Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çok üzgünken insan kendini bırakmaması için neler yapabilir?

Tabi insanın içinden birşey yapmak da gelmiyor bunu da dikkate alın öyle cevap verin lütfen.Düzenle
Kendi geçmişimden iki temel şey söyleyebilirim.
1. Yalnız kalma (sosyal ol)
2. Birşey yap (Resim, programlama, spor)

Önemli olan bu iki içinde hiç boş olma, yani olabildiğince yalnız olduğun ve hiçbir etkinlikte bulunmadığın hiç bir anın olmasın. Bu anlarda zihin mutsuzluğu arttırmakla meşgul oluyor.
  • Paylaş
Bu sorunun cevabı herkes için değişiklik gösterebilir bu yüzden herkes kendi tecrübesine göre yanıtlar vermiş.
Ben dibe vurduğum zamanlarda yalnız kalmayı ve evden çıkmamayı tercih ediyorum. Sanırım toparlanmaya ihtiyacım olduğunu anlamam için acıyı dibine kadar hissetmem gerekiyor. Bu noktaya ulaşmam çok da zaman almıyor. Sonrasında yoğun fiziksel aktivite ve dışarıda olmak çok iyi geliyor.
Üzgün olmak mutlu olmak kadar normal bir durumdur ve acıya direnmemeni tavsiye ederim. Güzel bir arkadaş çevresi ve müzik de süreci hızlandıracaktır.
  • Paylaş
Önce içindeki mutsuz enerjiyi akıtması lazım. Buyüzden ağlamak, avaz avaz bağırmak, kendini yatağa atmak en iyi çözüm. Yıllar önce Hülya Avşar'ın Kaya Çilingiroğlu'ndan ayrılırken söylediği "anıra anıra ağladım" cümlesi hiç aklımdan çıkmadı. Ve ilave olarak sövmek gelmişine geçmişine Sezen'in de söylediği gibi. Sonrasında ise TV izlemek gibi edilgen, yürüyüşe çıkmak gibi melankolik aktiviteler yerine sosyalleşmek gerekir ama yalan gülümsemelerle eğlenceye dahil olmak değil. Üzüntüyü anlatabileceğin, dertleşebileceğin paylaşımlarda bulunmak, kendini rahat hissettiğin kişilerin yanında olmak ve başını omuzlarına yaslamak. Ve sonrasında bir rakı masası belki (rakı olması şart değil uzun oturmalı, sohbetli, müzikli, ağlamalı, gülmeli bir yemekten bahsediyorum)... Bu evreleri tamamlayınca kendini bırakmıyor insan, kaldığı yerden devam ediyor :)
  • Paylaş
1

Hakan, Rakı, sövme ve sohbet çözümlerini insanlık adına kendi üzerimde test ettim başarılı güzel tavsiyeler :-)

Açık havada zaman geçir, evde daha da kötü olabilirsin. Arkadaşlarınla buluş, sinemaya git, yeni topluluklara katıl, yemeğe çık, yeni bir hobi edin ya da var olan hobilerinle meşgul ol.
  • Paylaş
Üzgün hissedilmesine neden olan şeyin bilinmesi, onun kişi için ne ifade ettiği ve hayatının hangi noktasında yer aldığı düşünülebilinir. İnsan olarak hassas ya da kırılgan hissettiğimiz zamanların sayısı dönem dönem çok daha fazla olabiliyor. Biyo-psiko-sosyal varlıklarız ne de olsa. Biyolojimizde meydana gelen herhangi bir değişiklik bir başka alanı, psikolojimizde meydana gelen herhangi bir değişiklik bir başka alanı, sosyal hayatımızda, çevremizde meydana gelen bir değişiklik de bir başka alanı etkilemeye oldukça müsait. Üzgün hissettiğimiz zamanlar ya da hüzünlü anlarımızı sağlam adımlarla aşmaya kararlı olursak içlerinden sendelemeden çıkıp, sonunda bir parça daha güçlenerek devam ederiz. Çok sonra o anları düşündüğümüzde ise ufak bir tebessümle hatırlarız. Aşmak için en önemli adım da kişiye en iyi gelen şeyin yapılması. Farklılıklar olduğu için bu konuda bir şey söylemek biraz zor. Bir örnek vermek gerekirse; bir şarkıya çok yüksek sesle eşlik edilmesi.
  • Paylaş
Kulaklığını tak hoşuna giden güzel hareketli müziğini aç ve koş sadece koş etrafına bakma koşarken düşün kimin üzüldüğünü ve neden üzdüğünü ve gelecekle ilgili hayal kur müzik bittikten sonrada hayalin için harekete geç
  • Paylaş
İnsan sadece tek bir şey ile mutlu olmaz bu hayatta! O yüzden beklemediğimiz bir durumla karşılaşmamız ve üzülmemiz esnasında, diğer mutlu olduğumuz yanlarımızı değerlendirebiliriz. Örnek verirsem, aşk acısından üzülen birisi, bu hayatta tanıştığı ilk aşkı-'ANNESİ ile vakit geçirerek, üstündeki ağır ve baskılı yükü bir nebze azaltabilir.
  • Paylaş
Nedenlerini unutmaması gerekir, mutluluğunun bir nesneye veya kişiye bağlı olmadığının bilincinde olması gerekir. Ve en önemlisi gülmek... .
  • Paylaş
Al basketbol topunu ve çemberi döv 10 dk sonra giren basketin verdiği hazla hafiften terlisin ve topu kolunun altına koymus eve dönerken yolda insanlara bakıp gercekten motivasyonunu yükseltebilirsin dene
  • Paylaş
Düşünmeye ihtiyacınız var sadece. Eğer mantıkvari bir insansanız bu üzüntünün geçeceğini, bunların bir deneyim olduğunu ve çıkartmanız gereken dersleri ve yanlışlarınızı düşündükten sonra düzeltmek için ne yapmalı diye devam etmelisiniz.

Üzüntü zaman zaman iyidir gaflete dalmış beyni, vücudu kendine getirme aracıdır. Ve unutmayın ki insanoğlu için en etkili öğrenme şekli acıdır.

O yüzden acıya bir gazap gibi değil bir ders gibi yaklaşmayı deneyebilirsiniz.

Allah büyük acılar yaşatmasın, hayırlı günler.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3893 Görüntülenme13 Takipçi10 Yanıt

Konu Başlıkları