Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çok gezen mi çok bilir yoksa çok okuyan mı? Sizce neden?

İkisi birlikte olursa, tadına doyum olmaz, İtalya yazımı okumanızı tavsiye ederim. :))
 • Paylaş
Bana göre ve edindiğim tecrübelere göre çok gezen bilir. Bir şeyi görsel olarak algıladığınızda o sizin bilinç altınıza yerleşiyor ve unutmuyorsunuz. Okuduğumuz zaman sadece orasını hayal ederiz. Gezip gördüğümüzde ise daha fazla şey akılda kalıcı olur. Ancak günümüzde zaman kısıtlı ve maddi imkanlar çok iyi olmadıkça gezemiyorsunuz. Bu yüzden en olmadı kitap okuyun kitap. Okumak iyidir :)
 • Paylaş
Hem çok gezmiş hem de çok okumuş yine de bir şey bilmeyen biri olarak yanıtlarsam. İkisi de çok bilmez. Çok fazla olmasa da en çok, çok gezerken çok okuyan bilir.
 • Paylaş
Bence çok gezen bilir çünkü okuduklarımız bir süre sonra unutabiliyoruz ama gördüklerimizi asla unutmuyoruz
 • Paylaş
Çok okuyan daha çok bilir ama çok gezenin bildikleri daha çok işine yarar.
 • Paylaş
Simdi "bilmek" deyince isin teori kismi da giriyor devreye. Okuyan ve gezen arasinda pek fark kalmiyor. Bence bu soru "bilmek mi onemli yasamak mi? " seklinde sorulmali.
 • Paylaş
Aslında kişiye göre değişebileceğini söylesek yanlış olmaz herhalde... Çünkü kişide görsel hafıza iyiyse gezerek öğrenir çoğunlukla... ama kişi okuduklarını içselleştirip uzun dönemli hafızasına kaydedbiliyorsa okumak onun için iyidir... ama öz olarak ikisi birarada olursa süper olur ...
 • Paylaş
Bence çok gezen çok bilir... Çünkü gezdikçe yeni şeyler keşfeder. Birçok şeyden haberdar olur. Böylece bilgili olur. Şu sözden de yola çıkarak çok okuyan değil çok gezen bilir.
 • Paylaş
4

Berkay Ermis, Gezerken okuyan bilir demek daha dogru olur

Esra Tosbatlıoğlu, herkese göre değişir bu sizin fikriniz...bence okumasada bilgili olabilir

Sea Snower, Bilginin niteliği farklıdır. Çok gezen de bilir, çok okuyan da. Ama bildikleri farklıdır.

Ahmet Ali, Artik google amca var ona soruyom camideki hocayada sormuyom herseyi ordan okuyom

Çok gezen ama bunu sadece salt "gezmek" olarak değil tecrübe edinmek olarak algılamak lazım. Bir konuyla ilgili bilgi edinmek kitaptan çıkıp yaşanılan bir tecrübeye dönüştüğunde insan bunu daha iyi anlıyor . Gezmek tecrübe etmek deneyimlemek çok ayrı bi olay.
 • Paylaş
2

Enes S, Gezmek Görsel Bakımdan Akılda Kalıcı Anıların Aklılda Kalıcılıgı Daha Fazla Ama Okumaklada Hayal Edebilirsin Oda Aynı Keseye Giriyor Farklı Bir Örnekle Açıklamak Gerekirse Dil Öğrenmek Yurtdışındada kalıcı olur yurt ,İçindede Tamamen Kişiye Özel Bir Durum

Voyagerdoc, Dil konusunda katılmıyorum size bizzat tecrübe etmiş biri olarak yurtiçi çok yetersiz kalmakta tam olarak istenileni vermemektedir. Ingilizce kitaplarını yalayip yutsanda gerçek hayatta pratik olmadığı için tikanip kalıyorsun. Yıllarca çektim dilden 3.5 ay abd ye gittim is bitti.iyi ki de gitmisim.

Bence ikisi de bilir birşeyler ama çok gezen daha zor unutur. Okuduğumuz herşey aklımızda kalmaz ama pratikte görüp edindiğimiz bilgiler daha kalıcıdır.
 • Paylaş
Çok okuyan çok bilir. Her konuda bilgi sahibi olur . Tabi bu okuduğu şeylerin konusuna da bağlı . Aynı zaman da çok gezen de bazı konular da bilgi sahibi olabilir .
 • Paylaş
La liseden beri aynı aynı soru, bunu soran hangi öğretmen acaba? En son lise 1 e giderken duymuştum bunu, soracak başka birşey bulamadığınız mi? Merak ede ede bunu mu merak ettiniz ayıptır sormasi? :))
 • Paylaş
Bence çok gezen, görsel hafızanın her zaman daha etkili olduğunu düşünenlerden yanayım , okuduğuu duyduğumu unutabilirim ama gördüğümü unutmam. :)
 • Paylaş
Tam bir münazara sorusu.Ama bence çok gezen bilir. Çünkü olayı yşar.kitap okuyan sadece hayalinde düşünebilir.ama aslında bu iki öğe birbirirni tamamlar
 • Paylaş
Bugune kadar kac tane Amerikan filmi izledin? Ben 2 yil orda kaldim ve bence orayi benden daha iyi bilemezsin
 • Paylaş