Bilmek istediğin her şeye ulaş

Damacana mı yoksa pet şişe mi daha sağlıklıdır?

Bisfenol A, işlevsel iki fenol grubu bulunduran organik bir bileşiktir. Çoğunlukla polikarbon gibi bazı plastiklerin ve sıcak etkisi ile biçimlendirildikten sonra sertleşebilen plastik hammaddelerin üretiminde kullanılmaktadır. Özellikle plastik, naylon, polyester ve PVC üretiminde etkin rol oynar. Su konulan damacanalar güneşin altında bekledikçe içindeki Bisfenol A maddesi suya geçer. Ancak her kullandığımız plastikte bu madde yoktur. Kapların altında oklarla yapılmış üçgenlerin içinde bulunan rakamlar bize bilgi verir. 7 ve 3 Bisfenol A maddesinin bulunduğunu gösterir. Ancak yine de tabi ki cam her şeyden sağlıklıdır.
  • Paylaş
Sağlık
Aslında en sağlıklısı cam şişede içmek çünkü bu damacana ve şişelerde sertleştirici olarak kullanılan ve dayanıklılığı artıran Bisfenol (BPA) adında bir madde kullanılıyor. Bu konuda da bir çok ülkede tartışma söz konusu...

Bir de şöyle bir durum var ki pet şişe bir kere ama damacana defalarca kullanılıyor. Bu durumda pet şişe daha sağlıklı gibi duruyor.
  • Paylaş
Her ne kadar cam şişenin daha sağlıklı olduğu konusunda hemfikir olsak da göz ardı edilmemesi gereken bir konu daha var ki tek kullanımlık olmayan cam ya da damacanaların tekrar dolum öncesi hijyeninin sağlanması... Bu konuda yetersiz kalındığını düşünüyorum...
  • Paylaş
Bisfenol her şişede kullanılmamakla birlikte plastik her zaman sağlıksızdır kanısı da yanlıştır. Plastiği üretim şartları ve kullanılan hammadde ve yan ürünlerle birlikte kullanım alanı sağlık konusunda netlik kazandırır. İlla ki sağlık diyenlere cam ve su tavsiye ötesidir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2905 Görüntülenme9 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları