Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çocuklara kitap okuma sevgisi nasıl kazandırılır?

Çocuklar anne ve babalarından genelde gördüklerini yaparlar. Çocuğunuza kitap oku demek hiç bir işe yaramaz. Siz kitap okuyorsanız ve çocuğunuz da bunu görüyorsa sizi örnek alacaktır. Kitapları seçerken ona yardımcı olmalısınız ancak satın alırken mutlaka birlikte gitmelisiniz ki ortamı tanısın ve sevsin. Ne kadar küçük yaşta kitapla tanışırsa aralarındaki ilişki de o kadar sağlam olur.
 • Paylaş
Çocuğun ileriki hayatında kitap okumayı sevmesi için öncelikle kitap hiç bir zaman sizin için ''boş zamanlarda okunacak bir şey'' haline gelmemeli. Kitabı tanıtırken daha ilk başlarda çocuk o nesneyle sizi anlamlandırmalı, sizin de kitaba değer verdiğinizi anlamalı ki siz değerliyseniz onun hayatında ona da değer verilmesi gerektiğini bilebilsin. Ama en önemlisi önce, onun için sizin, kitap önerilerinde bulunmanız gerektiğidir. Daha sonraları zaten kendi istediği çeşitte kitap arama çabası içerisine girecektir.
 • Paylaş
Ben çok severim kitap okumayı, gerçi şu aralar hiç vaktim olmuyor ama, ben kitap okumayı sevmeye (gülmeyin (: ) Harry Potter ile başladım. Gözlerim çok yorulsa da acaba ne olacak, ne oluyor diye soluksuz okumaya başlamıştım. Tabiki bunu Dostoyevski Suç ve Ceza kitabı takip etti ki, Lise hazırlıktaydım sanırım, zorlanmadan okudum.

Kişilerin karakterleri değişkendir, bunu belirleyip ona göre kitap seçimi yaparsanız, dayaksız (: dilimde tüy bitti siz (: geçer odasına, kitabını soluksuz okur.
 • Paylaş
Tabii ki bol bol okuyarak. Ben çocukken evimizde 3000 kadar kitap vardı ve ana babamız sürekli okurlardı, hatta okumak bir işi yapmamak için bahane bile olabiliyordu. Düşünebiliyor musunuz, çocuksunuz ve bir Jack London ya da hatta Bukowski kitabı okuyorsunuz, orada haytaların, serserilerin hayatını anlatıyor ve siz onu okuyorsunuz, serserilikle meşgul olduğunuz halde hiçbir işe karışma zorunluluğunuz yok, çünkü edebiyat tüketiyor, okuyorsunuz. :) Okuyun, verin okuyanın ayrıcalıklarını bakın çocuğunuz da nasıl okuyor... Çocuklar (12 yaşından sonra) için tavsiyem Küçük prens zaten ama yanı sıra Jack London, Ernest Hemingway, John Steinbeck, Aziz Nesin, Muzaffer İzgü, unutmadan Guareschi'den Don Camillo'da.
 • Paylaş
Çocukların da kendi dünyaları; sevdikleri sevmedikleri şeyler, ilgi alanları vardır. "Bunu kesin sever" yerine nelerden hoşlanabileceği konusunda onun ve öğretmenlerinin de fikrini alarak yönlendirmek daha mantıklı olacaktır. Özellikle düşük yaş guruplarında yazıdan çok görselle süslü materyaller daha çok dikkat çeker.
 • Paylaş
Çocuklara kitap okumayı sevdirmek için onlar için doğru kitabı seçmek çok önemlidir. Bu kitap onların yaşına, ilgi alanına ve gelişim düzeyine bağlı olarak seçilmelidir. Ayrıca evde anne babanın kitap okuması ve kitaba zaman ayrılması çocuğu teşvik edecektir. Çocuklar okumayı öğrenmeden önce de onlara kitap okunursa, ileride kitap okumayı sevmeleri çok muhtemeldir.

Çocuk Gelişimi
 • Paylaş
Kesinlikle resimli hikayeleri okutun
ve sakın resimli olmayan kitapları zorla okutmayın.
 • Paylaş
Ağaç yaşken eğilir , çocuklar da anne babalarının yaptıklarını yaparlar
 • Paylaş
Bence Çocugumuzu önce alınır güzelce kitaphanelerde gezdirilir. Bakar hangi kitabın kapak tasarımları cocuga cekici geliyo. O belirlenip o cocugun okuyabileceği düzeyde olan kitap ceşitleri arasına cocuk salınır bir güzel istediği kitap alınır sonra oyun oynanır. 1sf anne ya da 1sf baba bir sayfa cocuk. Rutine binip devam edilirse gayet nefasetli olacağından eminim
 • Paylaş
Okuyarak severek :)
 • Paylaş
İlgilerini çekecek kitapları bulmak önemli. Resimli, renkli ve konuları çocuğunuz için ilgi çekici olmalı. Zaten bir kere kitap okumanın güzelliğini tadan insan bir daha da bırakmaz okumayı. Yaş ilerledikçe de geliştirir kendini bu konuda.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1881 Görüntülenme16 Takipçi11 Yanıt