Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çoklu Kişilik Bozukluğu'nun nedenleri neler olabilir? Terapi süreci nasıldır?

Çoklu kişilik bozukluğu ağır bir ruhsal sorundur. Çocukluk çağında ciddi fiziksel ve ruhsal travmalara maruz kalan kişilerde görülür. Cinsel tacizler de önemlidir. Özellikle tutarsız davranan ebeveynlerin çocukluk çağı davranışları etkilidir.

Çoklu kişilik bozukluğu tedavisi olan bir durumdur.
Bu rahatsızlığın ilaçla tedavisi mümkün değildir. Tedavisi, dinamik psikoterapi isimli psikoterapi tekniği ile yapılmaktadır. Tedaviye uyumları genellikle değişkendir. Tedavi süresi kişiye göre değişkendir ve genellikle uzun sürer. Terapistler için genellikle zorlayıcı danışanlardır. Bazı ağır olgular tedaviye gelmeyi kabul etmeyebilir.
  • Paylaş
1

İstem Göçer Keleş, Sadece psikodinamik yaklaşım degil ayni zamanda bilişsel davranışı terapide oldukça etkilidir. Ustelik son yapilan uluslararası arasi travma bulusmalarinda da Bilişsel Davranisci terapinin etkinligi olgu sunumlariyla desteklenmistir.

Çoğul kisilik bozukluğu; teknik ismiyle disosiyatif kimlik bozukluğu cocukluk caginda yasanmis olan zorlu yaşantı olaylarına dayanmaktadır. Yapilan bilimsel arastirmalar ve vaka sunumlarina gore çocukluk caginda ki istismar, taciz, tecavüz gibi cinsel şiddete maruz kalmak ve bunun sürekli devam etmesi bu bozukluğu doğurmaktadır.
Tedavisinde ise mutlaka bu alanda egitim almış olan travma calismacisi olması gerekir. Çünkü bu rahatsizlik riskli bir alandir. Onemli olan diger kimlikleri; kisinin tek ve asıl olan kimliginde toplaya bilmektir.
Cogul kişilik bozukluğunun en iyi anlatıldığı "İdentiy-Kimlik" isimli filmi izlemenizi tavsiye ederim.
  • Paylaş
psikoterapi.com/kitapsayfalari/coklukis...
Bu konu ile ilgili yazılmış bir döküman. Sanırım merak edenlerin işine epeyi yarayacaktır.
  • Paylaş
2

Belgi Saygı, Keşke bu çalışmanın tamamını görebilseydik..

Goul Chakir Katsapoulos, Tamamen tedavi edilir mi?

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

337 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt