Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dalında fazla kalan meyvenin içinde alkol oluşur mu? Oluşursa bu alkol insanları nasıl etkiler?

Dalında fazla kalan meyve sapından koparak yere düşer bu meyve oluşumunun tamamlanması ve sapının incelerek kopması ile meydana gelir bu durumda meyve dalında aşırı olgunlaşıp çürüme söz konusu değildir.
Asetik asit , laktik asit veya butirik asit gibi bakterilerin bozulmaya yol açarak alkol üretmesi meyvenin kabuğu hasar görmediği, kurtlanmadığı yada meyve darbe alıp ezilmediği sürece mümkün değildir. Meyvede oluşan alkol ise meyvede bulunan nişasta, glikoz ve laktik asit miktarına göre değişir.

Fermantasyon sonucu oluşan alkol cinsi etil alkoldür buda bilinen ve tüketilen sarhoşluk veren alkol çeşididir. Zararlarını ve yararlarını yazmak bana düşmez :)
Yalnız meyvede bozulma sonucu oluşan diğer yan ürünler sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Meyvelerde alkol oluşumu ile elde edilen içki olarak:

Şarap: Meyve (üzüm) suyunun şarap mayası (S. Cerevisiae ovalis) ile fermentasyonu sonucu elde edilir.
Siyah üzümden kırmızı, beyaz üzümden beyaz şarap üretilir. Şaraplık üzümlerin şeker miktarı yükselir.
  • Paylaş
Şöyle bir video var, doğru ise sorunun tam cevabı olur sanırım
.
  • Paylaş
1

Onur AK, Bu video daki ağaç marula agaci afrikada bulunyyor diye biliyorum likör yapiminda felan kullaniliyor.

Sorunun cevabi olarak agacda bekleyen meyvenin alkol orani artmasi gibi bi durum yok bu meyveye ozel bir sey.

Hakan (@hakkan) üstadımız süper bir video paylaşmış. Bu meyveler belli ki bolca alkolleniyor zamanla. Ben de şu incileri buldum, paylaşayım dedim sizlerle:

"Şarapta, birada, şampanyada da alkol bünyenin içinde oluşuyor. Sarhoş ettiği için de çoğu haram olduğu gibi damlası da haram oluyor. Yoğurtta da, ekmekte de, olgunlaşmış meyvelerde de o kadar alkol bulunur diyerek olayı sulandırmaya kimsenin hakkı yoktur.
Yoğurtta bir kere fermantasyon olayı alkol veren bir olay değildir. Laktatı laktik asite dönüştürür.

Ekmekteki fermantasyon olayı alkol veren bir olaydır, ancak 150-200C derecelik fırında buharlaşma sıcaklığı 78C olan alkol buharlaşarak dışarıya çıkmaktadır.

Olgunlaşmış meyvelerde ise etil alkol değil yüksek oktanlı aromatik alkoller oluşur ki bunlar sarhoş edici özellikte alkoller değildir. (Kuran'da alkol sınıflandırması olduğundan oldukça şüpheliyim.) Ancak dalından koparıldıktan sonra uygun olmayan hava koşullarında bekletilirse enzimler devreye girerek etil alkolleşmeyi başlatabilir.

Kefir ve boza da alkol veren fermantasyon sonucu elde edildikleri ve tüketildikleri için mahzurlu oldukları üzerinde sitemizde uzun makalelerle durulmuştur. "

kaynak: tecessus.blogcu.com/etil-alkol-olusumu/... .
  • Paylaş
Oluşur mu oluşmaz mı bilemiyorum, bu konun yorumunu uzmanlarına bırakmak lazım fakat; mayıs sonunda Mersin'e gezi için gittiğimde misafiri olduğum bir aile bana dalından kopararak bir çeşit portakal ikram etti, portakalın tadı likör gibiydi ve ağızda hafif bir alkol tadı bırakıyordu. Belki cinsinden kaynaklı bir şeydi bilemiyorum ama güzeldi.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

790 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt