Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çok geniş kapsamlı bir site yapımı için ASP.NET, MVC4 ya da PHP dilleri ve yöntemlerinden hangisini tercih etmeliyim?

Sayfa işleme hızları ve maliyet açısından değerlendirir misiniz? Mesela maliyet neden fark eder?Düzenle
Aslında buna benzer sorular çok soruluyor ve çok net bir yanıtı olabilmesi için sanırım bazı parametrelere ihtiyaç var.

Eğer işe sıfırdan başlıyorsanız, şu soruya verilen yanıtları incelemenizi öneririm:
inploid.com/t/merhaba-arkadaslar-bu-alanda-yeniyim-ve-bilgis...

Eğer bahsettiğiniz programlama dilleri hakkında bir miktar bilginiz var ama hangisini kullanmanız konusunda kararsızlık yaşıyorsanız ben kendi fikrimi belirteyim.

Bence, çok geniş kitlelere hizmet verecek ve kapsamlı bir web uygulamasından bahsediyorsanız; ASP.NET, MVC veya PHP arasında yapacağınız tercih tamamen sizin hangi programlama dilini kullanırken kendinizi daha rahat hissettiğinize göre değişir. Aslında çok basit ve anlamsız bir yanıt oldu gibi görünebilir ama bence doğru yöntem budur. Çünkü, en sonunda geliştirdiğiniz projenin performansı size kullandığınız dil ya da platformun yapısına göre değişecektir, ancak her 3 programlama yapısında da aralarındaki farkları kapatabileceğiniz yöntemler mevcuttur.


En genel tabiri ile söylenen, PHP'nin .NET'e göre daha performanslı olduğudur ve ayrıca ASP.NET ile MVC arasında ise MVC'nin daha performanslı olduğudur, ki bu biraz tartışmalıdır. Çünkü, bazı testlere göre MVC az sayıda yüklemelerde daha hızlı iken, ASP.NET WebForms çok fazla kullanıcı yüklemelerinde daha perfromanslı görünmektedir. Bazı testlere göre ise tam tersi söylenir. Ancak, WebForms'ta ViewState denen şeyi kapatırsanız ve kodlamanızı yaparken JQuery ile bütünleşirseniz MVC ile aradaki bazı farklılıkları üstünlüğe dönüştürme şansınız var. Elbette ki bütün bunları elde edebiliyorken aradaki en büyük fark, MVC yapısının kodlama yaparken alışılmış ASP.NET WebForms'a göre biraz daha farklı olması.


Kısacası, hangi yapı ile kodlama yapmak sizi daha rahat ve daha hızlı kod yazmaya sürüklüyor ise, bence o platformda devam edin derim.
  • Paylaş
9

Unluckypod, doğrusu hep okuduğum şey php>mvc>asp.net webforms idi. hatta mvc asp.net webforms a göre çok daha üstün ve bakımı çok daha kolay olduğu idi. ama şimdi siz, viewstate kapatıldığında webforms un mvc den daha üstün olduğunu belirtmişsiniz.
bu ilginç geldi bana. bu viewstate kapatılma olayını araştırayım en iyisi. bir de okuduğuma göre webforms ta projeler mvc ye göre çok daha hızlı yazılabiliyormuş.cevabınız için teşekkür ederim.

Hakan Köse, Evet, ama aslında benim söylediğim farklı kişilere göre farklı sıralama yapılıyor. Yani kullanım şeklinize göre platformlar birbirinden fersah fersah ilerde değil. Ama PHP ve .NET arasında zaten syntax olarak fark var ve farklı platformlar. Her ikisinin de kendine göre avantajları var. PHP tarafında çok bilgim yok ama Webforms ile MVC arasında bir kıyaslama yapacak olursak, bence MVC yükselen bir değer. Ama WebForms hala bence daha güçlü, tabi gerekli performans önlemlerini alırsanız.

ViewState meselesini iyice araştırmanızı öneririm. Biz inploid'de ASP.NET Webforms ile ilerliyoruz ve bir dönem MVC'ye geçiş yapmayı düşündük ancak o dönemde (ve hala da) MVC'ye geçiş çok maliyetli olduğu için vazgeçtik. Ama yeni bir projeye başlıyorsanız bir tercih yapıp üzerine gidebilirsiniz. Ancak, unutmayın ki, WebForms ve MVC, her ikisi de sonuçta aynı platformun ürünleri ve yapıları çok farklı görünse de çekirdek olarak 2 farklı biçim, 2 farklı bakış açısı olarak düşünebilirsiniz.

Bence MVC'yi de WebForms'u da doğru kullandığınız sürece çok başarılı uygulamaları oluşturabilirsiniz. Eğer projeniz düşündüğünüz şekilde ilerlerse zaten bir çok şeyin pek anlamı kalmayacak, çünkü büyüyen bir projede her şeyin çözümünü bulmak zorunda kalacaksınız ve bulacaksınız da.

Ben o sebeple, çalışırken hangi kodlama yapısı sizi daha rahat hissettiriyor ise onunla devam etmeniz yerinde olur demek istedim :)

Hakan Köse, Son bir ekleme daha yapayım, Webforms'u "eski toprak", MVC'yi ise "tecrübesiz ama parlak" olarak değerlendirebiliriz bence :)

Hakan Köse, Bir de sorunun açıklamasında bahsettiğiniz bir maliyet unsuru var. Onu şu şekilde açıklayabiliriz; PHP neredeyse bedavadır .NET ile kıyaslarsak. Çünkü, açık kaynak kodludur ve bu sebeplerle sunucu maliyetleriniz inanılmaz düşük olur Microsoft ürünlerine göre.

Ancak, diğer bir maliyet ise bence yazılım geliştirme maliyetidir. Daha kolay kodlama yaparsanız, projeniz daha çabuk tamamlanacaktır. Bu demek oluyor ki, hızlı development sizi hem projenizde hem de varsa rakipleriniz karşısında avantajlı duruma getirir. Ve tabi bir yazılımcı ekibiniz var ise, onların maliyetleri de PHP ve .NET yazılımcısı olmalarına göre ayrıca değişecektir. Benim bildiğim kadarı ile iyi bir .NET developer bulmak hem zor hem de PHP developer'a göre daha maliyetlidir.

Unluckypod, bahsettiğiniz maliyet olayı gözümü korkuttu, o yüzden php bana şimdi çok cazip gözüktü, kodlamanın da hızlı olması cabası.

Unluckypod, peki .net sunucuları neden maliyetlidir. maliyet kalemleri nedir? bu konuda hiç bir fikrim yok.

Serkan Köse, Microsoft tarafında .Net ile kodlama yapıldıktan sonra sunucunuzun Microsoft Server ve IIS Web Sunucusu, Microsoft MsSQL veritabanı gibi sistemlere yönelmek zorundasınız. Hepsi de ücretlidir. Bir startup iseniz Microsoft Bizspark ile 3 yıla kadar tüm bu yazılımları ücretsiz kullanabilirsiniz ancak önünde sonunda bu ürünlere ücret ödemek zorunda kalacaksınızdır...

Unluckypod, teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz.

Sefa Aydın, Neden PHP? çünkü php tüm dünya genelinde sizin adınıza çalışan milyonlarca insan var.(yani aslında sınırsız döküman mevcut)
Neden PHP? Çünkü Yapacağınız proje kapsamında Güvenliğiniz için çalışan Milyonlarca insan var.
Neden PHP? Çünkü ÜCRETSİZ
Neden .NET? Çünkü yapacağınız projeye göre masaüstü yazılımı ile website ile en iyi birleştiren yazılım. (Örnek online alışveriş siteleri -> muhasebe programlarıyla entegreli çalışmaları)


YANİ KISACASI HERZAMAN VE HERYERDE PHP...

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR