Bilmek istediğin her şeye ulaş

CSS'de konumlandırma (position) çeşitleri nelerdir? Aralarındaki fark nedir?

Absolute, Fixed, Relative gibi konumlandırma yöntemlerinin özellikleri ve aralarındaki fark nedir?Düzenle
Statik (Static) Konumlandırma: Varsayılan durumdur. CSS standard html kurallarına uyar.

Sabit (Fixed) Konumlandırma: Öğe diğer öğelerinden ve her türlü browser durumundan (scroll bar gibi) bağımsız olarak belirtilen pozisyonu alır. Bu sayfada kullanılmış. Scroll bar'ı aşağı çekerseniz beyaz bir mesaj barı çıkıyor. Scroll barı ne kadar aşağıya çekerseniz çekin hep en tepe ve solda kalıyor.

Mutlak (Absolute) Konumlandırma: Tarayıcıyı referans alır. X ve y'yi 50, 50 belirlerseniz. Tarayıcının sol-üstünden 50'ye 50 ayarla noktasından başlar. HTML'nin konumunun ya da orada başka bir öğe olmasının önemi yoktur (HTML'de son yazılan öğe en üstedir) .

Göreli (Relative) Konumlandırma: Statik konumlandırma'da HTML'ye göre hesaplanan konumuna x ve y değerleri eklenir. Bu şekilde örneğin yapışan öğeleri hafif ayırabilirsiniz.

Konuyla ilgili bağlantı;
w3schools.com/cssref/pr_class_position.a...
  • Paylaş
Ceyhun Çakar (@ceyhuncakar) 'ın cevabına ek olarak;

Absolute konumlandırılmış olan element, içinde bulunduğu en yakın absolute veya relative konumlandırılmış üst elementin konumunu referans alır. Eğer böyle bir element içinde değilse, o zaman tarayıcıyı referans alır.
  • Paylaş
Css'de konumlandırma adından da anlaşıldığı üzere bir elementin konumunu belirlemekte kullanılan css özelliğidir. Dört çeşit konumlandırma vardır, bunlar static, relative, absolute ve fixed.

Position Çeşitleri

1 : Static

Static özelliği birbiriyle ilişkili elementleri hiçbir özellik kullanmadan ham haliyle kullanan bir özellik. Yani oluşturulan divlerin standart olarak geldiği position özelliği statiktir.

2 : Relative

Relative özelliği ise mantık olarak statik gibi çalışır nerede olduğunu bilir ve kendini konumlandırır farkları ise konumlandırma seçeneklerinin relative de çalışıyor olmasıdır.

3 : Absolute

Absolute özelliği birazcık başına buyruk diyebileceğimiz bir özellik sanki tek başınaymış gibi davranır hiçbir divi takmaz. Relative ile aralarındaki fark relative diğer elementlere göre absolute tarayıcıya göre kendini konumlandırır.

4 : Fixed

Fixed özelliği ise sabit bir div oluşturmak istiyorsak kullanacağımız seçenek kesinlikle fixed özelliğidir. Konumlandırdığımız yerden asla oynamaz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

622 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt