Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çok zenginseniz veya ileride çok zengin olursanız paranızı neye harcıyorsunuz/harcardınız?

Bir Hammer almayı planlıyorum mat koyu yeşile boyatıp yolda kafasına göre takılan, şerit ihlali yapan, ışık ihlali yapan, motosikletleri sıkıştıran, iki araçlık yere bir aracı park eden öküzlere çarpmayı planlıyorum.

ahanda bu araç birgün bu yazıyı okuyanlardan birine durduk yere gelip çarparsa bilin ki bir öküzlük yapmışsınızdır ve içinden çıkan adam benimdir. :)

Araca 600 bin dolar verdiysem zararı da karşılarım sıkıntı yapmayın. :) ama o korkuyu yaşatırım haberiniz ola :)

Muhabbet
  • Paylaş
Sorunun ikinci kısmına cevap vereyim çünkü şu an zengin değilim. : )
Eğer zengin olursam, öncelikle harcamalarımın bir kısmını kendi gözlerimle sonuç verdiğini gördüğüm bir yardım işine yapardım. Örneğin bir köy okuluna kitaplık kurmak ve kitaplarını kendim özenle seçerek (ansiklopedilerden, romanlara her türlüsünden) kütüphaneye iletmek gibi. Daha da zengin olursam bir kasabaya/şehre Kültür-Sanat Evi açar, değerli sanatçıların getirilip yöre halkının etkinliklere ücretsiz katılımını sağlardım.
Kendi özel lüksüm bir motorsiklet, bir karavan ve bir tekne olurdu.
Rahat, göze batmayan, asla lüks olmayan müstakil bir evim, bahçesinde ilgilenebileceğim miktarda büyük bir üzüm bağım olurdu. Şarap yapımıyla uğraşırdım.
Yaptığım şarapları çaldığım müzikle ve bir dost meclisi ile beraber keyifle içeceğim akşamlarım olsun isterdim.
Sonra büyük ihtimalle yine aklıma projeler gelir ve bir başka eğitim alanında "yardım" işine girişirdim. Örneğin şöyle orkestraların kurulmasına ve bu orkestraların tüm dünyayı dolaşmasına, enstrümanlarını geliştirmesine, konser ve çalışma salonları sahibi olmalarına destek olmak isterdim:
farklibirbakis.com/sanatsal-geri-donusu...
İnsanların (çocuk, yaşlı, kadın, erkek farketmez) eğitimsiz, sağlıksız kaldıkları/bırakıldıkları durumları dünya üzerinden elimden geldiğince kaldırabilmek için çalışmalar yapılmasına, okullar, sanat evleri, hastaneler, bakımevleri kurulmasına kaynak ayırırdım zenginliğimden.
Ülkemde uzay çalışmaları için en uygun yerlere dev teleskop yapımları, CERN laboratuvarları seviyesinde fizik araştırma laboratuvarlarının kurulumu için kaynak ayırırdım.
Özel icatlar geliştirebilecek insanları destekler, onlara çalışabilecekleri atölye veya laboratuar kurmalarında yardım ederdim. Örneğin Türkiye'deki tüm koyların temizliğini sağlayacak, deniz kirliliğini önleyecek projeler ister ve genç/yaşlı tüm mucitleri teşvik ederdim.
Karayollarını güneş enerjisini depolayan fotovoltaik pil döşeli yollara, hemen hemen tüm evlerin çatılarını güneş panellerine çevirecek teknolojiyi ülkemizde geliştirecek bilimcilere direk kaynak sağlar, ülkenin hızla güneş ve hidrojen enerjisine geçişinde yardımcı olurdum.
Özellikle sokak hayvanları için düzenlenmiş çok geniş parklar ve bahçeler tasarlanmasına ve onların kent hayatından ayrı doğal alanlarda yaşayabilecekleri ortamlar yaratılmasına önayak olmak isterdim.
Şöyle bol ağaçlı parklar yaptırıp şehir insanının gözünü gönlünü açmak isterdim.
Sanırım buradan belediyeler üstü bir yardımsevere doğru gidiyorum!! : ))
Zengin olup da kendime limuzin almayacağım belli oluyor sanırım!
Ama evimde çeşitli müzik aletleri ve bir stüdyo olsun da isterim şimdi!
Zenginlik içinde basit yaşa, çok ver, mutlu ol, mutlu öl!
Felsefem budur ve tüm dünya için de gerçekleştirilmesini dilerim! : )
  • Paylaş