Bilmek istediğin her şeye ulaş

Davulda (Bateride) vuruş teknikleri ne işe yarar ve neden önemlidir?

İstediğin tonu, net bir şekilde alabilmek ve sağlık için çok önemlidir. Bu teknikler insanın kas ve kemik yapısına uygun olarak şekillendiği için, davulcuyu daha az yorar. Aksi halde sakatlanma riski artar. Uzun süreli konserlerde kaslarını verimli kullanmanın önemi daha çok ortaya çıkıyor. İlk başta dediğim gibi doğru tonu elde etmek için vuruş tekniklerine çalışmak gerekiyor. Çünkü almak istediğin her ton için farklı vuruş teknikleri var. O yüzden davulcuların çoğunun röportajlarını dinlediğin zaman hâlâ her gün saatlerce vuruş teknikleri çalıştıklarını duyarsın.
  • Paylaş
Ayrıca yeni yeni bateriye başlayan biri olarak hissiyatın çok önemli olduğunu belirteyim. Her vuruşunuzda aynı kuvveti uygularsanız ritm çok düz gider, sade kalır. Hissiyat dediğim mesela ilk vuruşun vurgusunun çok olup, diğerleri daha az olması. Bu tip numaralar bateriyi güzelleştiren şeylerdir. Bunu teknik çalışarak güçlendirebilirsiniz ancak :)
  • Paylaş
Aslinda dedigimi olay "tuşe" ile de ilgili. Bu sadece davulda degil vurmali, yayli, telli bir enstruman icin de gecerlidir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1223 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt