Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çok şekerli yemek şeker hastalığına neden olur mu?

Diyabet bir metabolizma hastalığıdır. Kan şekerinin sürekli yüksek olması durumudur. Kanda şekerin fazla olmasının nedeni şudur; Pankreas kan şekerini ayarlayan hormonları salgılar. Bu hormonlardan biri insülindir. İnsülinin salgılanamaması ya da etkisiz kalması sonucu hücrenin enerjisini karşılamak gibi çok önemli bir görevi olan şeker hücreye giremez. Hücreye giremeyen bu şeker kanda birikir. Kanda normal bulunması gereken miktardan daha fazla bulunur. Bu da bütün hücrelere zarar verir. Diyabet iki çeşittir. Bunlar tip 1 diyabet ve tip 2 diyabettir.

Tip 1 diyabet: Daha çok çocuklarda ve genç erişkinlerde görülür. Tip 1 diyabet, pankreasta bulunan ve insülin üreten beta hücrelerinin otoimmün bir süreç (vücudun bağışıklık sisteminin kendi hücrelerini tanıyamaması) sonunda zedelenmesi ile meydana gelmektedir. Hastalar ömür boyu insülin hormonunu dışarıdan (enjeksiyon yoluyla) almak zorundadırlar. Bu nedenle Tip 1 diyabet İnsüline Bağımlı Diyabet olarak da isimlendirilmektedir. Genel olarak toplumdaki diyabet vakalarının %10’unu oluştururlar.

Tip 2 diyabet: Sıklıkla erişkinlerde ve şişman kişilerde görülmektedir. Tip 2 diyabetli hastalarda insülin salgılanmasındaki yetersizlikten çok dokulardaki insülin reseptörlerindeki direnç sonucunda glükoz metabolizması bozulmaktadır. Yani insülin şekerin dokulara girmesinde sorun yaşar.

Diyabetin en önemli sebebi pankreastan insülin hormonunun yeterli salgılanamamasıdır. Bu da pankreasın bir takım hasarlara uğraması nedeniyle olur. Diğer bir sebebi genetiktir. Eğer ailede diyabetli bireyler varsa diğer bireylere geçişi mümkündür.

Başlıca nedenleri;
Şeker
Diyabet hakkında genel olarak bilgi verdikten sonra sorunun asıl cevabına gelelim. Çok şekerli yemek diyabet hastalığına neden olmaz. Yiyip içtikleriniz diyabete neden olmaz ama çok fazla miktarda kalori tüketirseniz kilo alırsınız ve diyabete yakalanmanızı kolaylaştırırsınız. Eğer kişinin diyabetli olmaya yatkınlığı varsa şişmanlık diyabetin ortaya çıkışını hızlandırır.

Şişman kişilerde diyabetin görülmesinin nedenleri;
  • İnsülinin etki edememesi ( insülin direnci) : Şişman kişilerin kanında yeterli insülin olduğu halde kandaki şekeri hücrelere sokamaz. İnsülin salgısının fazla miktarsa olması gerekir. Bir zaman sonra pankreas yorulur ve şeker hastalığı ortaya çıkar.
  • Kandaki yağların fazla olması: Şişman kişilerde yağın, kas, karaciğer ve yağ hücrelerinde birikmesi sonucu şeker hastalığının gelişmesine neden olur. Yağ dokusu büyür. Yağın biriktiği kas, karaciğer, pankreas ve yağ hücreleri insüline cevap veremeyecek hale gelir. Tip 2 diyabetin gelişmesine neden olur.
  • Yağ hücrelerinden aşırı salgılanan hormonlar insülinin aktivitesini engeller ve yine diyabete neden olur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

958 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları