadar, "DUYARLI, duygusal çocuklar" yetiştirin diye bağırıp duruyorum... .
 • Paylaş
Herhangi bir hastanenin Çocuk Psikiyatrisi ya da Pediatrik Nöroloji bölümlerinden birine götürebilirsiniz. Bu birimlerde klinik psikologlar test için size yardımcı olabilirler.
 • Paylaş
IQ testleri bir şey ifade etmemektedir. Öncelikle bunu unutmayınız.
Eğer ingilizceniz var ise Lumosity.com diye bir site var. Hem çocuklar, hem yetişkinler içindir. Çok ileri seviye bir ingilizceye ihtiyacınız yok. Üye olduktan sonra ayarlar kısmından anadilinizin ingilizce olmadığını belirtebileceğiniz bir seçenek var, bunu işaretlerseniz bazı testlerde complex ingilizce sorular sormuyorlar.
Testlerin bir çoğu yazılıdan çok oyun şeklindedir. Çocuğunuza hem oyun oynatıp, hemde sonucu analiz edebilirsiniz. Daha doğrusu Lumosity sizin yerinize, test sonuçlarını çocuğunuzun yaşıtlarına göre karşılaştırarak, size tahmini bir rapor sunuyor.

Başta da belirttiğim gibi bu testler pek birşey ifade etmez. Bizler biyolojik olarak sürekli evrimleşen canlılarız. Beynimizde gelişmektedir. Tek başına yüksek bir IQ sadece zorlu bir yaşamı getirir. Bunu dengeleyecek EQ'da gerekli. Memeli canlılarda beynin tek taraflı gelişimi söz konusu olduğunda, şimdiye kadar iyi bir sonuç gözlemlenememiştir. Mutlaka IQ'müz ile elde ettiğimiz yüksek seviyeli bilgiyi, hazmedebilecek EQ'ya da sahip olmamız gerekliyor. Genelde ikisi birden dengeli şekilde olmuyor.

Zeki ve Akıllı farklı kavramlardır. Örneğin; Hacker zekidir. Çünkü, mevcut bilgisayar sistemlerindeki güvenlik duvarlarını aşmak için ciddi bilgisayar ve matematik bilgisi gerektirir. Bunları birleştirerek, hızlı çözümler sunan bir beyinin işlem kapasitesi yüksektir. Ama yakalanırsa, uzun yıllar hapiste kalacak ve çıktığında hesap makinesine dahi dokunmasına izin vermeyeceklerinden, yapıtığı seçim akıllıca değildir.

Yüksek işlem gücü ile yüksek analiz kapasitesi bir değildir. Ferrari, Lamborghini hızlıdır ama tarlada bir traktör tarafından çok rahat geçilirler.
Çocuğunuza bir iyilik yapmak istiyorsanız, ilgi alanlarını keşfetmesinde yardımcı olun ve onu bir kalıba sokmaya çalışmayın. Sınıftaki herkes bu sınavdan 70 ve üzeri almış. Yaşıtın herkes bu sporu yapabiliyor. Konuştuğum arkadaşlarının hepsi, o programa katılmak istiyor.
"Herkes", bir otorite değildir. "Hepsi", bir ölçü birimi değildir. Çocuklarınızın beyinlerini özgür yetiştirin.

Çocuğunuza yapabileceğiniz en büyük kötülük; kendi öngörülerinizi, onların hedefi haline getirmektir.

Unutmayın; yaşam olduğu sürece eğitim süreci de devam ediyordur. . .

Saygılarımla.
 • Paylaş
Fornarina, sana hak veriyorum. Doktorun o kadar şey söylemediğine dair ama bak siz ne güzel söylüyorsunuz. Bir yorum ve tavsiye verebiliyorsunuz Pediatris demenizle. Siz söylediniz bir an aklıma geldi; çocuğum erkek, çok sinirli, biz de geriliyoruz. Yeri geliyor bağırıyoruz, bu sefer daha çok sinirleniyor çocuk da biz de. Ama 'zeki ise sorun yok' sözümün arkasındayım, çünkü onu zekasına göre yönlendirecek, ilk kişi ben değil, onu okulda gözlemleyen öğretmeni olmalı diye düşünüyorum. Zeki ise sorun yok diyorum, çünkü, evde ödevi yaptıramıyorsam da, sınıfta anlıyordur ve öğreniyordur, diye düşünüyor yada avutuyorum kendimi. Ne bileyim işte, kafam çok karışık. Ama sizin bu öz eleştiri ve tavsiye niteliğindeki yorumunuz çok güzel. Yapıcı teşekkür ederim. @sueno'ya da çok teşekkür ederim. @fatma'ya, olumlu yönlerde yorum yapanlara da çok teşekkürler. Böyle hassas durumda olan sadece ben değilim. Şu an günümüz eğitiminde tüm anne ve babaların sorunu bence. Anlamadığım konu ise el yazısı ile eğitim veriyorlar, kitapçıkların çoğu düz yazı, 2. dönem de normal düz yazıya geçilecekmiş. Şükrediyorum, ben böyle bir eğitim düzeninde okumadığıma ama "?" soru işaretim de var kafamda, acaba bu yöntem analiz edilip, en iyi sonuçlar diye düşünülüp çocuklara böyle yükleniliyor bilemiyorum. Umarım bu hengameyi de atlatırız, Türk milleti olarak. Bundan sonraki yeni konuyu görenler için: Lütfen laf olsun torba dolsun diye, anlamsız, kırıcı, lakayit yorumlar göndermeyiniz. Burada bir şeyler paylaşarak, faydalı olmaya çalışıyoruz birbirimize. Mesela ben şimdi çocuğumu Pediatrist'e götüreceğim en yakın zamanda, IQ testinden önce. Doktor uygun görürse test yapmaya götürebilirim. HERKESE TEŞEKKÜRLER.

Güncelleme:
Arkadaşlar, olumlu veya olumsuz yorumlarınız için teşekkür ederim sizlere. Ben küçükken de, şu anda da hep IQ testine ilgim vardı, benden geçti. Ama oğlum 6 yaşında, bu sene başladı okula. Derste hocası tarafından ilgilenmediği ve sınıfta hiç ders yapmadığından şikayetçi. Eve dünya kadar ders geliyor. İnan ki ben bile sıkılıyorum. Bazen gece 12-01'e kadar ders çalıştırmam gerekiyor. Sinirlerimiz annesi de dahil iyice gerildi. Okutuyoruz, daha ilk dönem olmasına rağmen şakır şakır okuyor. Yaz diyoruz, zorlanıyor. Bazen bilgisayara izin veriyorum, inanır mısınız, şaşırıyorum neler yaptığına. İstediği şeyleri gayet iyi yapıyor. Oyunları, Facebook, başka şeyleri çok güzel takip ediyor. Daha 3 yaşındayken cep telefonunun tüm özelliklerini biliyordu. Eğer bizde problem varsa, bilmek isterim, yoksa bu sene okuldan bile almak istiyorum artık. Öğretmenine laf geçiremiyoruz, ceza ver, bir şey yap ama okuldaki dersleri okulda yapın. Eve göndermeyin diyorum artı normal akşam evde yapılacak dersler, iyice deliriyorum artık. O yüzden aman boş ver dersi mersi, yapsın yapmasın diyorum. Ama boş veremiyorum. Psikoloğa da götürdüm, bu yaşlarda normaldir, fazla baskı yapmayın, kendi haline bırakın diyor. Zamanla düzelecektir, diyor. Böyle tavsiye mi olur, saçmalık. Aklıma IQ testi yaptırmak geldi. Hani zekası yüksek ise, bende annesi de geceleri derslerini bitirtmek için zorlamayız, ne çocuğumun, nede annesi ve benim sinirlerimiz fazla gerilmez. Gerçekten çok zor bir durumdayım, ders yaptıramıyoruz, öğretmeni de dahil.
 • Paylaş
2

Tarık Gandur, Çocuğunuz ile anlattıklarınızın doğrudan IQ ile bağlantılı olma olasılığı oldukça düşük.
Hem size iyi rehberlik verecek hem de gerekirse çocuğunuzla terapi çalışması yapabilecek bir çocuk psikoloğuna ihtiyacınız var. Memnun kalmadıysanız başka bşr psikologa götürün derim ben.

Proceo, bloqi sorunlarınızın neredeyse aynısını bizde yaşıyoruz 5.5 yaşındaki kızımla ama kızımın yazı yazmasında sorun yok hatta güzel bile yazıyor ancak okul yeni başladı bizimki okuma yazma biliyor ve yeni birsey öğrenmiyorsa çok sıkılıyor :( sınıfta yazı yazmıyor evde ödev yapmıyor :( rehberlikle öğretmenle sürekli konusuyorum ancak illaki yapacak alışacak siz üsteleyin yapmak zorunda diyorlar :( bizimki 1 sayfa yazması greken harfi en fazla 2. satırda kavramış ve güzelce çiziyor oluyor ve devam etmek istemiyor. kızımın bu durumuna sevineyim mi üzüleyimmi bilemedim. öğretmen sürekli derste yazmadığından şikayetçi. onu zorlayacak ödevler verin bizimkine diyorum mesela dün bir şiir verdi bizimki elinden düşürmedi 1 saatte ezberledi 5 kıtalık şiiri. ıq veya zeka testine götürmek istemiyorum etiketlememk için ama çıkış yoluda bulamıyorum. baskı yapa yapa çocuğumun psikolojisini de bozmaktan korkuyorum :(

siz ne yaptınız su an durumu nasıl? ne tavsiye edersiniz aynı sorunları yaşamış olarak?

Bu konuda Alphan Manas'ın açtığı okullar var isterseniz araştırın...
 • Paylaş
Bölgenizde bulunan rehberlik araştırma merkezlerinde ücretsiz yaptırabilirsiniz.
 • Paylaş
Halk eğitim merkezlerinde yapılıyor. İnternetten de bazı ufak testler bulabilirsin.
 • Paylaş
1

Tarık Gandur, Halk eğitim merkezlerinde hangi uzman hangi yetki ile yapıyor ve nereden öğrenmiş te yapıyor merak ediyorum.

test yapmamanı tavsiye ederim.olumlu veya olumsuz test raporları çocuğun gelişimi için iyi olmaz
 • Paylaş
internettekilerden yaparsan eğer telefon nmrsı isteyip mesaj gönderirse sakın mesajı cevaplama benim 100 kontorüm gittiydi bir keresinde.(1 saat testi çözüp te cevap için tlfn numarası isteyince boşa gitmesin diye gaza gelip yazmıştım...)
 • Paylaş
Eğer istanbuldaysan çapa tıp fakültesi yapıyor biliyorum . iq testi yaptırmakta fayda var her zaman , çocuğun gelişimi için allah korusun olumsuz , ya da olumlu durumlar için erken önlem alınılabilir diyorum.

Güncelleme:
Son açıklamadan sonra yazdıklarınıza inanamadım ben de saf saf yazıyorum .bir kere hiç bir psikolog 2 kelime edip hastayı yollamaz bence sizin aklınızda o kadarı kalmıştır . gece 1 e kadar o çocuğa ödev yaptırmaya çalışmanıza inanamıyorum heleki zeki ise sorun yok demenize hiç inanamıyorum . çocugun zekası önemli değildir önemli olan mevcut zekayı sizin ona nasıl kullandıracağınızdır . kaldıki cocugunuzu psikolg yerine pediatriste götürmeniz gerekir . umarım bu durumdan sinirleriniz bozuk oldugu için bu cümleleri yazmıssınızdır.
 • Paylaş
herhangi bir psikoloğa gidersen yaparlar
 • Paylaş
1

Tarık Gandur, Her psikolog zeka testi uygulaması yapamaz. Bu konuda sertifika almış olması gerekir.

Arkadaşım, bahsettiğiniz problemi kuzenim yaşadı çocuğunda. Oğlu şu an 4. sınıf öğrencisi 100 dışında not aldığında öğretmenine itiraz ediyor :) Ama 1. sınıfta yaşadıkları problemler yüzünden anne ,baba ve çocuk psikolojik destek almak zorunda kaldılar. Uzmanların ilk söyledikleri şey şuydu : '' çocuğunuz erkek ve erkek çocukların el kasları daha geç gelişir, bu yüzden yazı yazmayı reddediyor olabilir.'' Oyun hamuruyla günde 1 saat falan zaman geçirmesini istediler. Sizin çocuğunuz gibi o da ''yazı yazmak dışında''yaşıtlarından çok ileride bir çocuk. Ama bu problem yüzünden oldukça zorlandı. Birinci sınıf bittikten sonra öğretmeni eve verilen ödevleri teste yönlendirdiği için şu an o tarz problemleri yok gibi görünüyor. Benim dışarıdan gözlemlediğim kadarıyla, şu anki eğitim sistemi bütün yükü anne babalara yükleyip, eve bolca ödev vermeye yönelik. Üstelik el yazısını bizim çocuklarımız sevemedi sanırım. Bir de şimdi çocuklar 6 yaşında başlıyorlar okula ama çocukların çocuk olduğunu unutup onlara korkunç yükler yükleniyor. Kuzenimle ortak çalışıyoruz ve her gün çocuğun ödevleri gündemimizin bir yerlerine oturuyor. Bu yüzden sizi çok iyi anlıyorum. Çocuk sahibi olup onu okula göndermek şu an bana çok uzak olsa da çevremdeki çocukları gözlemlediğim kadarıyla artık çocuk olmak çok zor... Bu arada burada sizin açtığınız konu gibi bir sürü ciddi konuya saçma sapan cevaplar yazılabiliyor. Sırf iş olsun diye küfür eden de var, bu tarz ciddi konuları moderasyona gönderip yayından kaldırılmasını sağlayan da. Toplumumuz bir mozaik, ve ne yazık ki internetteki mozaik klavye magandalarının çoğunluğunda. Bu tarz önemli konular ilgi alanlarına girmediği, bu konularda bir fikirleri olmadığı için sıkıyor onları... Yok sayın, görmezden gelin. Sinirlerinizi bozmaya değmez inanın...
 • Paylaş
bloqi ; tegv'de çocuklarla etkinlik yapıyorum 3. sınıflar. ve inanın yazmayı geçtim okuyamayan bile var hala.. adaptasyon sorunu zaten hepsinde had safhada.. çocuktur zamanla muhakkak aşacaktır, üzülmeyin daha doğrusu karamsar olmayın derim eşin ve sen.. çünkü anladığım kadarıyla zekasında bi sorun yok çocuğunun.. suenonun dedikleri de çok doğru; ödevler çok, saçmasapan bi yazı tarzıyla çocuklar yazmaya alışıyolar, zorlanıyolar bence. benim zamanımda güzel yazı dersi vardı okulda 1 saatlik filan. ama biz normal yazardık onun dışında :) neyse yine de bi uzmana danışmak faydalı olabilir tabi ki izleyeceğiniz yol adına.. umarım en yakın zamanda sorun çözülür..
 • Paylaş
Çocuğunuzun ders çalışmasında ki zorlanmasından dolayı IQ testi yaptırmak isteyebilirsiniz tabiki. Ancak zekasının yüksek olması ödevlerini kendisinin yapmayacağı anlamına gelmez. Çocuğunuz okumakta güçlük çekmiyor olabilir ama yazmada sorun çekiyorsa özel bir öğrenme güçlüğü olabilir ama bu çocuğunuzun zeka durumunda bir gerilik olduğu anlamına gelmez. Bir çok özel öğrenme güçlüğünde maalesef çocukları zeka geriliği konusunda etiketliyor.
Devlet hastanesinde şayet çocuk psikiyatristi varsa o zaten hastanede ki psikologdan zeka testi ister. O zaman geniş çaplı bir zeka testinde örneğin WİSC-R gibi çocuğunuzun hangi alanlarında ne düzeyde olduğunu öğrene bilirsiniz.
Ancak size tavsiyem pedogog ve çocuk psikiyatristiyle çocuğunuzun durumunu görüşmeniz.
 • Paylaş
Çocuğa sadeceöğretmenin veya ailenin isteği ile IQ testi yaptırmayı doğru bulmuyorum. H bir sorun var ise bir çocuk psikoloğuna veya psikiyatriste başvurulması gerekir eğer uzman değerlendirme sonucunda gerekli görürse test yapılır. Test sonuca da uzman tarafından detaylıca açıklanmalıdır. Sadece puan söylemek (kaç IQ su var gibi) doğru değildir. Hatta. Çoğu zaman bunu söylemeye gerek yoktur. Testi yapan uzman sonucu sadece puana göre değerlendirmez, sadece puan bazen yanıltcı olabilir.
Yukarıdaki yazdıklarıma dikkat edilmez ise çocuğa ... IQlu gibi anlamsı ve zarar verici bir etiket takmaktan öteye gidemeyiz.
Bu nedenle benim önerim, terapi (çocuğun yaşına göre oyun terapisi) bilen yetkin bir psikoloğa gitmeniz ve sorun ne ise onu anlatıp ona çözüm aramanız. Eğer bir sorun yok ise sadece meraktan IQ testi yaptırmanın doğru olmadığı kanısındayım.

Bu arada internette karşılaştığınız testlere güvenmeyin.
HER PSİKOLOG ZEKA TESTİ YAPAMAZ BU KONUDA MUTLAKA SERTİFİKASI OLMASI GEREKLİDİR. SERTİFİKASI OLMAYAN KİŞİLERİN YAPTIĞI TESTLER YANILTICI VE ZARAR VERİCİDİR.
 • Paylaş
Eğer böyle bir testi, okuma/yazmayı öğrenme konusunda geri kalmasından dolayı yapmayı düşünüyorsanız, disleksi (dyslexia) ihtimalini de göz önünde bulundurmanızı öneririm. Her 5 kişiden 1'inde bulunduğu öne sürülen bir öğrenme bozukluğu şekli... Varlığını hissettirmeyen, çocuğun çok zeki ve çok parlak bir çocuk olmasına rağmen, gördüklerini algılama ve anlama yönteminin diğer çocuklardan farklı olabilmesinden kaynaklı bir durum.

en.wikipedia.org/wiki/dyslexia

--
 • Paylaş
RAM (Rehberlik Araştırma Merkezi)
 • Paylaş
Bencede gerek yok.
 • Paylaş
Bu işi milli eğitim bakanlığına bağlı Rehberlik Araştırma Merkezleri yapıyor. Eğer çocuğunuz ortalama bir çocuksa, yani engellilik veya belirgin bir üstün zeka belirtisi söz konusu değilse çok sıcak davranmıyor, hatta niye geldiniz ki diyebiliyorlar. Muhtemelen velilerin çocuklarında vehmettikleri üstün zeka takıntısından olsa gerek. Hastanelerin çocuk psikologları da bu konuda yardımcı olabilir. Bir de özel rehabilitasyon merkezleri ve üstün zekalı eğitim okulları yardımcı olabilir. Yine devletin Bilim Sanat Merkezleri adı altında eğitim veren okulları var ama bunlar bireysel başvurulara cevap vermiyor. İlk okul birinci sınıftan itibaren her yıl yaptıkları sınavlarla özel becerisi olan çocuklara normal okul eğitiminden bağımsız ve onu bıraktırmadan becerisi doğrultusunda lise sona kadar haftanın belli günlerinde ücretsiz eğitim veriyorlar.
 • Paylaş