Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çocuklarda emzik bıraktırmak için neler yapılmalıdır?

Çocuklarda emzik bıraktırmak için, yapılması gereken en önemli şey çocuğu sakinleştirecek başka araçlar bulmaktır. Yani kaybolan bir öğenin yerini başka bir öge ile doldurmaktır. Ona müzik dinletmek, şarkı söylemek, ayna karşısında konuşma aktivitesi yapmak, uykuya dalmada güçlük çekiyorsa yanında kalıp ona ninni söylemek, sakinleştirici müziklerle uykuya dalmasını sağlamak, masaj hareketleri ile sakinleştirmeniz, saçını okşamanız yararlı olacaktır. Diğer bir yol özendirme yolu olabilir. Diğer arkadaşlarının emzik kullanmadığını söylemek işe yarayabilir.

Emzik bıraktırmaya iki yaşından önce başlanmış olması gereklidir. Çünkü diş sağlığı için ciddi tehlike arz eden bir alettir. Emziği bıraktırmak için birden ağzından çekip buna alışmasını beklemek zor olur. Bazı çocuklarda bu işe yarayabilir ancak genel olarak önce, sadece len zor durumlarda emziği verip onun dışında kullanmasını engellemek gereklidir. Yavaş yavaş emziğe olan bağımlılığını dikkatini başka şeylere çekerek ortadan kaldırabilirsiniz.

Anne çeşitli oyunlar yapıp çocuğun bunu bırakmasını sağlayabilir. Dünyada kullanılan ve çok işe yarayan bir yöntem çocuğunuz artık 2 yaşını geçmiş ve emziği bırakmıyorsa, onu bir oyuncak dükkanına götürün en sevdiği oyuncağı alsın karşılığında da kasaya emziği vermesini gerektiğini söyleyin. Böylece emzikten tamamen kurtulmuş olur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

249 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt