Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çocuklarda geniz eti ne tür problemlere neden olur?

Geniz eti çocuklar için gerçekten rahatsız bir hastalıktır ve tedavi gerektidir. Uyku sorunları ve kulak hastalıkları olarak çeşitli problemlere yol açar. Geniz eti çocuğun burun tıkanıklığı yaşamasına neden olur. Uykuda yaşanan bu sorun çocukta kalitesiz bir uyku ve enerji kaybına yol açar. Üst solunum yolu direnci sendromu ve bir de apne denilen solunum durmaları sorunu oluşabilir.

Kulak hastalıklarına gelince... Orta kulak, östaki tüpü denilen bir kanal yardımıyla geniz bölgesinden hava alır. Geniz etinde büyüme olan çocuklarda bu östaki tüpünün fonksiyonu bozulur ve orta kulak gereği gibi havalanamaz. Burada negatif basınç oluşur. Normal şartlarda yutkunduğumuzda orta kulağa bir hava gönderiririz ve bunu bir çıtırtı sesi olarak hissederiz. Geniz bölgesinde tıkanıklık olduğunda bu tam olarak yapılamaz. Bahsettiğimiz negatif basınç artarsa, o bölgedeki damarlardan orta kulak boşluğuna sıvı çekilir. Bu duruma "orta kulakta iltihapsız sıvı birikimi" denir. Bu nedenle çocuklarda bir miktar işitme azlığı olur.

Bu sıvı geniz bölgesinden gelen bakterilerle iltihaplanırsa orta kulak iltihabı söz konusu olabilir. Bu durumda orta kulakta biriken sıvının özelliği değişir, sarı ve daha iltihaplı hale gelir. Tedavisi kesinlikle yapılmalıdır. Kulak zarında kendiliğinden delinmelere yol açarsa, bu durum daha sonra “kronik otit” (kronik kulak iltihabı) denilen orta kulak boşluğunun dış ortama açık olmasıyla daha ağır vakalara dönüşebilir.
  • Paylaş
1

Özge Can Balaban, Bir yiğenimde bu problem bulunuyor devamlı orta kulak iltihabı oluyor ama yaşı ilerledikçe geçecekmiş. Devamlı doktor kontrolünde, bazı vakalarda ameliyat olma durumu oluyormuş ama kontrol altında doktorun yönlendirmesi ile karar verilmesi gereken bir durum.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

401 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt