Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çocuklarda okul korkusunu aşmak için neler yapılabilir?

Çoğu çocuğun yaşadığı okul korkusunun aşılması hayli zaman alabilir. İlk başta okuldan korkan çocuklar daha sonra ortama alışarak okuldan zevk almaya başlar. Aşağıdaki yazanlara her ebeveynin dikkat etmesi gerekir:
  1. Okul korkusu yaşayan çocuğun öncelikle anlaşılmaya ihtiyaç duyduğunu unutmamalısınız. Ona her zamankinden daha yoğun şekilde sevginizi, şefkatinizi göstermelisiniz.
  2. Okul ortamına geliştirdiği tepkiye karşı istikrarlı bir şekilde anlayışlı tavır takının, çocuğunuz onu yargılamadan dinleyebileceğinizi hissetmeli, bu duygusunu sizinle paylaşabileceğinden emin olmalı.
  3. Çocuğunuzun okuldan korktuğunu fark ettiğinizde, sorunu ertelemeden ele alın. Onu karşınıza alıp sakin ve tatlı bir dille onunla konuşun. Okula gitmenin onun için neden önemli olduğunu ona anlayabileceği cümlelerle anlatın.
  4. Bu dönemde çocuğunuzla diyaloğunuzu zayıflatmayın ancak okula gitmeme isteğine kesinlikle olumlu yanıt vermeyin. Okula yeni başlayan çocuğunuz bir hafta dahi bu ortamın ve derslerin dışında kaldığında, onu tekrar okula göndermek çok daha zor olacaktır.
  5. Çocuğunuz okula gitmemek için şiddetle dirense, ağlama krizi geçirse dahi mutlaka düzenli olarak okula gitmesini sağlayın. Bunun için ona elinizden gelen tüm desteği verin.
  6. Sabahları okula birlikte gidin, çocuğunuz okula girdikten sonra bir süre okul bahçesinde beklediğinizi gördüğünde bu da onu rahatlatacaktır. Okul çıkışı onu okuldan alabilir, okul hakkında sohbet ederek eve gidebilirsiniz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

244 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt