Bilmek istediğin her şeye ulaş

Co-op sistemi nedir? İş deneyimi kazanmak konusunda gerçekten faydalı olabilir mi?

Centennial College, Co-op 'Cooperative Education - staj' sistemi, eğitim ve iş hayatını bütünleştirir, öğrencilere yeni deneyimler ve okudukları bölümle ilgili pratik mesleki tecrübe kazandırır. 

Bu program ile öğrenciler okudukları bölümle ilgili teorik bilgileri profesyoneller gözetimde uygulama şansı bulurlar. Bunun yanında çalıştıkları saat başına ücret alırlar. Böylece, mezun olduktan sonra işte başladıklarında deneyimli olurlar, öğrenme süreci kısalır.

Ayrıca, bu program sayesinde öğrenciler gelecekteki kariyerlerinde etkili olacak profesyonel bir iş çevresi de edinirler.

İş deneyimi kazanmak konusunda fazlasıyla etkili olabilcek bir program bu. Hem mesleği tanıyorsunuz, hem bilgiler teoride kalmıyor, hem de mesleki bir çevre ediniyorsunuz. Nasıl bir işte çalışmak istediğiniz kolaylaşıyor, para ve daha da önemlisi deneyim kazanıyorsunuz. Daha ne olsun.
  • Paylaş
Daha önce araştırdım ve Türkiye'de bu konuda pek çalışan firmaya rastlayamadım. Ben açıkcası Co-op denince TAİ derim. Belki ilgilendiğim, içinde olduğum sektör olduğundan, belki de bu stajı gerçekten istediğimden ama her şey bir yana en önemlisi gerçekten iyi olduklarından.

Size dinlediğim Co-op stajından bahsedeyim. Tai'de çalışan yöneticiler tarafından Ankara'da verilen iş sektörünü tanıtma toplantısında bahsettiler bize de. Bir mühendis olarak örneğin 3 stajınız varsa ve co-op'a başvurup kabul edildiyseniz, 3 sene tüm stajlarınızı orada yapıyorsunuz. Mühendisler size eğitici ve öğretici şekilde yaklaşıyorlar. Her yaz Ankara'daki stajdan sonra, iş hayatını öğrenmiş, çevre edinmiş oluyorsunuz. Genellikle de bu programa kabul edilenler, okul bittiğinde iş hayatında kalıcı olarak Tai'de yer almaya devam ediyorlar.

  • Paylaş
İş hayatında en önemli iki maddeyi karşılıyor o zaman
1-deneyim
2-çevre
yani böyle diyebiliriz demi ?
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1927 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları