Bilmek istediğin her şeye ulaş

Da Vinci metodu hakkında neler biliyorsunuz ve uygulama haline getireniniz oldu mu hiç?

Maalesef bilmiyorum ama araştıracağım.
  • Paylaş
Merhba
Soruyu gördüğümde ilk olarak'' for no good reasona RALPH STEADMAN'' belgeseli aklıma geldi. Küçük bir kesit var belgeselde Da Vinc'ye değiniyor. İzle bence güzel bir belgesel. Aslına bakarsan çok geniş bir yelpazede sormuşsun sorunu çünkü adamın el atmadığı alan yok. Mühendis olduğunu göz önünde bulundurursak mimari tarafını baz aldığın çıkarımında bulunabilirim. Mimari alanda da en az benim kadar bilgi sahibi olduğunu varsayıyorum.Benden daha bilglisindir. Bu yüzden bu soruyu senın değil de benim sana yönlendirdiğimi ve cevap beklediğimi söyleyebilirim. Yani cevap bekliyorum. ''Da Vinci metodu hakkında neler biliyorsunuz ve uygulama haline getireniniz oldu mu hiç? '' (Lütfen mimari alanda yaptığı çalışmaları ele alın).. Sorudan kaçıp soruyu sorandan cevap beklemek bu olsa gerek : )... Ama adamın dahi olduğu yadsınamaz.
  • Paylaş
4

Cemile, Aslında soruya soruyla karşılık verilmez ama yine de kendi (eksik) bilgilerimi size aktarayım.Rivayete göre (belgesi bile var diyorlar ama emin değilim tabi) leonardo da vinci 2. Beyazıt döneminde Haliç'e yapılacak olan köprü projesini duymuş ve 2. Beyazıt'a bir mektupta bu köprüyü yapmak istediğini köprünün kaba bir tasarımını göndermiş.Denilen odur ki 2.Beyazıt döneminde müslüman olmayanlara güvenilmezmiş.Bu sebeple kafirin biri bu mektubu gönderdi denip pek de üzerine düşülmeyip bir kenara atılmış.Asıl bizi ilgilendiren Da vinci bu tasarımı yaparken köprünün genişliği 25 metreden fazladır. Su seviyesinden yüksekliği 41 metreyi geçmekte, uzunluğu ise 350 metreyi bulmaktadır. Köprünün altında gemilerin geçmesi için bir kemer çizilmiştir. Hatta Da vinci suyun içindeki tuz ve mineraller yüzünden köprünün aşınma riskini de düşünmüş ve yine bir kaç çözüm üretmiştir.Bununla da kalmamış yaşadığı dönem gereği silah ve savaş aletleri tasarımları da oldukça ilginç.Devasa mancınık ve yaylar tasarlamış ,aynı anda çok atış yapan silahlar ve tankların oluşmasına zemin hazırlayan tanka benzer tasarımlar.Ee Da vincinin günlük hayat için yaptığı sayısız tasarımlar da var tabi . Hatta bir yerde mühendisler da vincinin tasarımları hayata geçirilse gerçekten çalışır mı? mantığıyla bir çoğunu pc programlarında 3D tamamlayıp daha sonra hayata geçirmişler.Ama Da vinci yaptığı tasarımların çok azını hayata geçirmiş.Hatta ölürken son sözlerini de yeterli şeyler yapmadığına sitem ederek tüketmiş.Benim aradığım kısım nasıl olur da bir insan her alanda bu kadar özgün başarılı bu kadar doyumsuz bu kadar tutkulu ve sabırlı olabilir?Dünyaya yeni bir Da vincinin gelmesini dilemek yerine onu taklit etmek ve kendi yolumu onun ayak izleri üzerinden bulmak istemiştim. Biraz uzun oldu . :)

Bob Marley, Yok ya uzun degil ki iki satirlik bir sey : ) .Halic olayini ben de duymustum. Ne de olsa tek tip insan yetistiriyoruz ve bunlari da cinsiyet sosyal statu etnik ve milli gecmis olarakayiriyoruz.kafatasci zihniyet hic gayrimuslime yaptirirlar mi. Mazaallah adam gelip kutsal suyla yikarsa cehennemde yanariz. Okuyup arastiracaksin sende de o potansiyel var cumlelerinden anlasiliyor. Ancak deginmek gereken bir nokta var bu insanlar zor anlasilir insanlardir caginin insanlari degildir Sigmund Freud adama karanlik cagda parlayan isik demis. Bunlar zamanin otesini gorebilme yetisine sahip kisiliklerdir. Ayni turkiye de oldugu gibi bu asri boyundurugu altina almis sarkilariyla cigir acmis Ajdar var mesela : ) . Kiz kulesinin altindaki gizli bolmeyle ilgili bir video var YouTube da alman bir profesor gelip inceleme yapmis dukkatini cekebilir.
Uzun mu oldu acaba

Cemile, Haklısın tek tip insan yetiştiriyoruz.Benden değilsen, benim gibi düşünmüyorsan düşmanımsın kısmına çoktan girdik aslında.Aslına bakarsan zaten araştırdım ama istediğim net bilgilere ulaşamadım.Belki de yanlış kaynaklarda vakit tüketiyorum diye düşünüp buraya yazmıştım.Pek kimsede bilmiyormuş neyse ki hala merak ediyorum dolayısıyla araştırabilirim.Ajdar'a da haksızlık etme adam "termodinamik" biliyor daha ne olsun:) Kız kulesini araştıracağım.

Bob Marley, O da mühendisti değil mi :) Yaptığımız karşılaştırmaya bakar mısın Da Vinci ile Ajdar ı kıyaslıyoruz. Ne ironik. Belki de Şarkılarındaki bilinmezlik Da Vinci nin şifresinin anahtarını barındırıyordur ne demezsin. Umarım biz yanılıyoruzdur . İnternetten de bilgi edinebilirsin ama kütüphaneler birincil olmalı Bir veya iki kütüphaneye üye olabilirsin ya da satın alabilirsin.İnternetteki bilgiler her zaman sağlıklı olmayabiliyor.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

101 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt