Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çocuklarda tuvalet eğitiminde yapılan yanlışlar nelerdir?

Çocuk Gelişimi
 • Tuvalet eğitimine çok erken ya da çok geç başlamak: Çocuğunuz aşağıdaki sinyallerin hepsini ya da çoğunu veriyorsa başlayabilirsiniz. Belli bir ay/yaşa takılıp kalmayın.
 1. Basit komutları anlıyor ve uyguluyorsa
 2. Dışkılama faaliyetini farkıdnaysa. Bunun illa sözel bir eylem olması gerekmiyor. Yüz ifadesinden ya da saklanmaya çalışmasından bebeğiniz/çocuğunuz çiş/kaka sinyalleri veriyorsa ve bunun farkındaysa.
 3. Islak ya da kakalı bezden dolayı rahatsızsa.
 4. Bezi 2-3 saat kadar kuru kalıyorsa.
 5. Kendi giysilerini çıkarabiliyorsa (En azından alt kısmını).
 6. Lazımlık, tuvalet, adaptör gibi tuvalet araçlarına ilgisi varsa.
 • Kötü zamanlama: Tuvalet eğitimine çocuğunuzun sırdan bir gününde başlamalısınız. Yani diş çıkardığı, hasta olduğu, yeni bir kardeşin geldiği, kreşe başlama zamanında, tatilde başka şehirde olduğunuz, ev/şehir değişikliği yaptığınız zamanlar tuvalet eğitimi için en kötü zamanlardır. Zira çocuklar hassastır ve bu tür değişikliklerden çabuk etkilenirler. Kendilerini daha çok güvende hissetmeye ihtiyaç duyarken bir lazımlığa konsantre olmasını beklemek saçma olur.
 • Karar verme zamanı: Başarıyı garantilemek için bir plana ihtiyacınız var. Başlarken birkaç şeye karar vermeniz gerek. Lazımlık mı adaptör mü? Hediye olarak ne vereceğim? Gerekirse milyon kere usanmadan okuyabileceğim eğlenceli tuvalet kitabı hangisi olabilir? İç çamaşırı giydirmeli mi yoksa yiğidin malı meydanda ekolünü mü benimsemeli? İşin aslı tüm süreci çocuğunuza da karar mekanizmasında yer vermeye çalışmalısınız. Giyeceği yeni külotlardan, büyük çocukların tuvaletleri kullanmalarından övgüyle söz edin. Çocuğunuzla ilgili özendirici olabilecek nesneleri ve olayları siz daha iyi bilirsiniz.
 • İstikrarsızlık ve tutarsızlık: Çocuklar rutinleri ve kuralları sever. Neyi, nasıl ve nereye yapacağını bir kez anladıktan ve uygulamaya başladıktan sonra diğer kişilerin de aynı metodu kullanmasını sağlamaya çalışın. Bakıcısı, diğer ebeveyni, büyük ebeveyni... Çocukla ilgilenen herkesin aynı şekilde davrandığından emin olun. Dünya üzerindeki anne baba sayısı kadar çok tuvalet eğitimi metodu vardır. Siz kendinizinkinin uygulandıgından emin olun.
 • Beklentileri yüksek tutmak: İş arkadaşınızın çocuğunda işe yarayan yöntem sizinkinde muhtemelen işe yaramayacaktır. Filancanın 2 günde halletmesine takılmayın. Gerçekçi hedefler koyun: "Bu iş şu tarihe dek bitmeli!" diyerek çocuğu da strese sokmayın siz de gereksiz yere gerilmeyin. Yeni edindiği bu yeteneği geliştirmesi için çabalarken her seferinde başarılı olamayacağını unutmayın. Tuvalet eğitimi sürecini stressiz geçirirseniz, çocuğunuz da bir sonraki gelişim basamağına adıma tmak için daha hevesli olacaktır.
 • Cezalandırmak: Bundan kaçınmak gerçekten çok zor. Özellikle aynı tuvalet kitabını lazımlığın yanına çömelip 589654. kez okurken, sürekli pantolon ve külot yıkarken, yerleri silerken... Fakat şunu unutmayın ki tehdit etmek, utandırmak ve cezalandırmak çocuğunuzu heveslendirmeyecek, aksine en az 1 hafta daha geriye gitmenize yol açacaktır.
 • Kazalara kötü tepki vermek: İşin aslı çocuğunuz pantolonu bilerek ve isteyerek ıslatmıyor. Bu konuda histerik olmayın. Oyuna dalıp çişinin geldiğini son ana dek fark etmeyip tuvalete yetişememek çok yaygın bir durum. Tuvalete varana dek tutmayı öğrenmek için kaslarının kuvvetlenmesi biraz zaman alacaktır. Kazaların olabileceğini sürekli ona hatırlatın; cesaretlendirici ve sakin olmaya çalışın ve dışarı çıktığınızda muhakkak yanınıza yedek çamaşır alın.
 • Zorlamak: Çocuklar sıradan meseleleri bile bir güç savaşına çevirmede ustadır. Söz konusu tuvalet eğitimi olunca bu güç savaşı kabızlıkla sonuçlanabilir. Tuvalete oturmasını ikna etmek için kibar bir dil kullanmaya çalışın. Sürekli "Çişin geldi mi? Ya şimdi? Geldiyse oturalım" diye sormak ters etki yaratabilir. İç çamaşırı giymeye ya da tuvalete/lazımlığa oturmaya çok fazla direnç gösteriyorsa ara vermek en iyisi. Temel hedef bez yerine iç çamaşırını; alt değiştirme masası yerine lazımlığı/tuvaleti tercih eder hale gelmesi ve bunun tamamen kendi seçimi olması.
 • Tezcanlı olmak: Ortalama bir çocukta tuvalet eğitimi 6 ay sürer. Bu aşama aşama ilerleyen bir süreçtir. Lazımlığa oturmak, iç çamaşırı giymek, soyunmak, çişi kakayı tuvalete bırakabilmek gibi aşamaların her birini başardıktan sonra sonraki aşamaya geçmesi için cesaretlendirin. Çabalarından övgüyle sözedin. Üniversiteye dek bezli kalmayacağına emin olun. Sadece biraz zaman alacaktır ama eninde sonunda bezi atacaktır. Bu sürecin tadını çıkarmaya çalışın.
 • Yatağı ıslatmasından aşırı endişe duymak: Çocuğunuzun geceleri yatağını ıslatması tuvalet eğitimini sekteye uğratmasın. Gece altına kaçırmanın ruhsal, fiziksel ve tıbbi nedenleri olabilir. Yatağını ıslattığı için onu cezalandırmayın. Sakince pijamalarını ve çarşaflarını değiştirin, çişini yaptırın, yatırın. Siz de gidip uyumaya devam edin. Özellikle erkek çocuklarda 7 yaşa dek gece çiş kaçırmak çok yaygın.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

662 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt