Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çok iyi konuşmak istiyorum. Bir şey anlatırken kelimelerin dilimden çıkıp kurtulmasını istiyorum. İnternet ortamında konuşabildiğim kadar yüzyüze de aynı rahatlıkta konuşmak istiyorum. Ne yapmalıyım?

Önce rahatlamalısın sonra sen de herkes gibisin unutma onlar konuşursa sen de konuşabilirsin bireysel sporlarla ilgileniyorsan veya yalnız yakılıyorsan çoklu oynana takım oyunlarına git gir nette fazla takılırsan neti bırak dışarı çık bununla ilgili filmler izle endişelenmeni tetikleyen düşüncelerini değiştir bilgisayarda kendini yaz kendinle konuş yani kendini anlamalısın kendi içindeki asıl kendini dışarı çıkartmalısın ilk çıkma teklifini edeceğimde ben de öyle heyecanlıydım ama sonra anladım ki hiçbirşey yokmuş kabul etmedi ama neyse o önemli değil kendini tanı dostum kendini tanırsan daha iyi konuşursun içindeki cevhere yazık etme unutma ki içinde cevheri olmamış çok boş insan var sen içimize katıl ve bizi bilgilendir dediklerimi yap işe yarar...çok iyi konuşmak için diksiyon dersleri var kitap oku bolca hergün gazete okumaya nette metinler okumaya başla
  • Paylaş
Ilk aklıma gelen diksiyon derslerine katılman ve kitap okuman. Diksiyon dersleri, konuşmanı duzelteceği için kendine güvenin artacak, kitap ise hem bilgini hemde kelimelerinde etki edeceğinden kendini daha iyi ifade edebileceksin.
  • Paylaş
Konuşma, düşünme temelli bir eylemdir. Düşünme de ruh halimiz, kişiliğimiz, yaşımız, cinsiyetimiz, içinde bulunduğumuz durum gibi bir çok etkene bağlıdır. O halde dil düşünce üzerine, düşünce de dil üzerinde etkilidir diyebiliriz.

İleşimi becerilerinin geliştirilmesi için NLP kitaplarını öneririm. Dilin hem iç iletişimimizde hem de insanlarla kurduğumzu iletişimde etkili bir biçimde kullanılması için NLP içinde çok güçlü iletişim araçları mevcuttur. Bununla birlikte özgüven ve diksiyon ile ilgili çalışmalar da bu alanda sizi güçlü kılar.

Şunu da unutmamak gerekir ki bir olay veya olgu siz onu "problem" olarak görmeye başladığınızda "problem" olur.
  • Paylaş