Bilmek istediğin her şeye ulaş

Daha iyi bir hayat için psikolojik olarak neler yapabiliriz?

Daha iyi bir hayat yaşayabilmek için çalıştığımız işte mutlu olmamız gerekiyor. İş hayatındaki mutluluk insanların tüm yaşamını etkiliyor.

Çok çalışmak sizi çok başarılı yapmaz. Eğer çok çalışınca herkes başarılı olsaydı bütün doktorlar Ferrari kullanıyor, bütün öğretmenler süt banyosu yapıyor olurlardı. Çok yetenekli olmak da sizi çok başarılı yapmaz. Neredeyse sokak sanatçılarının tamamı çok yetenekli ancak çok başarılı ve zengin oldukları söylenemez. Daha iyi bir hayat için mutluluk ve başarıyı bir arada tutmamız gerekiyor.

İnsanlar olağan dışı şeyler olmadığı sürece 3 şey için çalışırlar:

  • Çalıştıkları işi sevdikleri için
  • O işte iyi oldukları için
  • İyi bir maaş kazandıkları için
Mutlu olabilmek için yaptığımız işte bu 3 durumu da sağlamamız gerekiyor. Eğer bu durumlardan herhangi bir tanesini sağlayamazsak hayatımızda şu gibi sıkıntılar oluşabilir:

  • Yaptığı işi sevmeden çalışmak. Bu durumda insan iyi bir maaş kazanır ancak o iş ona angarya olarak gelir. Sonrasında kazandıklarını mutluluğu aramak için harcar.
  • İyi bir maaş kazanmadan çalışmak. Böyle durumlarda insanlar kendini değersiz ve işe yaramaz hissederler. Kendisinden daha az yetenekli kişilerin de bu işi yapabileceklerini düşünmeleri onların mutluluğunu yok eder.
  • İyi olmadığı bir işte çalışmak. Rekabetçi olamamak, kendisinden daha iyi kişilere karşı yetersiz kalmak iş hayatında insanları mutsuz yapan önemli etkenlerden bir tanesi.

Psikoloji

İnsanlar işlerinde yukarıdaki maddelerden 1 ya da 2 tanesine sahipseler diğer sahip olmadıklarını pek umursamıyorlar. Ancak belki de mutluluk en önemli parça insanların hayatındaki. Mutluluk da bir çok önemli parçanın uyumlu ve güzel olması ile oluşuyor. Sizce yazmaktan nefret eden bir yazar olabilir mi ya da müziği sevmeyen bir müzik grubu? Peki Steve Jobs yaptığı işi sadece para için mi yapıyordur?

Psikoloji

Başarılı olduğumuz zamanlar daima mutlu olduğumuz zamanlar ile paralellik gösterir. Eğer gerçekten mutluluğun başarı getirdiğine inanıyorsak, kendimize ve geçmişimize odaklanmalıyız. Bunun içinde çok zor olsa da kendimize karşı tamamen dürüst davranmalıyız. Kendimize sorduğumuz ''Neredeyim ben ve şu an ne yapıyorum?'' sorularına dürüstçe tatmin edici cevaplar verebiliyorsak mutluyuz demektir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

608 Görüntülenme9 Takipçi1 Yanıt