Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dalış yaparken kulaktaki denge nasıl sağlanır?

Biz dalgıçların "kulak eşitleme" dediğimiz bu olayı gerçekleştirmek için basit birkaç teknik bulunuyor. Bunlar; Valsalva Manevrası, Frenzel Manevrası, Toynbee Manevrası ve Edmons Tekniği'dir.

Bu tekniklerden en çok kullanılanı Valsalva Manevrası'dır. Ağzımız kapalıyken, burnumuzu tıkar ve dışarıya nefes vermeye çalışırız. Böylece östaki borusundan orta kulağa hava göndererek basıncı eşitleriz. Oldukça basittir, hemen deneyebilirsiniz :)
  • Paylaş
Dalış

Dalış yaparken basıncı eşitlemek şarttır. Hava önce burundan girer ve ilerler burnu sıkıştırmaya başlar ve patlayacakmış gibi olur. Giren hava östaki borusu yada kulak yoluna doğru ilerleyecektir. Bu nedenle ağzımızı açıp dengeyi sağlamak gereklidir.Bir süre böyle idare ettikten sonra yukarı doğru çıkıp eşitleme sağlandıktan sonra tekrar dalış yapılır.
  • Paylaş
Yutkunmak da kulak eşitleme yöntemlerinden biridir.
Ancak burunda bir tıkanıklık varsa kulak eşitlemek için hiçbir yöntem işe yaramayabilir. Bu durumda sprey yada ilaç kullanmak gerekebilir (doktor tavsiyesiyle!) : )
  • Paylaş
2

Ayhan Şimşek, İlgilenenler için; Dr. tavsiyesiyle ben Avamys flutiticasone furoate isminde bir burun sipreyi kullanıyorum. Muaddileri içerisinde en iyisi olduğu söylense de bir Vicks kadar etkili değil:)

Merve Öz, Bazen sprey yeterli olmayabiliyor, sudafed ve duact gibi haplar da önerilebiliyor. O yüzden kbb muayenesi şart.

Valsalva Manevrası'ndaki püf noktalardan biri de dışarıya nefes verme esnasında kulak dengelenemiyorsa alt çeneyi biraz ileri çıkararak sağa sola sallamak kapanan östaki borusunun açılmasına yardımcı olur. Eğer kulak eşitlenemiyorsa bulunduğumuz derinlikten yavaşça yükselerek manevrayı tekrar denemek gerekir. Ayrıca Valsalvayı karada ve sürekli yapmamak gerekir. Dalış sonrası dengelenemeyen kulak için sakız çiğnemek faydalıdır.
  • Paylaş
Bunun için pek çok yöntem vardır. En çok bilineni VALSALVA MANEVRASI'dır. Burda burnu kapatıp burundan hafa üflemeye çalışırız. Hava burnumuzdan çıkmadığı için östaki borusundan orta kulağa gelir ve sıkışan kulak zarınıza ters taraftan kuvvet uygulayarak kulağınızın eşitlenmesini sağlar. Bu en kolay ve herkesin yapabileceği bir yöntemdir.

Bunun yanı sıra yutkunmak, çeneyi oynatmak, dili damak kısmına bastırmak ve boğaz hareketleri ile de kulak eşitlemek mümkündür.

Not : Kulak eşitlemesi sadece aşağıya doğru inerken (dalış sırasında) yapılmalıdır. Yükselirken oluşan ters kuvvetler nefes alıp verişınızle eşitlenir. Çıkışta (yükselme anında) yapılacak valsalva manevrası ters sıkışmaya sebebiyet verebilir!
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2298 Görüntülenme13 Takipçi5 Yanıt