Bilmek istediğin her şeye ulaş

Cümle yapısı, kurgu, kullanılan sözcükler vb. veriler üzerinden karakter analizi nasıl yapılır?

Bir insanla belli bir mesele üzerinde sohbet ederken veya yazılı bir metin incelenirken kişiye dair tahmin edildiğinden çok daha fazla veri elde edilebilir. Konu hakkında literatür taraması yapmadım ancak tecrübeye dayalı yöntemler var paylaşabilirim. İnsan davranışları üzerine herkes tarafından bilinen önermelerle yola çıkarak kesin olmayan ama oldukça yüksek doğrulukta fikir edinilebieceğine inanıyorum. Beşeri ilişkilerde ilişkinin düzeyini belirleyen temel argüman bence eğitim.
Cümlelerden eğitim düzeyine dair çok fazla çıkarım yapmak mümkün. Seçilen kelimelere bağlı olarak okuma ve öğrenme melekeleri, sosyal çevre, aile yapısı, ekonomik düzey, siyasi tercihler, harcama eğilimleri ve başka pek çok durum hakkında net veya flu çıkarımlar yapılabilir. Olay veya fikirleri anlatım tarzına bakılarak rasyonellik, analiz yeteneği, hayal gücü ölçülebilir. Cümlelerde anlatılan fikirler arasındaki tutarlılık seviyesine bakarak yalan olup olmadığı tespit edilebilir. Kelime ve fikir zenginliği ile hafıza gücü, lisan bilgisi, kartezyen ilişkileri algılayabilme gücü, çok boyutlu meseleleri algılama yeteneği ölçümlenebilir. Olaylara yaklaşım tarzından psikolojik sorunlar, aile içi şiddet, çocuklukta yaşanan travmalar anlaşılır. Kişinin saklama eğilimde olduğu meseleler ve ön plana çıkarmak istediği özellikleri ile alt benlikle ilgili çok fazla çıkarım yapmak mümkündür. Bu konuda çevremdeki insanların dikkatini çekmek için herkese tavsiye ettiğim ilk isim merhum üstat Peyami Safa. Özellikle 2.dünya savaşından sonra yazdığı eserlerinde tam olarak bu konuyu işliyor. Matmazel Noralyanın Koltuğu ve Yalnızız muhakkak okunmalı. Romanlarında insan davranışları, giyim ve konuşma tarzı, seçilen cümleler ve kelimelerden tersine mühendislikle, insanların sosyal çevreleri, iktisadi ve eğitim durumu, siyasi ve dini tercihleri ve buradan da geriye giderek derin insan kimliği içinde bireysel sorunlar (depresyon, intihar, şizofreni, vs) ve toplumsal sorunlar (hırsızlık, dolandırıcılık, fuhuş, cinayet gibi kriminal davranışlar) üreten davranışların analizini ve ilişkisini değerlendiriyor. Üstat bilimsel bir metot ortaya koymuyor ancak bilimsel metotları kullanmayı biliyor.
Okuduğunuz takdirde insan düşünceleriyle davranışlarının sebep sonuç ilişkisi içinde ilişkilendirilmesi ve buna etki eden soyut toplumsal kuvvetlerin insanlar üzerinde kurduğu yönetici güce dair çok geniş bir perspektif sahibi olunabilir.
  • Paylaş
1

Redeye, İlgi ve yönlendirmeleriniz için samimi teşekkürlerimi sunarım.

Aslında konuya ilişkin bilgilerinizi buradan paylaşıma açabilirseniz sevinirim. Örnek kümesi, denek alanı olarak da profilimde yer alan sorular bütünü olarak incelenmeye alınmaya razıyım :) Ama özde ulaşmaya çalıştığım meselenin genel hatları ve belki kişinin kendisini yazılı olarak ifade etmek isterken dikkat etmesi gereken özellikli noktalar. Hatta nokta atışı olarak başarılı ve hakimleri ikna edebilecek dilekçeler yazmanın püf noktaları nelerdir diye bir alt soru daha oluşturabiliriz.
  • Paylaş
Yazıdan karakter tahlili gibi konular hakkında yapılmış kayda değer araştırlmalar olabilir, yok demiyorum. Diğer taraftan ne öğrenciliğimde ne de on yıllık meslek hayatımda aldığım yüzlerce saatlik eğitimlerde bu konu ile ilgili en ufak birşey okumadım ve duymadım. Yazı aynı anda birden çok değişkenden etkilenerek ortaya çıktığından karakter analizi için bilimsel anlamda sağlıklı bir araç olmayacağı kanısındayım. Örneğin o gün dikkati bir sebepten dolayı dağınık olan bir kişinin yazı karakteri de kullandığı kelimelerde farklılık gösterebilir. Bu sebeplerden dolayı yazı ile karakter analizi psikoloji biliminde uzmanlaşmış kişiler tarafından kullanılan bir yöntem değildir ve bilimselliği de tartışmalıdır.
  • Paylaş
Egitim aldım ama uzun zaman önceydi metni gönder bir bakalım. Olur mu?
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1843 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt