Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çocuklarda gece altını ıslatma nasıl tedavi edilir?

Tedavi için çocuk 7-8 yaşlarına geldiğinde uygulamalar yapılır. Bu uygulamalar çocuğun kendisinin ya da ailesinin gece uyanmasına dönük uygulamalardır. Aile çocuğu gece uyandırıp çocuğun tuvalete gitmesini sağlar. Bu program %90 oranında başarı sağlamıştır.

Ayrıca tedavide alarm ve ilaç kullanımı da vardır. Çocuk yatakta idrar kaçırmaya başlar başlamaz alarm harekete geçer. Böylece çocuk uyanır ve mesane kontrolünü ele almaya başlar. Bu tedavide %70-84 oranında başarı sağlanmıştır. İlaç tedavisi de kullanılır fakat yineleme riski %90'dır, önerilmez.


Bunların yanında mesane jimsantiği yöntemi de bulunur. Çocuğa gün içinde her çişi geldiğinde çişini tutması öğretilir. Böylece mesane kası güçlenir ve mesanenin kapasitesi artar.


Unutmayın ki gece altını ıslatmaları bir hastalık değil belirtidir! Sorunun altında idrar yolu enfeksiyonları, şeker hastalığı, küçük kapasiteli mesane ve kabızlık yanında stres, derin uyku gibi psikiyatrik nedenler yatabilir. Tedavi süreci de bu tür olası problemlere göre seyir alır.
  • Paylaş