Bilmek istediğin her şeye ulaş

Davulun sesi uzaktan kulağa neden hoş gelir?

Beklentilerin gerçekler karşısında zayıf kalmasının nedeni biz olabilir miyiz?Düzenle
Çünkü yaklaştıkça sesin ne kadar yüksek ve yorucu olduğunu yani acı gerçeği görürsünüz. Yüksek ses kulağınızı acıtır. Olayların dışarıdan göründüğü gibi olmadığını görmek de kalbinizi acıtır.
  • Paylaş
Aslında atasözü içinde olmadığınız bir işin size olduğundan kolay görüneceğini söyler. Beklentilerin gerçeklerden zayıf kalması durumu da aslında insanın ulaşabileceği ideal durumdur. Hiç beklenti olmaması durumu tabii daha da iyi bir durumdur ama gerçeklere nazaran zayıf beklentiler içinde olabilmek de insanı mutluluğa götürebilecek bir anahtardır. Muhakkak ki özünde bencil olan insanın beklentilerini gerçeklerden zayıf bir hale getirebilmek için çalışması gerekir, muhakkak ki bu ideal durum insanın kendi eseri olacaktır.

Şimdi tabii burada garip bir durum oluşuyor. Atasözü bir şey anlatıyor, sizin açıklamanız bambaşka bir şey ve aslında anlatmak istediğiniz ise tam tersi. O nedenle tam tersine de açıklık getireyim. Beklentilerin yüksek olması zaten normal durumdur, onları azaltmak emek ister ama mutluluğa götürür.
  • Paylaş
2

Gökhan Çancılar, Abi ben de senin teknik yanıtını bekliyordum :)

Şaman, Bu da sık oluyor son günlerde, bakalım aksi herif ne yazacak diye beklenir oldu yanıtlarım :)

Kültürümüzde davul mutlu olayların habercisidir. Anadolu da düğün dernektir davul. Uzaktan sesi duyan da mutlu olur. Koşar o da katılır. Cenaze de davul çalan görmedim.
  • Paylaş
Olayların gerçek yüzünü görmeden önceki kısmı anlatır. Başlarda her şey güzel gelebilir ancak zamanla gerçekleri öğrendiğinizde size hoş gelmeyebilir, size zarar verebilir. O yüzden uzaktan davul sesi hoştur, kıpırdatır ancak yanına gittiğinizde ise kafanızın şiştiğini, zarar gördüğünüzü farkedersiniz.
  • Paylaş
Çünkü sesin ortaya çıktığı andaki şiddeti yalnızca kısa bir menzil kadar etkili olurken, asıl sesin kendisi daha uzun bir menzile sahiptir. Kirden arındırılmış bir duygu, bilgisizlikten arındırılmış bir akıl gibi güzel gelir insana. Hoş, her ne kadar o sözün kendisinde davul, gerçek bir davul olmasa da temel mantığı yukarıda yazdığımla pek bir benzerdir aslında.
  • Paylaş
Bu ne güzel sorudur böyle :))
Sayfayı açıp ilk bunu görünce dedim ne oluyor acaba :)
"İki tip yüksek ses çıkarttığı içindir herhalde, insan kulağı bu basit vurma ile yüksek sesi kısık dalgalarla daha iyi olduğunu düşünür; çünkü daha önce kulağını tırmaladığı bilir. Bilinçaltının verdiği bir deneyim ;) "
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

174 Görüntülenme7 Takipçi7 Yanıt