Bilmek istediğin her şeye ulaş

Database kavramında Entity ne demek?

Mesela cümle içinde kullanırsak ingilizce olarak; Entity Framework Querying/Finding Entities veya Entity - Relationship diagram (ERD). Entity'nin kavramsal olarak anlamını merak ediyorum ve pek tabii Türkçe karşılığı ne olabilir?Düzenle
Sözlük anlamından yola çıkarsak "Varlık" anlamına karşılık geliyor ancak teknik olarak bire bir böyle bir çevrim yapılması sağlıklı olmuyor.

Entity Framework bir ORM (Object Relational Mapping) aracıdır. Entity Framework'den önce LinqToSql vardı hala var ancak geliştirilmesi durduruldu ve Entity Framework projesi ile Microsoft'un resmi ORM projesi geliştirilmeye devam etmekte.

LinqToSql ortaya çıkmadan önce veritabanı ile çalışılan projelerde .NET programcısı veritabanına erişimlerini C# kodu içerisinden kendisi elle ayrıca TSql kodları yazarak gerçekleştiriyordu ve Sql Server Management Studio aracılığıyla da veritabanına doğrudan erişip tabloları, tablolalar arası ilişkileri ve diğer veritabanı programlama öğelerini kendisi hazırlıyordu (stored procedure, function, trigger).

ORM araçlarının ortaya çıkması ile veritabanı ile çalışılan projelerde .NET programcısı veritabanını, tabloları ve diğer veritabanı öğelerini doğrudan kendisi elle oluşturmasına gerek kalmadan bu işin yapılmasını Entity Framework'e bıraktı.

Bunun için de Entity Framework'ün kuralları doğrultusunda veritabanı ve tabloların oluşturulması yerine "entity"ler oluşturuldu. Bunlar C#'dan bildiğimiz "class"lardır.

Sizin anlayabileceğiniz şekilde çevirmek gerekirse Entity Framework ile veritabanında tablo oluşturmanın karşılığı olarak data modellerinizi (entity'leri) oluşturuyorsunuz. Projeyi çalıştırdığınız entity framework bu data modellerinizi ve data modelleri arasındaki ilişkileri okuyarak veritabanını ve tabloları, tablolar arası ilişkileri kendisi otomatik oluşturuyor.

Konuyla ilgili kafanızdaki soru işaretlerini giderecek bir eğitim videosu ve makaleyi paylaşıyorum.
msdn.microsoft.com/en-us/data/jj193542
  • Paylaş
2

Huseyin Uslu, oldukça yararlı bir açıklama olmuş

Unluckypod, çok yararlı gerçekten teşekkür ederim

Çok basit bir cevap vermek gerekirse, database üzerinde bir entity, bir satır içindeki tüm bilgilerdir diyebiliriz. Veritabanlarında tablolarınız, entity set olarak adlandırılır ve bu tabloya ait her bir kayıt ise bir entitydir. Entity kavramı daha çok ORM yapılarında karşınıza çıkar. Nesne tabanlı düşünürsünüz ve bir entity sınıfını kullanarak ilişkili veritabanına içerik girebilir, içerik çekebilir, silme ve güncelleme yapabilirsiniz. Ayrıca o entitynin ilişkilerini de belirterek daha kapsamlı ve verimli bir veritabanı modeli hazırlayabilirsiniz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2409 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt