Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çocuklarımıza sorumluluk duygusunu nasıl kazandırabiliriz?

Çocuklar en çok oyun oynamaya ve oyuncaklara düşkün olduklarına göre bu yolla onlara sorumluluk aşılanabilir bizler çocukların her istediklerini yaparak sadece tüketen bi toplumunun yetişmesini sağlıyoruz mesela istediği bi oyuncağa sahip olabilmesi için sadece çocuğun kendi menfaatine yarayacak görevler vererek sorumluluk duygusu aşılanabilir yatağını toplaması odasını temizlemesi yemeğini yemesi gibi şartlar öne sürebiliriz ama verdiğimiz bazı görevlerde çocukların dört dörtlük bi iş yapmalarını beklememeli onlara bir şeyler için çabalamaları gerektiğinin bilincini vermeye çalışmalıyız çocuğun yaşına uygun evcil bi hayvan bakımıda gelişimine yardımcı olacaktır. Sadece çocuğun menfaatine diyorum çünkü onlara yanlış şartlar koşarsak bu seferde yaptığı her işte bi karşılık beklemeye hazır olur mesela ''hadi oğlum teyzeye yardım et istediğini yaparım'' dediğmiz zaman manevi huzur veren iyilik duygusunu geçici maddi beklentilere dönüştürmüş oluruz.
 • Paylaş
1

Hale Acar, Belli bir yaştan sonra üstlenmesini sağlayacak bir sorumluluk verilmeli. Mesela eğer yakınsa, yada arkadan takip ederek ,ona gözükmeden alışverişe yollayabilirsiniz. Yakın manavdan git bir kilo domates al diyebilirsiniz. Bakalım becerebilecekmi? Bu ve buna benzer şeyleri ona yaptırdığınızda kendine güveni gelir. Kişiliği gelişir. Bir birey olduğunu hisettirir ..

Çocuklara her yaşta onun üstlenebileceği sorumluluklar verilmelidir. Çocuğun da yapabileceği işler vardır. Onun adına her şeyi biz yaparsak sorumluluk duygusu gelişmez. Maalesef anne ve babalar için çocukları hiç büyümediğinden çocuk kaç yaşına gelirse gelsin anne ve baba hep peşindedir. Neyin doğru, neyin yanlış olduğunu söylerler. Aslında hata yapmalarına izin verseler belki çocuklar daha çabuk olgunlaşacak ve kendi sorumluluklarını alacaklar...
 • Paylaş
Sorumluluk, bir duygudan ziyade bir durum olarak adlandırılması daha uygun olan bir kavram aslında. Bir yandan da çok temel bir kavram. Çünkü yaşam, tamamen sorumluluk alabilmekle ilgili değerlendirilebilir. Duygumuzun, düşüncemizin, davranışlarımızın, tercihlerimizin sorumluluğunu alabilmek, varoluşsal anlamda kendimizi daha ileri götürebilmek için yapmamız gereken şeyler. Çocuklarda sorumluluk bilincini oluşturmak da uzun süreç içerisinde, ebeveynlerin onlara davranış tarzının bir parçası olarak değerlendirilmeli. Yani, sorumluluk kazandırmak için ... yapılır demek yerine, genel olarak yaşlarına uygun sorumluluklar vererek, sonrasında da takdir etmeyi unutmamak önemli. Üzüldüğünde üzülme demeden, üzülmesine eşlik etmek, onun olumsuz bir duygunun sorumluluğunu almasına destek olabilir. Benzer şekilde öfkelendiğinde öfkelenme demeden yine onu anlamaya çalışarak yanında durabilmek de bir sorumluluk becerisi kazandırma çabası olarak değerlendirilebilir.
Çocuk Yetiştirme
 • Paylaş
Çocuk için sorumluluğun sınırı nedir, bunu ebeveyn mi belirler? Ebeveyn çocuğu için sorumluluk bilinci aşılayacagi durumları hangi kriterlere göre belirler? Benzeri şekilde oluşturulacak bilinçle yetişen artık çocukmu dur?

Yapay sorumluluk yuklemeleri. Çocuğun özüne uygunsa tutan bir aşıdır, çocuğun karakterine uygun olmayan eğitsel yöntemler ergenlik ile beraber bomba gibi patlayacaktır. çocuk alabileceği sorumluluğa ait durumu ve dozajı aile belli eder zaten onun özüne uyan sorumluluk duygusunu araştırıp vermek lazım. Hiperaktif bir çocuğa kitaplarını yipratmamasi, kalemin dibini yememesi gerektiğini söylemek ve onun sorumluluğunun kitaplarını temiz kullanmak olduğunun söylenmesi saçma ve gereksiz geliyor bana.
 • Paylaş
1

Hakan, Bakın sorumlu bir çocuk oyuncağını nasıl ortadan kaldırıyor :))


Onlara yavaş yavaş sorumluluk vererek işe başlamak kanımca en doğru yol.
 • Paylaş
Çocuklarının adına onların işlerini yapan ebeveynler, çocuklarının sorumluluk alma duygularına ve kişilik gelişimlerine olumsuz yönde etki ederler.
 • Paylaş

Gözlemlerime göre bir şeyler söylemek istiyorum. Çocuk yürümeye ve yemek yemeğe başlarken bu duygu verilmeye kişilik oluşturulmaya başlanır. Eşyalar zarar veriyor diye ortadan kaldırılıyor. Ortam bomboş, steril hale getiriliyor. Devamlı bir anne, baba çığlığı düşecek diye. Bırakın düşsün. Çocuk kendisi yemek yemeğe çabalarken üzerini kirletecek, etraf kirlenecek diye, en önemlisi yapabileceğine inanılmadığı için ebeveyn kendisi yedirmeye çalışıyor. Bırakın döke saça yesin. ilk zamanlar ağzını tutturmada zorlanıyor, üzerini fena kirletiyor ama sonrasında öğreniyor. ve başarmanın mutluluğunu gözlerinden okuyabiliyorsunuz. Hem kendine olan güveni artıyor hemde ilk olarak kendi işini görmeyi öğreniyor. Sonrasında yatağını, odasını, kıyafetlerini, oyuncaklarını kendi toplamalıdır. Sırf ders çalışsın diye bebek muamelesi yapılmamalıdır.

 • Paylaş
3

Hakan, SADECE CAM EŞYA DEĞİL MSN ŞİFRESİNİ BİLE KIRACAKLAR YAKINDA :) EYWAH EYWAH :)

Nazende , Boynuz kulağı geçmiş:)

Hakan, GİRİP BAKIYIM HEMEN :)

Onlara ağır gelmeyecek şekilde sorumluluk vermek en iyi şekilde sorumluluk kazandırma yöntemidir.
 • Paylaş
Arkadaşın da dediği gibi sorumluluk vererek yavaşça ibreyi de arttırmak gerekir.
 • Paylaş

En iyisi onlar daha küçükken bir kardeş yapmak ve büyüdükçe yavaş yavaş, arada sırada kardeşin sorumluluğunu ona bırakmak. İçgüdüsel olarak genlerini koruyacak zamanla sorumluluk duygusu geliştirecektir. Küçük de büyüğünden bunu görüp taklit edecektir.

 • Paylaş
3

Nazende , Her zaman küçük taklit etmiyor. Nasıl olsa arkamı toplayan, koruyup kollayan var diye kolaycılığı seçebiliyor.

Şaman, Doğru olabilir dediğin, biz 7 kardeşiz en sorumsuzumuz en küçüğümüz oldu :)

Nazende , Küçüklerde özellikle sonradan doğan küçük kardeşlerde bu sorumsuzluk oluyor. Misal ben:) Asıl sorun küçüklük büyüklük değil aslında sorumluluk verme yetiştirme sorunu.

Bir şey yerken kendi yesin icabında döksün kırsın bir yere çıkmak istiyorsa kendi çabalasın.
 • Paylaş
Onlara vicdanlarını harekete geçirmeyi öğretirseniz , hem kendileri , hem ülkeleri hem de dünya için sorumluluk altına girebilen, hareket etmeden düşünebilen bireyler yetiştirmiş olursunuz.
 • Paylaş
Çocuklara yaptıkları hareketin doğurduğu sonuçlarını örneklerle anlatmalıyız.Yaptığım programlarımda ve sitemde bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgilerrim var.İncelerseniz sevinirim.Bu arada Çocuk programları Yapılması gereken ama tv yöneticilerin reklam gideri az diye yapmaktan kaçtıkları program... Son yıllarda Türkiyede çocuk programı deyınce çizgi film ve dış kaynaklı programlar var.
Şu an Canlı yayınlanan tek bir program var.BİZİM ÇOCUKLAR VE BARIŞCAN bariscan.net
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2966 Görüntülenme15 Takipçi13 Yanıt