Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ebeveynlerin küçük çocuklarını dudağından öpme davranışı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çok doğru olmadığını düşünüyorum. Ailede roller ve bu rollere karşılık gelen davranışlar çok katı olmasa da belli sınırlarla belli olmalıdır.
Dudaktan öpüşmek anne-babanın yaptığı bir şeydir. Eğer anne-baba çocuğu dudaktan öperse, bir süre sonra kardeşler de kendi aralarında dudaktan öpüşmeyi deneyebilir. Çocuğun dudaktan öpüşmenin özel bir şey olduğunu öğrenmesi açısından doğru olmadığını düşünüyorum.
Benzer şekilde anne-babanın çocuğa sıklıkla "aşkım" "sevgilim" şeklinde ifade etmesini de çok doğru bulmuyorum. Bu ifadelerin anne-baba arasında kalması daha uygun. Bu sayede çocuk ebeveylerinden farklı bir rolü olduğunu daha kolayca benimseyecektir.
 • Paylaş
4

Şaman, Ruslar sürekli dudaktan öpüşüyor. Bütün bu psikolojik veri diye yazdıklarınız acaba gerçekten nesnel ve doğru mu?

Penelope, Böyle bir şeyi ensest-vari bir hale getirmeye gerek olmadığını düşünüyorum (kaldı ki olsa bile doğaya aykırı değil aksine yaşamın devamlılığının da en büyük sağlayıcısı olmuştur bu).

Tarık Gandur, Merhaba sayın Şaman. Yazdıklarımı doğrudan belli araştırmalara dayanarak yazmadım.
Bunlar benim mesleki birikimim ile vardığım görüşlerim. Ben bu görüşleri sunarken bizim toplumumuzu temel aldım. Herkesin dudaktan öpüştüğü bir toplumda durum elbette farklıdır. Çünkü herkesin dudaktan öpüştüğü bir toplumda dudaktan öpüşmek bizdeki yanaktan öpüşmek gibi bir hal alır. Dolaısıyla da dudaktan öpüşmek yukarıda yazdığım gibi özel bir durum olmaktan çıkar. O zaman aynı yorumu yapmak doğru olmaz elbette. Ancak bizim toplumumuzda, son yıllarda anne-babaların küçük çocuklarını öpmesi dışında, dudaktan öpüşmek sevgiliye, romantik aşk dediğimiz olguya özeldir.

Tarık Gandur, Durumu ensest vari bir hale getirdiğimi düşünmüyorum. Yazımda da ensestten değil aile içi rollerden bahsettim.
Ensestin doğal olup olmadığı meselesini doğa bilimcilere bırakacağım ancak içinde bulunduğumuz toplumda hem psikolojik hem de ahlaki olarak çok önemli sorunlara yol açacağı kesin.

Başlangıçta bu tip davranışlar çocuğa iyi gelmekle birlikte zamanla bu duygular çok yoğunlaşır. Bu duyguların yoğunluğu hem beyin gelişimini bozar, hem de çocuğun cinsel kimlik gelişimine zararı olur. Bu çocuk büyüdüğünde anne veya baba türevi partnerlere ilgi duyar. Seçtiği kişi ona hiç uygun olmadığı halde sırf anne veya babaya benzeştiği için bir partnere otomatik yönelir.

Annelik yapacak böyle bir kadını arayan erkek tıpkı bir annenin çocuğuna davrandığı gibi şefkatli davranan kadınlara ilgi duyar. Burada ilişki ilerledikçe daha da bir anne çocuk ilişkisine dönüşür. Bu duygular başlangıçta karşılıklıdır ve sorun yaratmaz. Hatta ilişkinin temeli bu yapı üzerine kuruludur. Ancak zamanla erkek kadına öfkeyle, sürekli bana annem gibi müdahale ediyorsun diyebilir.

Küçükken baba sevgisini yeterli düzeyde alamayan ve inanılmaz yüksek alan kız çocuğu ise bu sevgiyi babasına fiziksel veya ruhsal benzeyen erkeklerden almaya çalışır. Bu yapıdaki erkek ve kadın karşılıklı olarak birbirini seçer. Kadın erkeği sıklıkla bir baba gibi görmektedir.Erkeğin güçlü ve sahiplenici olması, hata yapmaması kadına iyi gelir. Erkek ise eşini çocuğu gibi görür. Burada da ilişki zamanla karşılıklı olarak mekanikleşir. Kadın otorite figürü olan eşine duygularını tam olarak ifade edemez.

Benzer şekilde çocukla aynı yatakta yatma veya aşkım, sevgilim gibi ifadeler kullanmada uygun değildir. Ayrıca vajinismus, cinsel isteksizlik, erken boşalma veya aşırı cinsel istek ve sık mastürbasyon gibi cinsel sorunlar görülür.
 • Paylaş
Hatalı bir davranış, çocuk bunu sevgi ifadesi olarak benimser. Ebeveynlerinin dışında birinin böyle bir fiziki temasa girmesinin yanlış olduğunu algılayamayabilir ve tehlikelere açık hale gelir.
 • Paylaş
Psikiyatri alanında uzman birinden duyduğuma göre çocuklara sevgi gösterirken çok fazla dokunmamak gerekiyormuş. Verilen mesaj 'sevgi dokunmak değildir' olmalı.
 • Paylaş
Dudaktan öpüşmek cinselliği mi çağrıştırır, amcalara pipi gösterilen ülkemizde belki de önce bunu mu tartışmak mı gerekir, çocuğun poposundan da öpülür o zaman çocuk gidip herkesi poposundan mı öpmeye başlayacak, çocuk dudaktan öpülüyorsa kaç yaşına kadar öpülmelidir, cinsel kimlik bu olaydan ne kadar etkilenir, cinsel kimlik anne karnında oluşmaz mı, çocuğun memesi var diye 'kadın' olarak mı hissetmesi gerekir, Freud amca neler demiş ?? Bunları da sormak lazım. Soru içinde soru.
 • Paylaş
3

Gökay Ata, Babam bu kadar guzel pasta yapmayi nerden ogrendi? :)

Şaman, İşte budur :)

Ahmet Avcı, fazla kasmamak lazım..içten yapılan şeyler doğrudur..yok japonlar, koreliler çocuğa hiç dokunmadan büyütürlermiş, sonra sapıklık diz boyu...aslında şu dadı tv programlarına da ayar oluyorum, yokk ceza paspası filan..köpek mi eğitiyosun..şartlandırma terbiye midir...ödül ceza..çocuk dudaktan öpülür ne varmış bi süre sonra öpülmez, öptürmez de zaten...

Çocukların bilinç altına yer ederek dudaktan öpmenin normal olduğu düşüncesini hakim kılabilir. Bu da toplumsal birçok etkileşime neden olabilir. (Freud açısından bakarsak)
 • Paylaş

Çocuklara sevgi gösterirken dokunmamak gerekiyor konusundaki görüşe katılmıyorum çünkü bildiğim bir araştırmaya göre erken doğumla dünyaya gelen bebekler küvezde iken belli aralıklarla dokunulan bebeklerin hayata tutunma oranları dokunulmayanlara göre anlamlı olarak daha yüksek. Bu yüzden ben şevkatle dokunmanın insan fizyolojisine güzel katkılarda bulunduğunu düşünüyorum. Dudaktan öpmek konusuna gelirsek yine okuduğum bir araştırmaya göre; dudaktan öpmek ilerde çocukların sevgili anlayışının yanlış oluşmasına sebep olabiliyormuş. Öpmenin sevgiliye ait bir davranış olduğunu öğrenmeleri açısından dudaktan öpülmemesi daha uygun. Benim anladığım kadarıyla ebeveyn tarafından dudaktan öpülmek, çocuğun ileriki hayatında çok önem taşıyacak olan anne, baba, aşk, sevgili, sevgi gibi konularda oluşturduğu şemalar "normal" kabul ettiğimiz seviyeden uzaklaşabilir.

 • Paylaş
Köpeğin kuyruğunun altında seks aramıyorsanız problem değildir.
 • Paylaş
Anaokulundaki bir ufaklığın (4 yaşında) annesi kendisini dudağından öperek sevdiği için yaşıtları arasından olan kız arkadaşlarını aynı şekilde öpmeye çalışmasına tanık olmuştum. Diğer arkadaşları bunu görüp onlar da aynı şekilde davranmak isteyince ciddi bir karışıklığa neden olduğunu söyleyebilirim.
Ebeveynlerin sevgilerini çocuklarına göstermelerinin ya da hissettirmelerinin binlerce yolu vardır eminim ki. Önemli olan çocuğun iç dünyasının gelişimi. Dolayısıyla biraz daha dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum.
 • Paylaş
1- Sağlık açısından küçük çocukların öpülmesi çok sakıncalı.
haberturk.com/saglik/haber/824930-baban...
2-Çocukları cinsel taciz ve istismardan korumak için toplumsal normaller öğretilmeli.
Hangi anne baba çocuğunun bir yetişkin tarafından dudağından öpülmesini normal görür?
 • Paylaş
Çocuğun hangi dönemde hangi etkileşimlerde bulunduğuna dikkat etmek gerekli bence. 1 yaşına basmamış bir çocuk ile 12 yaşında bir çocuk aynı kefeye konursa net bir cevap alamayacağımızı düşünüyorum.
Şahsen ben oğlumu dudağından öpmüyorum, ama öpen anne ve babaları da kınayacak kadar bilgi sahibi değilim.
Tek tahmin hakkım varsa "cinsel yaklaşımın temel eylemlerinden biri" olan dudaktan öpüşmenin çocuğa bu şekilde yanlış algılatılabileceğini düşünüyorum.
 • Paylaş
Ben hoş karşılayamıyorum...
 • Paylaş
Çocuğa ağız yoluyla hastalık bulaşma riski var. Ayrıca çocuk ilerde kötü niyetli kişilerin hareketlerini bir istismar olarak algılamayabilir ve kendini koruyamayabilir. Bu yüzden çok doğru bulmuyorum.
 • Paylaş
Herseyi abartmada usta olan milletin sevginin de cilkini çıkarma girişiminden başka bi şey değil. Sevgiliye yuksunmedir. İkisinin ayırımina 3-5 yaşındaki çocuk varmaz ama yetişkin bunu cinsel ogretileri zayıf olduğu ve belkide kendi tabusunu yıkmak adına sergilediği karmaşık ve bi o kadar uygunsuz davranış modeli.
 • Paylaş
Bence hiç doğru davranış değildir
 • Paylaş

Çocukların dudaktan öpülmesi veya çocuk istemediği halde yetişkinin onu zorla öpüyor olması çocuk ruh sağlığı ve gelişimi açısından hatalı bir davranıştır.

 • Paylaş
Bana göre hiç hoş değil! Yavruların bal gibi yanakları dururken onları mis gibi koklamak varken yabancı ülkelerdeki insanlara özenmekten başka bir şey yapmıyoruz.....
 • Paylaş
Çocuğu dudağından öpmek nedir yaa? Yumuk yumuk elleri, yanakları varken o kocaman ağzınızı çocuğun dudaklarına niye değdirirki bi insan, hiçbir yaşta uygun bir durum değil hatta hijyenik değil. Abuk subuk bir durum.
 • Paylaş
Sevgilinle-eşinle öpüşmek ile çocuğunu öpmek tabi ki aynı şekilde olmuyor ilk olarak bunu fark etmek lazım. Öpüşmek eşinleyken sadece öpüşmekle kalmıyor daha ileri gidiyor oysa çocuğun dudağından öpüyorsan dudaklar değip ayrılıyor sadece. Eminim çocuk da bu ikisinin farkına varabilecek bir zekaya sahiptir.
ayrıca öpmenin bilimsel tanımlaması nedir ki? Bence tamamen içinden gelen bir sevgi göstergesi. Ve isteyen çocuğunu dudağından öpüyorsa buna karışabileceğimizi sanmıyorum. Başka anne çocuğunu dudağından öpmüyorsa o sevmediğinden değil sevgisini o şekilde göstermediğindendir.
 • Paylaş
Açıkçası, bence de problem olacak bir şey gibi gözükmüyor. Ancak ailede mevcut sapkınlık örnekleri var ise; içen, aldatan, şiddet uygulayan ya da uygulatan vb. , böyle ailelerde kesinlikle dudağından öpülen çocukların ergenlik ve sonrasında da sıkıntılar yaşadığına tanık oldum. Olmayanına da tanık oldum ama... Yeterli mi bilmem...
 • Paylaş
Bence yanlış çocuk normal birşey sanıp başkalarını öpebilr
 • Paylaş
1

Erhan, ileri derece katılıyorum

Türkiye' de sağlıklı olmayan bir davranış. başka ülkelerle kıyaslamamak lazım. "Modern olmaya yada başkası olmaya çalışmak" gibi geliyor uygulayanları görünce. Filmlerde gördüklerini tekrarlıyorlarmış gibi yapay geliyor. Kaldı ki ben buna şahit oldum. Minicik çocuk, öpmek isteyen yetişkinlere inatla dudağını uzatıyordu. Bunu normal olarak algılayan çocuk iki sene sonra, eteğine dikkat et, o şekilde davranılmaz, aman şöyle yap diye yasaklara ve uyarılara maruz kalacak. Al sana yeni bir travma.
 • Paylaş
Hala öperler, hala öperim. Bi sıkıntısını görmedim.
 • Paylaş
Aralık 2012

Gizli Kullanıcı

yaşamış bi insan olarak yapılmaması gerektiğini düşünüyorum.çünkü öpüşmek çok normal sıradan gelebiliyo bazen nolur ki şu arkadaşımı öpsem dediğim olmuştur

 • Paylaş
Ahlaksızlığı öğretme olarak düşünüyorum
 • Paylaş
Atalarımız ne demiş: "Çocukların gözlerinden(yanaklarından), büyüklerin ellerinden öpülür. "
 • Paylaş
Bebekleri öpmek sevgi ve huzurdan kaynaklanıyor olabilir ama abartılmaması gerekir diye düşünüyorum .
 • Paylaş
Bence doğru bir davranış değil Freud'un görüşleri var bu konuda ve onun dedikleri çoğu insana ters gelse de ben kısmen katılıyorum. Bu tür davranışlar Elektra kompleksi , Oedipus kompleksi bunun gibi şeyleri tetikleyebilir . Çocuk deyip geçmeyin bu tür şeyler akılda inanılmaz kalıcı oluyor çocuk cinsellik hissetmez diye bir şey yok aksine çok da farkında. Altı yaşlarında falan yaşanan şeyler bilinçaltına işliyor tüm kişiliği etkiliyor.
 • Paylaş
Tarık Gandur çok güzel açıklamış. Aynen katılıyorum. Şimdiki entel dantel anne babalar yapıyor. Böyle çocuk mu yetiştirilir.
 • Paylaş
Hepsinin tek olağan cevabı her seçimin farklı bir ahlak toplumuna çıktığıdır. Göz önünde tuttuğunuz sürece dilediğinizi daha etik bulabilirsiniz. Burada şu da açığa çıkıyor soru bu değil hangi etiğin doğru olduğu.
 • Paylaş
Tasvip etmiyorum hoş değil
 • Paylaş
Hatalı bir davranış...
 • Paylaş
Amac sevgisini göstermek degilmi ellerini yüzünü öperek gösterin sevgisini... bana cok yanlıs gibi geliyor.
 • Paylaş
Bence kötü niyeti olmayan bir şey fakat ilerde sorunlar yaratabilir çocuk bunun özel bir kişiyle değilde herhangi bir kişi ilede olabilir görüşünü benimser ve tacize kadar gider bu :)
 • Paylaş
İlla sevgimizi belli etmek için dudaktan öpmek gerekmiyor. Bağrına bas. O ne öyle... İlerisi için çok önemli zararlı davranışlar olabilir. Hoş değil bence... .
 • Paylaş
Neye göre hatalı? Tecavüz düşüncesi varsa tabi ki hatalı, daha 2 gün olmadı internette gördüm brezilya da 1 yaşında ki çocuğuna tecavüz edip öldürmüş hayvanin biri. Hapishaneye sokmuşlar bunu taninmicak hale getirmişler dayaktan, defalarca tüm kogustakiler tecavüz etmiş buna, haberi okuduğumda içim cız etti nasıl bir yaratiksin dedim az bile yapmışlar sana. Fotografida vardı sadece onu kapalı her yeri yara bere olmuş iyi olmuş sana daha beter ol dedim . Ama masum bir opucukte hata aranmaz sevgidir o. O bir gönlünden gelen sevgi dolu hediyedir ve bu öpücük toplumumuzda genellikle anneler tarafından olur anne sevgisidir babalar daha içinden sever cocugunu ici gider anne lerde oyledir ama dayanamazlar operler evlatlarını bağırlarına basarlar kollayarak .
 • Paylaş
Aslında çocuk sahibi olan (bizler) bir çok kişinin aşırı sevgimizden yaptığımız ama sorulduğunda "yanlış, kültürümüze ters şeyler" dediğimiz soru... .
 • Paylaş
Yanlış bişe çocuk bunu alışkanlık haline getirir.sonuçta ne görürlerse onu uyguladıkları için normal bişe olarak düşünürler. Olumsuz sonuçlar doğurur bu durum.
 • Paylaş
Kesinlkle yanlış bir davranıştır.
 • Paylaş
Bana göre çok yanlış bir davranış. Çocuğa bu tür davranışlar sergilenmemeli
 • Paylaş
1

Erkan YILMAZ, Öyle bir sevgi yok open hata yapar çok çirkin bir davranış kesinlikle reddediyorum ...!!!

Kesinlikle doğru değildir. Ebeveyninden bu tür hareketleri gören çocuk niyeti kötü olan bir yabancı yapmak istediğinde iki durumu bağdaştıracağından normal karşılayabilir.
 • Paylaş
Eğer durumu cinsellik yönüyle irdeliyorsak bu tecavüze ve ensest ilişkiye zorlamaya girer. Ki bu hiç bir insanın düşünmek dahi istemeyeceği bir şey.
Eğer konu başka bir durumu irdeliyorsa, çocuğunun başını dahi okşamamış, yurtlara, sokaklara terketmiş ebeveynin yaptığından çok daha masum ve tasvip edilebilir bir davranış olarak görüyorum.
 • Paylaş
Zaten karşı olduğum bu davranışa zararlı alışkanlıkları olan ebeveynler de eklenince her birini topa tutmak geliyor içimden.
 • Paylaş
Bu tür olayların ileride ne gibi sonuçlar doğurduğuna şahsen şahit oldum. Bahsettiğim kişi 15 yaşında, hiçbir sınırı olmayan biri. Muhtemelen 17 yaşına kadar tüm tecrübeleri yaşayacaktır.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

15969 Görüntülenme58 Takipçi44 Yanıt