Bilmek istediğin her şeye ulaş

Daha iyi bir toplum için gereken şeyler nelerdir?

Daha iyi bir toplum ne demektir?
  • Paylaş
3

Insan, Soruya soruyla karşılık vermenin bir yoşu açılmalı inploidde.)
Şu an insanların şikayet ettiği şeylerin bir bir yok olduğu toplum olabilir.

Uğur Çakmak, İyi de insanların bir kısmının iyi diye nitelendirdiği bir 'şey'i diğer kısım kötü olarak nitelendirebilir. O zaman neyin yok olup neyin yok olmaması gerektiğine nasıl karar vereceğiz? Bu arada umarım beni yanlış anlamamışsınızdır ciddi anlamda iyi toplum nedir bilmiyorum. O kadar sosyoloji, felsefe okudum ama hala cevabı bulamadım, üzerine düşünmeye devam ediyorum.

Insan, Ben sizi yanlış anlamıyorum; gerçekten soruya soruyla cevap verilmesinin önü açılması gerektiğini düşünüyorum.
Bence iyi bir toplum, insanların birbirine güvendiği; zenginin fakiri, güçlünün zayıfı ezmediği ve kolladığı; insanların yüce amaçlarının olduğu; kimsenin birbiriyle alay etmediği; hırsızlık, katillik, tecavüz gibi suçların insanların akıllarına dahi gelmediği; insanların cinsiyetten önce insaniyete önem verdiği; insanlarının hepsinin güzel bir nitelikle parladığı toplumdur.
Açıkçası bence en iyi, en doğru toplum, en imanlı ve en çok Allah'ın yoluna uyan toplumdur. Çünkü, insan hata yapabilir, insanlar hata yapabilir, hatta en zeki insanlar toplansa hata yapabilir, düşüncelerinde bir eksiklik olabilir; ancak Allah hata yapmaz, Allah'ın yolu kusurlu olmaz, Allah eksik bırakmaz, ihtiyaçlarımızı, isteklerimizi en iyi o bilir. Ve bu sayede de yapılan bilimin, düşüncelerin, kitapların, sanatın, felsefenin bir yararı olur. Mesela insanlık olarak bilimimizle övünüyoruz ama gördüğünüz üzere bilimin çok büyük zararları var, atom bombası vs..

Daha iyi bir toplum için, toplumu oluşturan temel yapı taşı olan bireyden başlanmalıdır, birey toplum hassasiyetine karşı sorumlu olmalıdır, sorumluluk alan kişiler, toplumsal ahlak düzenine karşı gelmeyen sorumluk sahibi her bireyin sorumluluklarını iyi bilmesi halinde, daha iyi bir toplum kendiliğinden oluşacaktır.
  • Paylaş
1

Insan, Bunları nasıl sağlayacağız peki?
Bu tür cevaplar vermek kolay, "herkesin dürüst olması lazım", "herkesin işini iyi yapması lazım". Peki bunları nasıl sağlayacağız?

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

24 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt