Bilmek istediğin her şeye ulaş

Cumhuriyet Bayramı kutlamasını yasaklamanın yasal bir dayanağı var mı? Bu durum anayasaya ters düşmez mi?

Cumhuriyet sayesinde başa gelen iktidarların, cumhuriyet bayramı'nın kutlanmasını yasaklaması hiçbir yasaya uygun değildir. Ancak yine de Beşiktaş'da Bağdat Caddesi'nde yapılan yürüyüşlerin nasıl yapıldığını anlayamadım. Madem yasak, o zaman nasıl yürünüyor. Burda bir çarpıtma olduğunu düşünmüyor değilim, muhtemelen bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor.
  • Paylaş
Diktatoryal, demir perde ülkelerinin, militarist, geçmişte kalmış ,saçma sapan törenleri günümüz 2013 yılında devam ettirilmesi en büyük saçmalık. Neymiş öğrenciler stada gelecek 10 bin kişi için koreograf düzenleyecekler. Beyler öğrencileri iki üç ayı bunlara heba oluyor. Konserler düzenlensin, tiyatrolar yapılsın; artık yeter bunlardan sıkıldık. Ayrıca hep aynı şeyler aynı şiirler öğrenciler 3 - 4 saat boyunca okulun bahçesinde dikiliyorlar. Bu mu kutlama ? Bence eziyet bu.
  • Paylaş
Ben bu konuda MHP nin tavrını anlayamadim doğrusu, bahçeli hem erdogana hem kılıçdaroğlu na Verdi veriştirdi, iyi de MHP bu konuda hangi noktada anlayamadık. Bahçeli ne yapıyor? Akp bayramları stadlardan çıkarıp sokaklarda kutlanır hale getireceğiz diye ahkam kesiyordu, işte halk da bunu istiyor. Sorun burda belki de halk istiyor , tebaa değil. Seçim çalışmalarında bile erdoğanin yanından ayrılmayan emine erdoğan neden kutlamalara katılmıyor ? Başında türbanı ile cumhurbaskaninin eşi törende hiçte sorun yok, peki başbakanın karısı nerede? Şimdiye kadar neden bir tek CUMHURIYET temalı devlet kutlamasinda eşinin yanında göremedik.
  • Paylaş
Cumhuriyet Bayramının kutlanması yasaklanmadı ki. Anıtkabir'deki tören dışında resmi kutlama yapılmayacak, stadyumlarda vs. kutlama hazırlamayacak okullar dendi ve Anıtkabir'de tören yapıldı. Sivil kutlamalar yapılsın, devlet düzenlemesin bunları, dendi. Ankara'da yapılacak olan sivil kutlamaya da provakasyon ihtimali öngörüyoruz diye bahane üreterek izin vermediler. Daha sonra izinsiz gösteri yapıyorsunuz diyerek müdahale ettiler. Kabaca olay gelişimi böyle. Siyasi boyutu, tutarsız davranışları başka bir sorunun konusu.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

974 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt