Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çocukta dikkat dağınıklığı nasıl engellenebilir?

çizgi film izlerken ya da oyun oynarken olmuyor bu dağınıklıkDüzenle
Dikkat Eksikligi Hiperaktivite Bozukluğu -DEHB- noropsikiyatrik bir rahatsizliktir. Uc sekilde gorulebilir: ya sadece dikkat eksikligi, ya sadece hareketlilik ya da hem dikkat eksikligi hem hiperaktivite bozukluğu. Norolojik boyutu oldugu için engellemek yerine bas etme becerileri gelistirmek daha uygun bir strateji olacaktir. Zira ilac tedavisi ve terapi ile belirtilerin etkisini minimuma indirmek ya da belirtileri islevsel hale getirmek mumkun olabilir. Ornegin sadece hareketlilik boyutu on planda olan bir cocugu tedaviyle birlikte sanat spor gibi alanlara yonlendirmek cocugun kendilik algisinin saglikli bir sekilde gelismesine ve enerjisini kullandigi alanlarda tatmin duygusu yasayabilmesine olanak verir.. Tedavi ve yonlendirme yardimiyla tedavi edilmeyen DEHB vakalarinda eriskinlik doneminde gorulebilecek madde bagimliliklarinin ya da kişilik bozukluklarini animsatan davranis ve muhakeme problemlerinin onemli olcude onune gecilebilir..
  • Paylaş
Öncelikle çocuktaki dikkat dağınıklığının hangi boyutlarda olduğunu bilmek gerekiyor. Dikkat dağınıklığı olan çocuklara yaklaşım daha özenli olmalı ,mesela ders çalışacaksa çalışma süreleri daha kısa olabilir ya da ders çalışırken etrafta çok fazla uyaran olmayabilir. Oyun oynayacaksa önüne birden fazla oyun ya da oyuncak konulmamalı ya da bunların sayısı azaltılabilir. Dikkat sürelerini uzatacak aktivitelerde bulunulabilir. Eğer dikkat eksikliği ileri boyutlardaysa hem ilaçla tedavi hem de psikoterapilerle tedavi devam ettirilebilir ,böylelikle çocuğun dikkati arttırılarak başarı seviyesi artacak ve çocuk yapabildiğini gördükçe bu durumu daha atlatılabilir hale gelecektir.
  • Paylaş

Tedavide okul, aile ve hekim arasında işbirliği olması
gerekir. Tedavide çocukla yeniden sağlıklı ilişkiler kurabilmenin yolları
aranır. Ailenin çocuğa yönelik tutumları araştırılarak yanlışlar giderilmeye
çalışılır. Dikkat dağınıklığının bir diğer tedavisi ilaçlardır. Medikal
tedaviden elde edilen sonuçlar çocuğun yaşı, zeka düzeyi, ailenin tedavi uyumu gibi faktörlerden etkilenmektedir. Yeni ilaç tedavileri (stimulan grubu ilaçlar) güvenilir ilaç olmaları, çocuklarda bağımlılık yapmamaları ve yan etkilerinin az olması nedeniyle tercih edilmektedir. Öğrenme güçlüğü çeken çocuklarda özel eğitim programları uygulanması gerekebilir. Kalabalık sınıflarda dikkatlerin dağılması nedeniyle öğrenemeyen çocuklara bireysel eğitim dersleri verilmelidir. Olumsuz davranışların düzeltilmesi ve yerine olumlu davranışların konulması için çeşitli destekleyici ve davranışçı tedavi teknikleri uygulanabilir.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

845 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları