Bilmek istediğin her şeye ulaş

.com, .net, .org alan adları dışında .biz, .co, .jobs, .pro gibi alan adları almanın özellikle Google ve diğer arama motorları optimizasyonu konusunda bilinen bir dezavantajı var mı?

Benim bildiğim kadarı ile bunun çok büyük bir etkisi yok. Arama motorları, özellikle de Google, en üst sırada sayfada bulunan içeriğin özgün, faydalı ve değerli olmasını göz önünde bulunduruyor. Bunu anlayabilmek için ise bildiğim kadarı ile 200'den fazla parametreye bakıyor. Ancak, bu parametrelerin bir kısmı genel şeyler (site hızı gibi) , bir kısmı ise daha spesifik ve içeriğin bulunduğu sayfaya göre değerlendiriliyor (h1 tagının bulunması ve tek olması gibi veya sayfa url'sinin içerik ile alakalı olması gibi).

Benim şahsi fikrim, bunun etkisi olsa bile çok küçük bir etki olacağıdır.

Ancak tabi buna daha net yanıt verecek kişiler SEO uzmanları ve daha çok bu işle uğraşan kişiler (hatta bazılarına yönlendirdim soruyu) .
  • Paylaş
Google kaliteye önem verir fakat, insanların en fazla bildiği .com, .net, .org olduğu için onlara biraz daha iyi davrandığı gerçeği de kaçınılmaz.
  • Paylaş
Domainin öneminden de ziyade hosting firmanızın size sağladığı hizmet yurtiçi lokalizasyonda mı yoksa yurtdışı lokalizasyonda mı bu çok önemli sonrasında ise .co alan adının bize lanse edilişi şirket yani Company kelimesinden geldiğiydi ancak bu böyle değil .co uzantı bizim kullandığımız . com.tr gibi colombia' nın alan adı uzantıdır. Ben medyatik.co alan adını aldım pişman değilim çünkü bu alan adının peşinden çok koşmuştum neyse ki tek sıkıntım ben .co diyorum müşterilerim .com olarak arama yapıyor : )
  • Paylaş
Artık marka olmak ve insanlar tarafından bilinen bir site olmak çok önemli olduğu için uzantının da en çok tercih edilenlerden com ve net olması avantajlıdır, geri kalanların hepsi başlangıç için bir dezavantajdır.
  • Paylaş
Bunların dezavatajı arama motorlarından ziyade kullanıcı tarafında yaşanabilir. Eğer siteniz kurumsal veya bireysel ise . Com, . Net, . Org fakat bir startup ise . Co, . İo gibi domainlerin alınması gerekir.
  • Paylaş
1

Eski Inploider, Startup için neden .co ilk aklınıza gelen uzantı oldu ?

Jobs ve pro'yu bilmiyorum ama biz ve co kullanmış biri olarak herhangi bir dezavantajı olduğunu düşünmüyorum. sosyalmedya.co bunu en basit örneklerinden biri diyebilirim.
  • Paylaş
Seo açısından direk olarak etkisi ya yoktur yada önemsenmeyecek kadar azdır (bunu sadece google bilebilir) ancak az kullanılan yada ucuza satılan bir uzantı spam olarak kullanılmaya müsaittir ve bu durumda sizin de başınız ağrıyabilir
öte yandan burada asıl endişelenmeniz gereken siteye tekrar gelmek isteyenlerin . Com varsayımı ile başkasına gidecek olması . Com dışı uzantı ile yola çıkanların ilk fırsatta . Com a geçmeleri boşa değil
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

900 Görüntülenme8 Takipçi7 Yanıt