Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dağıtık işletim sistemi nasıl çalışır? Hangi alanlarda kullanılır? Avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Dağıtık işletim sistemleri birden fazla makinayı tek ve entegre bir makina olarak davrandırmak amacıyla tasarlanmıştır. Ağ işletim sistemlerinden (Örnek linux, windows) farklı olarak dağıtık işletim sistemi kullanıcıları ortamda birden fazla bilgisayarın bulunduğunun farkında değildir. Ağ işletim sistemlerinde her kullanıcının oturum açabildiği yerel bir işletim sistemi varken dağıtık işletim sistemlerinde tek sistem imajı kullanıcılara dağıtılmış durumdadır. Kullanıcılar, komutlarını çalıştıran işlemcilerin ve dosyalarını saklayan dosya sunucularının sayısından veya yerinden haberdar olmazlar. Sıradan kullanıcılar için dağıtık işletim sistemi, sıradan bir time-sharing işletim sistemi gibidir. Kullanıcıların, dağıtık işletim sistemini kullanırken time-sharing işletim sistemiyle arasındaki farkı anlayamaması dağıtık işletim sisteminin başarısının kanıtıdır. Dağıtık işletim sistemlerinde temel amaç paralellik,transparanlık ve performanstır.

Amoeba, Plan 9, Chrous, Mungi dağıtık işletim sistemi örnekleridir. Amoeba hem dağıtık hesaplama (farklı farklı projeler üzerinde çalışan birden fazla kullanıcı), hem paralel hesaplama (paralel satranç oynamak için 50 cpu kullanan tek kullanıcı) uygulamaları için tasarlanmıştır. Dağıtık hesaplama ve paralel hesaplama gerektiren alanlar için kullanılabilir olmuştur. (Örneğin, yapay zeka)

Plan 9 tam adıyla Plan 9 from bell labs Unix yaratıcıları bell labs tarafından 1980 ortalarından 2002 yılına kadar geliştirilen dağıtık işletim sistemidir.(bkz. dennis ritchie,rob pike,ken thompson,dave presotto,phil winterbottom) Bu işletim sistemi geliştirilirken utf-8 characterencoding'i de geliştirilmiştir.
  • Paylaş
Teknik olarak nasıl çalışıyor bilmiyorum ama mantığı ve gerekliliği inanılmaz boyutlardaki verileri işlemek sözkonusu olduğunda ortaya çıkıyor. Facebook mesela milyar kullanıcısı var bu kullanıcılar neleri beğenmiş ne paylaşmış, bu beğenme ve paylaşımlara göre şunlarıda beğenme olasılığı yüksetir türünden hesaplamalar yapmak için bilgisayarlardan oluşmuş tarlalara ihtiyacı vardır. Dağıtık işletim sistemi verileri bu bilgisayalara vererek her birinin farklı bir işi yapmasını sağlar ve veriyi işleme hızı minimize edilmiş olur.
  • Paylaş
tr.swewe.net/word_show.htm/? 53136_1& Da%...
bu bağlantıyı incelersen, gerekli açıklamalar yapılmış.. Kolay gele.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

539 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt