Bilmek istediğin her şeye ulaş

Darphane neye göre para basar?

Gündüz Ayar (@applesafari) nin dediği gibi, para basmak için ana unsur altın rezervidir. Peki dolaşım da ki para altın rezervine denk mi dir? Işte bu nokta da işin içine ekonomi bilimi giriyor.

Darphaneler genel olarak özerk kuruluşlardir ve merkez bankalarının emirlerine göre para basarlar. Yani aslında özerk olan kuruluş merkez bankasidir.

Ülkemiz de de durum böyledir ancak bizde ki siyasi aymazlık hükümetleri hep MB nın üzerinde karar verici organ haline getirmiştir.

2000 lı yılların başında ABD altın karşılığı para basma politikasını bıraktığını ve ihtiyaç halinde tüm ekonomik emtiaları basılan paraya teminat olarak kullanacağını açıkladı. Hala dünya ülkeleri genel olarak altın rezervleri oranında kontrollü para bassa da ABD nin bu hamlesi özellikle zengin ülkelerin gerektiğinde para basmak için rezerv kontrolünü bırakacağını işaret ediyor.

Tüm yazının özeti şu bir ülkede ki ekonomik veriler artık bir değer ifade ediyor ülkeler varlıkları ile altın rezervlerinin üzerinde bastıkları parayı enflasyon yaratmadan kontrol edebilecek ise serbestçe para basarlar. Ancak bu uygulama oldukca risklidir. Özellikle bizim gibi geri kalmış ekonomiler bu riskleri akşamdan sabaha yaşarlar.
  • Paylaş
Birçok ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de darphane altın miktarına göre para basıyor.
  • Paylaş
3

Serkan Aydın, Gündüz bey, Darphane sadece madeni parayı basar, çünkü sadece madeni para devletin bastığı paradır. Kağıt parayı, adına Merkez Bankası denilen, özel bir tefeci şirket basar. Merkez Bankası denen bu tefeci şirket devlete ait değildir. Bunu da benden öğrenmiş olun...

Görkem Göğebakan, Merkez Bankası'nı neden tefeci şirket olarak adlandırıyorsunuz?
Merkez Bankamız önünde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yazmakta, siz neden devlete ait olmadığını söylüyorsunuz?

Serkan Aydın, Görkem bey, konuyla ilgili yazımı okursanız, Merkez Bankasının neden develete ait olmadığını ve tefecilik yapan özel bir şirket olduğunu öğrenmiş olursunuz.. linki burada

inploid.com/post/para-nasil-ve-kim-tarafindan-uretilir-karsi...

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

15739 Görüntülenme8 Takipçi3 Yanıt