Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çocukluk evresinde anne-babanın çocuğun yeteneklerini gözden geçirerek alacağı eğitim üzerinde karar vermeleri mi gerekir? Yoksa çocuğu okul çağı gelişiminde bütünüyle serbest bırakarak kararları onun vermesi yönünde destek olmaları mı gerekir?

Ve bu ikinci şıkta bir tehlike bulunmakta mıdır? Çünkü çocuğun yetenekleri yanında kişiliği de yaşayış biçimini etkilediğinden, yeteneklerini doğru yönde kullanması ve yeteneklerine yönelik eğitim alma isteğinde kendi kendine bulunması zorlaşmaz mı? Ailenin müdahalesi şart mıdır?Düzenle
Anne babanın yapması gereken tek şey "yönlendirme, teşvike etme" olmalıdır. Çocuğunun erişkin bir birey haline geldiğinde kararlarına ve tercihlerine karışmamalı, onu özgür bırakmalıdır. Evet çocuğunu kötülüklerden korumak istemek en doğal hakkıdır, korumalıdır da; ancak bunu yaparken çocuğunun hareket özgürlüğünü kısıtlamaktan kaçınmalıdır.

Çünkü her birey tamamen özgür olduğu vakit doğru/yanlışı görecek ve kendini oluşturmaya başlayacaktır. Öteki türlü yaşadığı hayat, kendi hayatı değil; anne babasının seçimlerinden oluşmuş , korkarak , kendi ayakları üzerinde duramadığı bir hayat olacaktır.

Güçlü insan özgür insandır.
  • Paylaş
Çocuklar 3 yaşından sonra keşfetmeye ve merak edip araştırmaya yönelirler bu arada kendi gelişimleri de devam eder yeteneklerinin farkına varmadan ona yönelirler ama gerek ebeveynlerinin gerekse çevrenin yönlendirmeleriyle farklı alana kayabilirler. Burda önemli okul Zaman'ından önce çocuğun yeteneği doğrultusunda eğtim alması benim kendi fikrim okul öncesi eğtim ama çocuğun yeteneği doğrultusunda
  • Paylaş
1

Genius, 'kendi yetenekleri doğrultusu' derken hocam bir şey aklıma geldi. 0-7 yaş arası çocuklarda öğrenme çok hızlı gelişir ve bireyin bu zaman aralığında birden çok alanda yetenekli olabilir. Bu durumda ne yapılması gerekir sizce? Birden fazla okula mı gitmesi gerekir? Bu durumda da bireye küçük yaşta çok üstüne gidilmiş olmaz mı? Teşekkürler.

Aile bu dönemde tamamen çocuğu bırakmamalı ama teşvik edici olmalıdır. İlerde çocuğun yetenek, beceri ve kişiliğine uygun bir meslek seçmesinde yardımcı olacak kişilerle konuşmalı. Kesinlikle baskıcı bir tutum sergilememelidir. Zaten ilerde öğretmen ve arkadaşlarıyla bir iletişim içinde bulunup kendine uygununu bulacağını unutmamalı.
  • Paylaş
Eğer evladımız da gözle görülecek davranışlar varise ku destlerini yapmalı hocalarına hissektiklerinizi söylemeli eğitmen de evladımızla yakından ilgilenmeli eğer velinin anlattıklarını eğitmenide fark ederse bu evlat vatanımıza milletimize faydalı birey olur ABD 12 yaşında ünüversiteye giden çocullar var hakkını verelim evlatlarımızın
  • Paylaş
Doğru olan, çocuğun kendisinde doğuştan var olan potansiyeli kendisinin ortaya çıkarmasına ortam hazırlayacak özgür, demokratik bir çevre sunmaktır. Yöneltmek, yönlendirmek yahut sınırlandırmak çocuğun potansiyelini törpüleyen davranışlardır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

316 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt