Bilmek istediğin her şeye ulaş

İ.T.Ü. Makina Mühendisliği'ni hedefleyen çok zeki olmayan biri çok çalışarak iyi bir yerlere gelebilir mi?

Çok zeki olmayan birinden kastınız 100'ün üstünde bir IQ'ya sahip ama çok da üstünde olmayan biriyse bence de çalışarak her şey olabilir. İyi bir yerlere gelebilir mi konusu biraz nesnel zekadan bağımsız. Bu kişinin duygusal zekası yüksekse zaten iyi bir yerlere gelecektir.
 • Paylaş
Bence çok zeki biri bir şeyi bir kez okuyarak öğreniyorsa daha az zeki biri iki belki üç kez okuyarak öğrenir. Ülkenin IQ ortalaması 88-89 gibi bir şey. Normal zekalı yani 100 IQ'ya sahip biri zaten ülkemiz için zeki sayılıyor. Bence bolca çalışarak güzel bir üniversitenin güzel bir bölümüne girebilir. Tabii ki en yüksek puanlı yerlere hem çok zeki hem de çok çalışanlar girecektir ama istediğiniz bölüme girmeniz bence mümkün. İyi yerlere gelebilir misiniz onu okuldan sonra kendiniz göreceksiniz. Herkes iş kadını/adamı olamaz, sayısal zekanın yanında bolca duygusal zeka gerektirir.
 • Paylaş
Ben derimki en yükseği hedefle çok çalış ama inan şu ülkedeki sınav sisteminde en az gereken şey zeka sisteme uysan gerisi kolay
 • Paylaş
"Sizin merakınızı çeken nedir? Neyi en çok merak ediyorsunuz? Benim merak ettiğim neden bazı insanların başarılı olup bazılarının olamadığıdır. Bu yüzden yıllarca başarı üzerine çalıştım. Merakınızın peşinden giderseniz başarıya ulaşırsınız. "

- Albert Einstein
 • Paylaş
Başarılı bir mühendis olmak için gerçekten sıkı çalışmak ve doğru adımlar atmak önemli. Eğer "İTÜ Makina" öylesine bir hedef değilse; okulu, bölümü, dersleri ve mesleği araştırmış, kendini bu işe uygun hissederek bu hedefe kilitlenmiş birisi yolun bir kısmını şimdiden kat etmiş demektir.
Hangi mühendislik dalı olduğu fark etmez, dünyanın her bir tarafında yüz binlerce kişi belirli alanlarda çalışıyor, uzmanlaşıyorlar. Bunlar kimsenin akıl sır erdiremediği muallak konular değil o yüzden. Bununla birlikte, ancak belli bir bilimsel alt yapıyı oluşturduktan sonra üzerine yeni bir şeyler inşa edilmesi mümkün olan çalışma alanlarıdır mühendislik dalları. Çok çalışmak, doğru çalışmak bu yüzden gerekli evet. Demek istediğim tüm kitapları yalayıp yutmak, günde 15 saat çalışma masasından kalkmamak değil elbette. Çok çalışmak biraz yetersiz veya yanlış bir ifade. Verimli çalışmak, bir başkasına danışmak, takım çalışması yapmak, neye çalışacağını bilmek, öğrenilenler ile neler yapılabileceğinin farkında olmak... Gibi meseleler çok daha önemli fikrimce.
Malesef ülkemizde -ve tüm gezegende- yeteneklerinin farkına varamayan, varacak ortama sahip olmayan sayısız genç insan var. Bir hedefiniz varsa peşini bırakmayın, fırsatlar yaratmaya çalışın. Çok çalışarak istemediğiniz bir insan da olabilirsiniz, iyi yerlere de gelebilirsiniz. Ancak hedefiniz doğrultusunda çalışmak hem daha çok motive eder hem de doğru adımlar atıyor olduğunuzun bilincine vardırır.
 • Paylaş
6

Muhsin Arslan, Öncelikle yorumunuz için çok teşekkür ederim.Ben bu hedefimi çevremdekilere söylediğimde herkez senin makina mühendisi olman için gerekli özelliklere sahip olman gerekir öyle her isteyen mühendis olamaz olsa bile bi işe yaramaz yada senin sayılsal ve matematiksel zekan yok gibi şeyler söylüyor ve benim kafam çok karışıyor sizce ne yapmalyım?

Godgear, Şöyle ki, 4 sene okuyup makina mühendisi olmakla, İTÜ Makina'ya girebilmek için üniversite sınavlarına çalışmak apayrı şeyler. Kurstur, çok test çözmektir, özel ders almaktır vs... hedeflediğiniz bölüme girmek için yapılabilecek şeyler. Bir şekilde orası kazanılır. Şu aşamada bilmeniz gereken, makina mühendisliği derslerinde bolca fizik ve matematik konularına aşinalık gerektirecek konseptler var. Bugün youtube'u açtığınızda akademisyenlerden öğrencilere kadar birçok kişinin hazırladığı ders anlatımlarına ulaşabilirsiniz veya üniversitelerin (open courseware) herkese açık derslerine ücretsiz erişim imkanınız var.
ocw.mit.edu/index.htm
coursera.org
open.umich.edu
ocw.metu.edu.tr
Sayısal zekanızın ne durumda olduğunu sizin keşfetmeniz gerek. Ayrıca burada başarmanın anahtarı yüksek sayısal zekaya sahip olmak değil, sayısal, matematiksel konularla uğraşmaktan ne kadar keyif aldığınızdır. Herkes matematik anlayabilir, matematik kolaydır ancak bazı insanlar uğraşmak istemez, üzerine düşmez. Eğer siz de böyle iseniz mühendislik bölümlerinin hiç de size göre olmadığını söylemeliyim. Belki ortaokul matematik öğretmeninizi sevmediğiniz için bile sayısal konulardan uzak durmuş olabilirsiniz, bunlar kulağıma çokça gelen şeyler. Ancak kendinizi keşfetmeniz için dış seslere biraz kulak tıkamanız lazım. Çevrenizdekiler "Her isteyen mühendis olamaz, olsa da bir işe yaramaz" derken bir nebze haklılar ancak önemli olan bunu onların değil sizin ne kadar istediğiniz. Sayısal zeka yalnızca bu konseptleri daha iyi ve daha çabuk kavramaya yardımcı olacaktır. Ancak yukarıda verdiğim internet adresleri olsun, yakın arkadaşlarınız, hocalarınız olsun, gerçekten bir şeyler öğrenmek istiyorsanız asla yalnız değilsiniz.
Siz neden makina mühendisi olmak istiyorsunuz? Arabaları mı çok seviyorsunuz, bir makinenin nasıl çalıştığı hakkında her şeyi merak mı ediyor musuz? Elektrik üreten veya enerji dönüştüren sistemler ilginizi mi çekiyor? Yeni teknolojiler mi geliştirmek istiyorsunuz? Bunları yapacağınız yer temel bilimler veya mühendislik fakülteleridir. Ancak buralara uygun olup olmadığınızı keşfedebilmeniz önemli. Yoksa 2 sene okuyup bölümü bırakmak durumunda da kalabilirsiniz.
İyi bir yerlere gelinebilir mi sorunuzun cevabı ise çok çok daha kapsamlı olurdu muhtemelen. Sadece matematik öğrenmekle bitmeyecektir, birçok yönden kendinizi geliştirmeniz gerekiyor.

Muhsin Arslan, Matematik ve fiziğe çalışmaktan hiç sıkılmadım.Makina mühendisi olmak istediğimdeki sebhep yeni teknolojiler gerçekleştirmektir.Buralara uygun olduğumu nasıl keşfedebilirim ?

Godgear, Makina mühendisi olmak için hiçbir kriter yoktur. Bu bölümü bilinçli olarak istiyorsanız ve matematik, fizik çalışmaktan hoşlanıyorsanız buralara uygunsunuz demektir. Daha ilerisi için gerekenleri zaten kendiniz keşfedeceksiniz. Biliyorum fazla idealist konuşuyorum ama soruyu sorarken de idealler ve hedefler üzerinden sordunuz.

Muhsin Arslan, Bi sorum daha olıucak bazen makina mühendisi doğu seçimmi diye kafam karışıyor gerçekten istiyorummu diye sizce bu durumda ne yapmalıyım?

Godgear, linkedin'e girin, kariyer.net'e girin, makina mühendisliği iş ilanlarına bakın. Hangi firmalar makina mühendisi arıyor, hangi pozisyonlarda çalıştırıyorlar, aradıkları koşullar neler, çalışma şartları neler... bunlar hakkında fikir sahibi olmanıza yardımcı olur muhtemelen. Ailenize yakın mühendisler varsa onlara sorun, tanışmaya çalışın, fikirlerini alın.
Meslek seçimi yaptıktan sonra hayatınızı buna göre şekillendirirsiniz, bu seçimi yaparken kendi iradenizi ortaya koyduysanız ve bu yolda çalışıp başarılı olduysanız bence pişmanlık duymazsınız 40 yaşına gelince. Belki bir kimyager olarak daha başarılı olacaktınız, aslında doktorluk size daha çok yakışıyordu vs... bunları şimdiden öngöremeyiz hiçbirimiz. Uğruna emek ve zaman harcamaktan tereddüt duymayacağınız bir hedef belirleyin ve ilerleyin. Bu sizin için belki makina mühendisliği olur belki olmaz, malesef ben bilemem.

Zeki olmak ve çalışkan olmak aynı şey değil. Zeka insanın önüne gelen fırsatları değerlendirmesini, olaylara bakış açısını değiştirir. Çevremde böyle zeka pırıltılarına sahip olmayıp çalışkanlıkları sonucu çok başarılı olan insanlar sürüyle var. Ama öyle ahım şahım yerlere girmeden zekası + çalışkanlığı ve hırsıyla bu arkadaşları sollayan insanlar da gördüm. Zeki olup bunu kullan(a) mayan insanlar da aynı hesap. Çalışkan olduktan ve bir yerlere gelmeyi istedikten sonra neden olmasın? Tamamen size kalmış.
 • Paylaş
Sabır azim varsa kesinlikle gelir
 • Paylaş
Her şeyden önce zeki insan yeterince zeki olmadığının ve asla kişisel tatminin doruklarına ulaşamayacağının farkındadır. Kafalarının içindeki altın madenini eşeler dururlar, sonuna gelemeyeceklerini bile bile. Zekasını inkar edenin, büyük bir zekası var demektir.

"Gotthold Ephraim Lessing" Alman yazar, filozof, gazeteci
 • Paylaş
Bu soruda zaten kendine güven yok, azim , istek yok yani yapamazsın. Ama gerçekten istersen neden olmasın.
 • Paylaş
İstedikten sonra neden olmasın :)
 • Paylaş
Çok zeki olmayan ama çalışkan olan biri bir yerlere gelebilir mi gelmeye çalışan yerinde sayan biri olur çalışkan olur zeki olan biri tarafından yönetilmeye mahkumdur düzeni kurmak isteyen biri zeki ve çalışkan olmalı.. .
 • Paylaş
Sorunun cevabı evet öyledir bunu her yerde göreceksindir zeki olan çok sayıda arkadaşın belli standartlarda kalacaklar sebebi de zeki olmayan ama çok çalışan insanlar varken onların hep zekalarina guvenmeleridir
 • Paylaş
Allah çalışanlara verir. Sen gayret göster. Takdir Allah'tan.
 • Paylaş
Ilk olarak çok zeki olmayan biri demişsiniz de kim karar verdi zeki olmadığına? IQ seviyesinin biraz oynaması onu zeki veya aptal yapmaz. Zekanın görsel, dilsel, matematiksel, teknik zeka gibi gibi günlük hayatta da kullandığımız çeşitleri var. Eminim her insan en az birinde iyidir. Önemli olan kişinin kendine uygun işi bulabilmesi. Yani çalışmaya baslamadan önce makine mühendisliğinin gerektirdiği özellikleri sağlıyor mu bakabilir , şimdiye kadar başarılı olmuş makine mühendislerin kisiliklerini gözlemleyebilir. Bunlar bir yana daima çalışkan olan kazanır, “zeka”sına güvenip calismayanlarin ise aslında o kadar da zeki olmadığı ortaya çıkar.
 • Paylaş
6

Dilara, O kadar da değil @Yolalinda üstadım. Makine mühendisliğini özellikle de İTÜ'de bitirebilmek için 100'ün üstünde IQ yani sayısal zeka şart. Zihinde üç boyutlu uzayda nesneler canlandırabilmek, bir integralin gerçek hayattaki anlamını kavramak ya da kendi kendine bir şeyler öğrenebilmek vb için sayısal zeka gerekli. Koyun 80 IQ sahibi birini o bölüme, okuyamayacağını görürsünüz. Zeki insan zaten artık üniversite aşamasında zekasına güvenip çalışmamazlık etmez bilakis eksiklerini görebilir ve ağırlıklı olarak onları çalışır. Lisede integrali anlamayan birisi belki çok çalışıp sınav sisteminin eksikliklerini kullanarak o bölüme girebilir ama önce bölümde sürünür, diyelim bitirdi beyin kapasitesini bir çok ufak hesaplama için kullanacağından yaratıcılığını serbest bırakıp iyi bir mühendis olamaz.

Yolalinda, Şempazelerin ortalama iq su 80 biliyorsunuz değil mi? Bir insanın zeka seviyesi öyleyse ona aptal değil zeka özürlü deniyor. Ve burda internete girip kendine hedef belirlemiş bir soru sormuş bir insandan bahsediyoruz eminim çalışkanlık ve kendine uygun bölümü seçmek ona yetecektir :D

Dilara, Yanıtımda da göreceğiniz üzere "çok zeki olmayan biri"ni normal zekanın biraz üstünde ama çok da üstünde olmayan bir zeka olarak yorumladım. Zeki birinin cesaretini kırmak ya da zeki olmayan birini cesaretlendirmek gibi bir niyetim yoktu. Hala da yok. Sanırım mühendis olduğum için verileri objektif değerlendiriyor ona göre yanıt veriyorum. Soru soran kişinin yerinde olsam bazı insanların vereceği duygusal yanıtlar yerine verilmiş objektif yanıtlara daha çok itibar ederdim. Kim ne iddia ederse etsin bazı meslekleri herkes yapamaz, Hitler de ressam olmak isteyip sanat akademisine başvurmuştu, ne yazık onda da resim yeteneği yokmuş ve reddedilmiş. Mühendis olmak içinse en azından normal bir zeka (100 IQ) iyi bir mühendis olmak içinse ondan oldukça fazlası gereklidir. Mühendislik hesap ve tasarımları konusundaki tecrübe ve yeterliliğinizi bilmediğimden hakkınızda bir yorum yapamıyorum ama yazdıklarınız oldukça duygusal ve yolunu arayan genç kişiyi yanlış yönlendiriyor. Bir de bunları tecrübeli bir mühendise karşı savunmanız gerçekten ilginç. Bu arada ülkenin IQ ortalaması da 89 yani şempanzeden bir gömlek üstün.

Yolalinda, 89u hangi verilere dayanarak elde ettiniz anketinize kaç kişi katıldı hangi bölgelerden insanları tercih ettiniz öğrenebilir miyim çünkü siz objektif bir mühendissiniz sözünüz güvenilirdir eminim.

Dilara, Mesela Alman Bild gazetesinin bu araştırması 88 diyor: hurriyet.com.tr/avrupa/26718971.asp , diğer bir araştırma da bunu diyor: cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/88625/turk... , bunlar güvenilir yayın organları. Mühendis bile olmadan, hatta öğrencisi bile olmadan mühendislik taslayanlardan daha objektif olduğum kesin. Lafınızdaki kinayeyi anlamıyor değilim ve sizi oldukça küstah buldum. Gerek var mıydı küstahlığınıza?.. Varmış anlaşılan sizin açınızdan. 89'da iyimser bir hata yapmışım, zaten değer de 88'miş. Sizin mühendislik ve hayat tecrübeniz nedir ki yolunu bulmayan çocuğa bu saçma sapan duygusal şeyi yazmışsınız. Ben söyleyeyim hayat tecrübesi; hala ana baba parası yemek, mühendislik tecrübesi; sıfır. Zeka da fazla değil ki it dalaşı başlattınız.

Yolalinda, hahahaha egonuzu tatmin edebildiyseniz ne mutlu bana

fakar hala belirtmek isterim ki o test ne kadar güvenilir kabul edilirse edilsin ben türklerin aptal olduğuna kesinlikle katılmıyorum bence eğitimle çok güzel yerlere varabilecek güzel bir ırkız ve eğitim de çalışkanlığı gerektirir.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

273 Görüntülenme17 Takipçi14 Yanıt

Konu Başlıkları