Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dar bölge seçim sistemi nedir? Faydaları ve zararları nelerdir?

Dar bölge seçim sisteminde ana unsur, ülke genelinde seçimin en fazla 5 milletvekili çıkarabilecek yerlere göre bölümlendirilmesidir. Yani; 1, 2, 3, 4 ve 5 milletvekili çıkarabilecek yerler seçim bölgesi olarak tanımlanacak.

İkinci önemli unsur ise, bölge bir milletvekili çıkaracak biçimde belirlendiğinde o bölgedeki seçimde en çok oyu hangi parti alıyorsa milletvekilini de o parti çıkaracak. Yani; ülke genelinde birinci olan parti bütün milletvekillerini bile alabilir. Yani bir başka deyişle, küçük partilerin küçülmesi ve büyük partilerin büyümesi anlamını taşıyan bir sistemdir.

Bu sistem genelde iki partili bir sisteme yol açıyor, çünkü sayı arttıkça ikinci en çok oyu alan partinin milletvekili sayısı da artıyor. Ancak milletvekillerinin büyük bölümünü en çok oyu alan parti çıkartıyor. Yeni seçim sistemi hayata geçerse AKP’nin en az 30 vekil daha çıkarabileceği söyleniyor ve muhalefetin vekil sayılarında ise bu sistem ile ciddi bir düşüş olması olası, özellikle MHP ve BDP bu durumdan ciddi etkilenecek.

"Örneğin; mevcut durumda 90 milletvekiline sahip İstanbul 3 seçim bölgesine sahipken, yeni uygulama ile İstanbul 15-18 seçim bölgesine ayrılacak. Daraltılmış dar bölge sistemi ile 2011 seçimlerinde alınan oylara uyarlarsak, AKP şu an çıkardığı 326 milletvekilinden daha fazla vekil çıkarabiliyor. Gelecek seçimlerde bu yeni sistemin uygulanması durumunda AKP’nin milletvekili sayısının 360’lara kadar tırmanabileceği, CHP, MHP ve seçimlere bağımsız adaylarla giren BDP’nin milletvekili sayısının ise düşeceği ön görülüyor. "

Bu yeni sistemin 2015 genel seçimlerinde uygulanabilmesi için 2014 yılı Haziran ayına kadar mecliste yasalaşması gerekiyor.
  • Paylaş
Hepsi uyutmaca.

Halk vekilini kendi seçmeli, maalesef ülkemizde demokrasi pakete koyuluyor, süsleniyor ama hala bir liderin iki dudağının arasına bakıyor.

Dar bölge, geniş bölge, baraj uygulaması vs hep gündem oyalamacadır, halk olarak önünüze geleni değil gelmeyeni düşünmelidir çünkü asıl çıkış yolunu kendi bulacaktır. Aksi halde iktidardakiler değişir sistem aynı kalır değişen bir şey olmaz.
  • Paylaş
Kendi bölgesine hakim olmak, Bu kadar
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1873 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt