Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çok fazla tablo verisine sahip veritabanlarında sorgulama performansı nasıl arttırılır?

Örn. 5.000.000 kayıtlı kullanıcılar tablomuz olsun veya daha büyük. Böyle bir tablodan X ismindeki kişileri listele diye bir sorgulama yaptığımızda doğal olarak belirli bir zaman alacaktır. Bu zamanı en aza indirgeyebilmek için nasıl bir mantık veya yol izlemeliyiz. Merak ettiğim facebook, twitter gibi büyük veritabanı yöneten sistemler bunu nasıl yapmaktadırlar.Düzenle
Tablonuza index koyarak performansı artırabilirsiniz. İndex koymak bir nevi veritabanını gruplamak demektir. İndex koyarak 5.000.000 kayıt yerine 10.000*500 kayıta sahip olabilir, böylece aramalarınızı uygun 10.000 lerin içinde yaparak daha hızlı sonuç alabilirsiniz.

İndex yerleştirme işlemi çok zor değildir biraz araştırmayla kolayca öğrenebilirsiniz. Ancak hangi kolona nasıl bir index yerleştirmek gerektirdiği bilginin yanında biraz daha akıl işi, tecrübe işidir.
  • Paylaş
Facebook, Twitter gibi şirketler daha çok tablosuz ve dağıtık NoSQL veritabanlarını tercih etmektedirler. Veri miktarı büyüdüğü zaman standard ilişkisel veri tabanları her zaman yeterli olmamaktadır. Bu yüzden sadece veri tabanı teknolojisi değil işletim sistemi de dağıtık olarak seçilmektedir (Hadoop gibi). Bu durumda yapılan endeksleme temel olarak Bazarov'un dediği gibi çalışır fakat daha fazla güvenlik, güvenilirlik, ölçeklendirme gibi kıstasları da göz önünde bulundurmak gerekir.
  • Paylaş
Konun uzmanı değilim ancak yazılımcılardan dinlediğim , Microsoft Azure üzerinde HDInsight uygulaması çok kullanışlı ve kullandığın kadar öde modeli üzerine kurgulanmış.
azure.microsoft.com/tr-tr/services/hdin... bu linkten bazı bilgilere ulaşabilirsin.
Umarım işine yarar. :)
  • Paylaş
Web sayfanızın yada forum sisteminizin kodlama kısmına arama form çubuğu koyarak yada database eklenerek sql ile yapılabilir
  • Paylaş
Bazarov'un dediği gibi index koymak tablolarda uygulama performanslarını artıracaktır, sadece ne kadar büyük kayıtlar olduğuyla ve tabi ki bir uygulama yazarken ne senin o uygulamadaki performansı arttırmasına yönelik dikkatinle alakalı durumlar bence. .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

306 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt