Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çözülemeyen denklemler nelerdir?

Geçmiş bilim adamlarının ortaya attığı ancak kiminin üstünden 350 yıl geçmiş olmasına ve bilimin olağanüstü bir şekilde gelişmiş olmasına rağmen çözülemeyen problemler vardır. Bunlardan bazıları; Goldbach kestirimi, ikiz asallar, Fermat asalları, Mersenne asalları, mükemmel sayı sorusu, Collatz problemi.

Cambridge'de kurulan Clay Matematik Enstitüsü 24 Mayıs 2000'de matematiğin farklı brançlarında çözülemeyen 7 tane problemini Milenyum Problemleri olarak adlandırdı ve çözen ilk kişilere 1'er milyon dolar ödül verileceğini açıkladı. Bu 7 denklemden 1 tanesi kesin olarak çözüldü ve terorem olarak yayınlandı. 1 tanesi değerlendiriliyor. Geri kalan 5'i için herkese bol şans.

Denklem

Denklem
  • Paylaş
Bir de analitik olarak çözülemeyen denklemleri eklemek lazım. Yani sonucu bir formülle yazamadığınız, sayısal yöntemlerle adım adım çözümün gerektiği denklemler.

N-cisim problemi gibi. N burada ikiden büyük bir sayı. N=2 ise Kepler problemine dönüşür ve analitik çözümü vardır. Mesela dünya ve güneş arasındaki kütleçekim nedeniyle oluşan yörünge denklemi. İki cisim durumunda formülle bu yörünge yazılabilir. N=3 olsa, yani dünya, güneş ve ayın yörünge denklemlerini yazmak isteseniz bunun analitik çözümünü bulamazsınız.

Bir örnek de av-avcı problemidir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3299 Görüntülenme10 Takipçi2 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Çözülemeyen denklem var mıdır?