Bilmek istediğin her şeye ulaş

Düşük sermayeli, mühendislik içerikli bir firma kurma düşüncesindeyim. Şirketin türü ne olmalıdır?

Şahıs şirketi mi kurmalı Ltd. mi a.ş. mi? Ve neden?Düzenle
Şirket kurmaktaki amacınızın ne olduğuna karar vermiş olmalısınız bu soruyu sorduğunuza göre. Düşük sermayeden hizmet satmak istediğinizi anlıyorum. Ben de kısa süre önce düşük sermayeli mühendislik hizmeti veren bir şirket kurduğumdan bir kaç tecrübemi yazmak isterim...
 • Eğer sadece kendi hizmetinizi satacaksanız muhakkak ki şahıs şirketi işinizi görecektir. Hem çok ucuza (500TL) kurulur, hem aylık masrafı çok düşüktür (150-200TL muhasebe) , hem de istediğiniz anda kapatabilirsiniz. Kapatma süresi Limitet ve Anonimlerde 18 aydır.
 • Eğer eleman çalıştırmayı düşünüyorsanız Limitet ya da Anonim kurmanız gerekmektedir. Bu iki şirket türü de eleman çalıştırmanıza müsaade etmesinin yanı sıra ortak almanıza da imkan tanır.
 • Sermayeleri de Limitet için 10 000TL, Anonim için 50 000TL'dir. Bu paranın dörtte birini şirket kurulum esnasında bankada bloke ettirmeniz gerekmekte kurulumun ardından parayı kullanabilmektesiniz.
 • Her iki şirketin de vergileri ve aylık masrafları aynıdır, sadece şahıs şirketinde kademeli vergi uygulanır ve 50 000TL yıllık ciroya kadar bu son iki türden daha az vergi ödersiniz.
 • Her iki şirket türü de tek ortakla yani sadece sizinle kurulabilir. Limitet şirkette ortak almanız ve onu ortaklıktan çıkartmanız daha zor hatta neredeyse imkansızdır. Anonim şirkette ortak almanız ve çıkartmanız çok basittir.
 • Limitet şirketlerde şirketi ilgilendiren kararlarda oy birliği Anonimlerde ise oy çokluğu gerekmektedir. Eğer tender bile olsa ortak almayı düşünüyorsanız Anonim şirket daha avantajlı olacaktır.
 • Bir de şirket batarsa ne olur konusu var bunu sadece duyduklarımdan biliyorum, Limitetlerde şirketin borçları size ait kalırken Anonimlerde borçlar da batan şirketle batabilmektedir.
 • Paylaş
2

Hakan, "Bir de şirket batarsa ne olur konusu var bunu sadece duyduklarımdan biliyorum, Limitetlerde şirketin borçları size ait kalırken Anonimlerde borçlar da batan şirketle batabilmektedir."

Buraya minik bir düzeltme getireyim üstat izninle. Limited ve anonimler borçlarından ortakların sermaye ye koydukları pay oranında sorumlu olurlar. Yani bir Ltd veya A.Ş de yüzde 50 payınız varsa borcun da yüzde 50 si sizindir ancak bu borç ortaklara gelene kadar öncelikle tüzel kişiliğin mal varlığına gidilir tüzel kişilik borcu ödeyemez ise ortaklara gidilir. Şahıs şirketinde ise ortaklar şirketin borcundan tüm mal varlığı ile sınırsız sorumludur. Yani alacaklı kimi yakalarsa ondan alır alacağını.

Gökhan Biçer, Şaman Hocam, merhaba. Bildiğim ve hatırladığım kadarıyla Şaman Hocam kendi işinin sahibiydi. Kendisine bu konuda danışabilirsiniz.

Limited Şirket olması daha uygun şimdilik.
 • Paylaş
Şahıs işletmesi sizi en hızlı fatura kesebilme yetisi kazandıracak türdür. Müşteri bazında genelde prestij ile ilgili kaygılar güdülse de işe yeni başlayan bir firma için bence bunun pek bir önemi yok. Biz tüm işlerimizi -küçükten büyüğe- 5 yıla yakın şahıs işletmesi olarak yürüttük ki bizim de yaptığımız işin temelinde mühendislik vardı. Müşterileriniz ödedikleri her meblağı vergiden düştüğü için sizin fatura kesebiliyor olmanız yeterlidir. Tabi yaptığınız iş büyük çaplı bir iş ise o zaman Şahıs İşletmesi müşteri tarafında -belki- problem yaratabilir çünkü şirketinizi çapı ve yapısı bu sayede ortaya konmuş olacaktır bir nebze.

Sonuç olarak size tavsiyem; Şahıs Şirketi ile, yani minimum masraf ile, işe başlamanız ve sonrasında yaın geleceğinizi planlayarak çok uzun sürmeden isterseniz huızlıca kapayıp limited, A.Ş. ,vb. bir yapıya geçmenizdir.

ÖNEMLİ NOT: Yeni TTK ile ilgili ek güncellemeler bu yanıta dahil edilmemiştir. Yeni yapı belki de daha fazla kolaylıklar getiriyordur.
 • Paylaş
Benim içinde olduğum elektronik piyasasının takip ettiğim kadarı ile tüketici elektroniği ithalatı büyük firmaların tekelinde zaman , sermaye ve marka isteyen faaliyetler.
Sanayi elektroniği -makineler- belirli distribütörlerin elinde; Yalnız buradaki açık aynı tür makineleri distribütörü olmayan farklı firmalar distribütör arayışında oluyor. Burada ki sorun sermaye gerekmesi ve yeni ürünün pazarlama sıkıntısı ile piyasada yer edine bilmek.
Bir diğer konu ise bu konuda fazla sermaye gerektirmiyor; fakat Yoğun piyasa araştırması fazla mesai gerektiriyor. Bu konu piyasadaki CNC özellikli makinelerin veya mikrokontrolörlü PLC'li makinelerin revizyonu veya versiyon yükseltilmesi. Bu mesele neden önemli. Şöyle ki Gelişen teknoloji ile eski makineler üreticisi olmasına rağmen parça sıkıntısı çekmekte veya eski makinesinin parçasını daha yüksek fiyata temin edebilmektedir . Bilgisayarınızda makinenin CNC kartı var diyelim firma makinenin yeni versiyon programını çıkartıyor eski CNC kartı ile uyum sağlamıyor. Bilgisayarın anakartı mı arızalandı? Senin CNC kartın ve programın yeni ana kartlar ile uyumsuz oluyor ve eski bir anakart ve yine eski işletim sistemlerini kullanmak zorunda kalıyorsun öyle ki bazı makinelerde Win 2000 den kurtulamıyorsun ve makinenin ağ bağlantısına dahil etmek için Windows 'un eski versiyonları ile uğraşıyorsun. Bu gibi konulara çözümler ürete bilecek danışmanlık firmaları ihtiyaç duyulan, daha az maliyetli ve ülke ekonomisine katkı sağlaya bilecek bir alan.
Bunları üzerinde durmamın en büyük nedeni de Türkiye deki küçük ve orta boy işletmelerde arge faaliyetlerinin olmaması , üretim ve pazarlama endişesi ile arge ye zaman ayıramamaları. Tabii bunun sonucu olarak oluşan arızalardan yatan veya yüksek fiyatlı parça bekleyen makineler, aksayan üretimler sektörün büyük sıkıntıları. Hele bu rekabet ortamında. Bu tür taleplere cevap verebilmek piyasada bir ihtiyaç. Bu piyasanın keşfedilmesi ile makinelerin yerli modellerinin üretilmesi veya sektörlere yakın olmasından dolayı sıkıntılarını keşfedip ihtiyaçlarına yönelik yeni tasarımlar üretilmesi de mümkün. Birde günümüzde tasarımı çok basit olan ürünler olamasına rağmen sırf mecikal , tıbbi , labaratuvar test cihazı ibaresi taşıdığı için fiyatları 5-10 misline katlanmaktadır. Ben bu konular üzerinde durulmasından yanayım.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

8826 Görüntülenme10 Takipçi4 Yanıt